Jak biegać z dzieckiem? Przegląd wózków do biegania

To, że masz małe dziecko, nie musi oznaczać rezygnacji z regularnego biegania. Po prostu zapakuj swoją pociechę do wózka i ruszaj na trening! Oto najlepsze na naszym rynku i sprawdzone przez RW modele dla biegających rodziców.

Schwinn
Schwinn Joyrider Jogger 2010 (fot. producent)

Schwinn Joyrider Jogger 2010

Ma duże, 20-calowe koła z lekkiego stopu aluminium, przez co wygląda niczym dyliżans pocztowy przemierzający prerie Dzikiego Zachodu. Bardzo wygodnie go prowadzić, ponieważ tak duże koła świetnie pokonują nawet spore nierówności. Na rączce zamontowano hamulec w formie manetki rowerowej. Całość można złożyć w przeciągu kilku sekund.

Cena: 329.99 USD, www.schwinnbike.com

Schwinn Free Runner LT

Dużą popularność w Polsce zdobył inny model Schwinn Free Runner LT o wadze 11 kg i podobnych parametrach, z tym że z przodu ma koło 16-calowe. Nowością jest możliwość słuchania muzyki dzięki wbudowanym głośnikom i złączu audio.

Cena: 1490 zł, www.3kola.pl

Instep
Instep Ultra Runner (fot. producent)

InStep Ultra Runner

Lekkie, 16-calowe, metalowe koła mogą ponieść w przestronnym siedzisku nawet 25-kilogramowego dzieciaka. Za komfort odpowiadają zintegrowane amortyzatory. Oprócz hamulca ma smycz asekuracyjną, która zwiększa bezpieczeństwo, kiedy rączka wózka wyślizgnie się z rąk. Ma nieco wyżej ustawiony środek ciężkości niż inne modele, ale i tak trudno go wywrócić. Co ciekawe, można go złożyć jedną ręką.

Cena: 1190 zł, www.3kola.pl  

Croozer
Croozer Kid (fot. producent)

Croozer Kid

Gdyby próbować określić go jednym słowem, na pewno będzie to przymiotnik "wszechstronny". Można go używać jako wózka do joggingu, spacerówki lub przyczepki rowerowej. Niski środek ciężkości i 20-calowe koła zapewniają bezpieczną jazdę. Dziecko przypina się pasami bezpieczeństwa mocowanymi w 5 punktach do ramy. Dodatkowo rączka wózka pełni rolę ramy zabezpieczającej przy wywrotce. Rączkę ustawiono na wysokości 107 cm. Za siedziskiem jest sporo miejsca na bagaże.

W zestawie znajdziesz dwuczęściowy zaczep do roweru, chorągiewkę sygnalizacyjną, koło do wózka i duże koło przednie do biegania. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów, takich jak specjalny śpiwór czy pokrowiec. Waga wózka: 13,9 kg. Wada: nie ma hamulca przy rączce.

Cena: 1449 zł, www.croozer.pl

Chariot
Chariot CX1 (fot. producent)

Chariot CX1

Fomuła 1 wśród wózków. Jeśli myślisz o startach z dzieckiem w maratonie, to zdecydowanie polecamy ten właśnie model. CX1 to najwyższy model sportowy w ofercie firmy Chariot z serii X-COUNTRY. Za komfort odpowiadają amortyzatory piórowe CAS i 20-calowe koła, a także obudowa wózka zamykana na system "quickclip", umożliwiająca ciche otwieranie i zamykanie jego wnętrza. Do tego można wozić dziecko o wadze nawet 34 kg, a rączkę wózka dostosować do wzrostu i indywidualnych preferencji. O bezpieczeństwo dbają hamulce bębnowe na tylnych kołach. Wózek mogą pchać rolkarze. Waga: 12,7 kg.

Cena: 3119 zł, www.dwaplusdwa.pl

Jak kupić dobry wózek biegowy?

Dziecięcy wózek do biegania powinien mieć:

  • koła 16 cali lub większe
  • wielopunktowe pasy bezpieczeństwa
  • regulację wysokości uchwytu rączki
  • nisko umiejscowiony środek ciężkości
  • osłonę przed deszczem i wiatrem
  • hamulec ręczny lub nożny

Uwaga na podróby!

Nie każdy trójkołowy pojazd dla dzieci nadaje się do biegania. Niektóre firmy wykorzystują modę na tego typu sprzęt i robią nędzne podróby. Małe, plastikowe kółeczka, wysoko ustawiony kosz, słabe pasy bezpieczeństwa - to dyskwalifikuje taki model. Nawet jeśli sprzedawca będzie upierał się, że to model idealny do joggingu, nie daj się zwieść pozorom.

RW 03/2010

Zobacz również:
REKLAMA
}