Jak czyścić buty biegowe: pranie ręczne i w pralce

Czyszczenie butów biegowych z błota to często konieczność. Metody prania są tak naprawdę dwie: ręczna i mechaniczna. Obie mają swoje wady i zalety. Wybierz najlepszy dla siebie sposób czyszczenia butów.  

Jak prać buty Shuttestock.com
Regularnie prane buty do biegania nie tylko lepiej wyglądają i pachną, ale i dłużej posłużą (fot. shutterstock.com).

Najmniejszy problem mamy z czyszczeniem zimowych i crossowych butów do biegania. Wiele z takich modeli ma membranę, która nie wchłania błota. Wystarczy, że spłuczesz buty pod kranem i przetrzesz suchą szmatką. Często model te są w czarnej lub szarej kolorystyce, co sprawia, że niedużych zbrudzeń po prostu nie widać. 

Gorzej z butami treningowymi, tzw. wielosezonowymi lub letnimi. Cholewki tych butów są obecnie robione w większości z siateczek, które ułatwiają stopie oddychanie, ale do których błoto łatwiej się lepi. Takie buty możesz czyścić na trzy sposoby.

  1. Szybkie przetarcie butów. Nie czekaj, aż błoto wyschnie i skruszy się. Żaden biegacz nie będzie prał butów po każdym treningu, ale wytarcie błota wilgotną szmatką lub gąbką, zarówno cholewki jak i podeszwy sprawi, że po wyschnięciu będą gotowe na kolejny trening. Nie musisz wyciągać wkładek. Minus metody - nie eliminuje przykrego zapachu (są na to skuteczne metody: Sposoby na śmierdzące obuwie). 
  2. Ręczne pranie butów. Dokładne, bezpieczna dla buta, ale zajmujące czas. Wrzucasz buty do miski z ciepłą wodą (ale nie gorącą) i pierzesz ręcznie z pomocą płynu do prania odzieży sportowej i gąbki lub szczoteczki. Nie używaj płynów do prania ręcznego. Zniszczysz buty, rozmiękczając i rozciągając strukturę materiału cholewki. Zbyt częste szczotkowanie butów (nawet miękką szczotką!) skróci ich żywotność. Wkładki oczywiście wyciągasz i pierzesz osobno. Unikaj długiego moczenia butów, bo mogą stracić swoje parametry.
  3. Pranie butów biegowych w pralce jest możliwe. Skuteczne i oszczędzające czas, ale może wpływać na trwałość buta. Najepiej jeśli twoja pralka ma program do prania butów. Podczas pracy urządzenie wykonuje szybkie ruchy bębna tak, aby buty nie obijały się o ścianki. Zapobiega to ocieraniu się ich o siebie i nadmiernemu hałasowi podczas prania. Program kończy się odpompowaniem wody. Jeśli nie, to wrzuć je worka z siatki (sznurówki nie będą się wkręcać w bęben) i wybierz krótki program z temperaturą 30 stopni. Wyższa może osłabić właściwości kleju. Nie wiruj za mocno - to również może uszkodzić buty.
  4. Susz buty biegowe w temperaturze pokojowej. W wilgotne buty włóż papier (ręcznik kuchenny), by wciągnął wodę, ale nie trzymaj go w środku przez cały proces suszenia. Powtórz to kilka razy. Skuteczne są też  granulki, które stosuje się do kuwet dla kotów. Wsyp je do woreczków z materiału i wsadź do butów: błyskawicznie wyciągną wilgoć.

Sprzęt biegowy jest wykonywany z nowoczesnych materiałów, dlatego warto stosować się do zasad czyszczenia i prania odzieży sportowej, bo będzie służyła po prostu dłużej, zachowując wszystkie swoje właściwości. 

RW

REKLAMA
}