Jak dobrze wybrać biegowe buty? Wystarczą 3 proste kroki...

Każdy biegacz jest inny, ma inne potrzeby - i inne stopy. Ale każdy może skorzystać z tego samego rozwiązania, by wybrać najlepsze dla siebie buty. Z matą Asystent Sportowy znalezienie odpowiedniego modelu jest prostsze niż myślisz - do końca kwietnia możesz się o tym przekonać podczas Running Tour w salonach eobuwie.pl.

Jak dobrze wybrać biegowe buty? Wystarczą 3 proste kroki... eobuwie.pl

Nie ma na świecie biegaczy o takich samych stopach. Nie możesz więc zakładać, że buty, w których Eliud Kipchoge pobił rekord świata, również Tobie pomogłyby pobiec po nową życiówkę. Producenci obuwia do biegania o tym wiedzą i chociaż na razie nie produkuje się jeszcze butów pod indywidualne potrzeby każdego biegacza (przynajmniej nie na masową skalę), to produkują buty dopasowując je do różnych rodzajów stóp. Nie tylko bowiem inaczej nasze stopy są zbudowane, ale też inaczej je stawiamy podczas biegu, inaczej pracują przy każdym kroku.

Właściwy dobór butów to nie tylko dobry rozmiar i pasujący Ci komfort, waga czy cena. Dużo ważniejsze jest to, że dobierając buty do własnego stylu biegania, zmniejszasz w znaczący sposób ryzyko kontuzji.

Możemy biegać, lądując na palcach, śródstopiu i na piętach (tak ląduje większość z nas). Przy przetaczaniu stopy z pięty na palce i odbiciu Twoja stopa pronuje, czyli w naturalny sposób skręca się do środka. Jeśli skręca się nadmiernie, to jesteś pronatorem, a jeśli za mało, to supinatorem.

Ok. Tylko skąd Ty masz to wiedzieć – przecież trudno samemu ocenić swoją biomechanikę stopy. Można oczywiście poprosić kogoś o nagranie swojego biegowego kroku, ale czy masz pewność, że dobrze przeanalizujesz ten film i wyciągniesz z takiego testu właściwe wnioski?

Jest na szczęście dużo prostsza metoda - wystarczy do końca kwietnia w wybranym salonie eobuwie.pl (pełna lista na końcu artykułu) odwiedzić przygotowany specjalnie dla biegaczy Running Corner. Znajdziesz w nim skaner esize.me oraz matę Asystent Sportowy, dzięki którym wystarczą tylko trzy kroki, żeby dowiedzieć się wszystkiego o swoich stopach.

Jak dobrze wybrać biegowe buty? Wystarczą 3 proste kroki... eobuwie.pl

Krok 1. Krok pierwszy to zrobienie skanu na skanerze esize.me. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, jaki rozmiar buta będzie dla Ciebie najlepszy. Oczywiście luz, jaki masz między dużym paluchem a końcem buta, jest sprawą indywidualną, ale będziesz przynajmniej wiedzieć, od jakiej rozmiarówki zacząć. Warto wiedzieć, że rozmiar 43 u jednego producenta wcale nie oznacza takiej samej ilość przestrzeni na stopę u drugiego. Ba, te różnice występują nawet w różnych modelach tej samej marki. I pamiętaj, że buty lepiej mierzyć popołudniu albo po treningu, kiedy stopy są trochę większe niż zaraz po wstaniu z łóżka.

Krok 2. Teraz pora na wykonanie skanu sportowego na macie Asystent Sportowy. Jak to się robi? Po prostu przebiegasz na bosaka lub w skarpetkach po tej macie, a potem sprawdzasz, jak pracuje Twoja stopa w czasie biegu na tak zwanej mapie nacisku. Tak właściwie to na macie stawiasz tylko jedną stopę w czasie biegu - raz lewą, raz prawą - bo to prostokąt o wymiarach 40 x 60 cm.

Z reguły osoby z wysokim podbiciem supinują i potrzebują butów z bardzo dobrą amortyzacją, a osoby z niskim podbiciem, czy nawet płaskostopiem to nadpronatorzy, dla których lepszym wyborem będą buty stabilizujące ich stopy w czasie biegu. Cała reszta z nas, czyli większość biegaczy, powinna świetnie czuć się w tak zwanych butach neutralnych. Ale mata dużo precyzyjniej opowie Ci o biomechanice Twojej stopy.

Krok 3. Skorzystaj z Asystenta Sportowego na tablecie. Po odpowiedzi na parę pytań dostaniesz listę rekomendowanych dla siebie modeli butów biegowych. Oczywiście, warto je od razu przymierzyć, jeśli tylko są dostępne w sklepie (jeśli nie, będą tam w ciągu 24 godzin). Potem zostaje jedynie wybrać te, które Twoim zdaniem najlepiej spełnią się w roli Twego treningowego partnera na wiele kilometrów. W dodatku, chociaż jest to proces, który bez problemu możesz przeprowadzić bez wsparcia, możesz liczyć na pomoc w dokonaniu wyboru ze strony przeszkolonego personelu.

Ostatnie dni kwietnia to najlepszy moment na odwiedzenie Running Corner w salonach eobuwie.pl, bo w ramach trwającego właśnie Running Tour, oprócz możliwości przeanalizowania swoich stóp skanerem esize.me i na macie Asystent Sportowy, każdy będzie mógł także zapoznać się z topowymi modelami butów do biegania takich marek, jak adidas, New Balance, Hoka, Asics, Salomon, Puma czy Under Armour, które są dostępne w ofercie sklepu.

Running Tour potrwa do 30 kwietnia w 9 salonach eobuwie.pl: w Warszawie (Galeria Młociny i Galeria Arkadia), Zielonej Górze, Łodzi, Poznaniu (Galeria Posnania), Wrocławiu (CH Wroclavia), Gdańsku, Katowicach (Silesia City Center) i Krakowie. Ten event to idealny moment zarówno dla tych, którzy już biegają, jak i dla tych dopiero zaczynających przygodę z bieganiem, na znalezienie butów, w których połykanie kilometrów będzie czystą przyjemnością.

MD