Jak dobrać strój do biegania? 5 złotych zasad

Ciuchy na trening nie muszą być z najnowszej i najdroższej kolekcji. Strój do biegania ma być jednak jak druga skóra, którą polubisz od pierwszego truchtania. Są jednak zasady, których warto przestrzegać, żeby biegało się komfortowo niezależnie od pogody i grubości portfela. 

Wojciech Małkowicz
Fot. Wojciech Małkowicz

1. Sprawdź pogodę

Kompletowanie odpowiednich ciuchów na biegowy trening, który masz zamiar przeprowadzić następnego dnia, zacznij od wizyty na meteorologicznych stronach. Informacje podawane przez telewizję są mało precyzyjne. Wiedza o pogodzie, jaka będzie następnego dnia, ułatwia życie i dobór sprzętu. Przygotowuj sobie ubrania już wieczorem, dzięki czemu oszczędzisz rano cenny czas.

Możesz wejść np. na www.meteo.pl i dowiedzieć się precyzyjnie, jaka temperatura i opady czekają Cię w okolicy niemal co do godziny. Dla biegaczy najważniejsza jest odczuwalna temperatura, do której dobierasz właściwe warstwy ubioru. Np. przy 10 stopniach i słonecznej, bezwietrznej pogodzie możesz już rozważyć krótki rękawek i spodenki, ale 10 stopni, porywisty wiatr i brak słońca wychłodzą organizm. Wtedy musisz założyć cienką bluzę i lekką kurtkę.

2. Ubierz strój na cebulę

Warstwy stroju na chłodniejszy trening muszą być wszystkie wykonane z technicznych tkanin. Syntetyczne tkaniny odprowadzają szybko pot z ciała i przekazują je do kolejnej warstwy. Jeśli założysz koszulkę bawełnianą, a na nią np. bluzę techniczną, zaburzysz cały system przekazywania wilgoci i szybkiego schnięcia.

3. Zrób test temperaturowy

Ubierz się jakby było kilka stopni więcej. Jeśli na początku biegu jest Ci trochę za zimno, to znaczy, że udało ci się ubrać w sam raz, bo organizm już po kilku minutach truchtu bardzo się rozgrzeje.

4. Postaw na wygodę

Nie musisz mieć najnowszego superdrogiego stroju kompresyjnego lub innych wynalazków o 4,5% poprawiającego pracę mięśni. Zawodowcy może i odczują różnicę, ale amatorzy tylko ubędzie kasy w portfelu, a nie przybędzie przyjemności z biegania. Ubierz się techniczne ubrania, bo one zapewniają szybkie odciągnięcie wilgoci ze skóry, ale musi być to ostatni krzyk technologii.

Wybierz modele, które dobrze leżą na Twoim ciele, zapewniają swobodę ruchów. Poszukaj swojego stylu, wybierając kolorowe ciuchy (będą lepiej widoczne po zmroku) lub postaw na praktyczność.

5. Nie biegaj w bawełnie

Kiedyś bawełniane koszulki były uważane za bardziej przewiewne, od tych sztucznych, ale technika wyrobu ciuchów sportowych poszła naprzód. Bieganie w bawełnianej koszulce można porównać do jazdy rozklekotanym pociągiem TLK, a trening w technicznej odzieży do jazy Pendolino. Nie chodzi oczywiście o rozwijane prędkości, tylko o komfort. Nie sprawdzają jednak podczas biegu. Bawełna szybko chłonie wodę i po chwili koszulka jest mokra. Pot zaczyna parować, ale nie ma ujścia, bo mokra odzież staje się nieprzepuszczalną barierą.

Koszulki z materiałów syntetycznych schną błyskawicznie, w przeciwieństwie do bawełny, która przylepia się do ciała i nieprzyjemnie chłodzi, kiedy zawieje wiatr, a w gorące dni utrudnia wymianę cieplną. Czy to znaczy, że trzeba pozbyć się bawełnianych koszulek? Absolutnie nie! Sprawdzają się świetnie po treningu, kiedy już weźmiesz prysznic i będziesz odpoczywać.

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}