Ubrania do biegania wykonuje się zazwyczaj z włókien syntetycznych, takich jak poliester, elastan czy poliamid. To sprawia, że są one stosunkowo łatwe w utrzymaniu, chłoną podczas prania mniej wody i szybko schną. Wadą technicznych koszulek czy bluz jest jednak przykry zapach, który pozostaje na nich po treningu.
Dlatego na większości tego typu rzeczy znajdziesz zalecenia dotyczące możliwie częstego prania. Ułatwi to na pewno pralka z odpowiednim programem do prania odzieży treningowej i specjalne środki piorące. Ostrożniej trzeba obchodzić się za to z butami do biegania.
Jak prać buty do biegania?
Czyszczenie:
-
Zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Najczęściej butów nie można prać w pralce, bo grozi to zniszczeniem delikatnej siateczki i odkształceniem materiałów, które mają zapewnić specyficzne właściwości biegowego obuwia.
-
Przed praniem wyjmij sznurówki i wkładki.
-
Buty opłucz pod bieżącą wodą, a do czyszczenia wykorzystaj szczoteczkę lub gąbkę i specjalny detergent do czyszczenia obuwia. Unikaj długiego moczenia butów w wodzie, bo to też może spowodować, że buty stracą swoje wyjątkowe parametry.
-
Unikaj bezpośredniego nagrzewania. Buty susz w pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza i w umiarkowanej temperaturze. Po myciu pozostaw but oparty o ścianę, żeby woda łatwiej z niego spływała. Papierowe ręczniki pozwolą przyspieszyć osuszanie wnętrza butów.
-
Nie susz butów na kaloryferze ani na słońcu – intensywne źródło ciepła może odkształcić materiały, z których jest wykonane obuwie i obniżyć jego właściwości.
Więcej o praniu butów do biegania piszemy w artykule Jak czyścić buty do biegania? Pranie i konserwacja obuwia sportowego.
Impregnacja:
Jeśli Twoje jesienne lub zimowe buty są wyposażone w membranę Gore Tex, każdy oleisty czy silikonowy produkt może zmniejszyć ich oddychalność. Używaj preparatów, które impregnują, ale nie zmniejszają właściwości technicznych butów. Impregnacja pozwala zachować izolację, chroni przed brudem, zapobiega wchłanianiu wody, co daje uczucie komfortu w każdych warunkach. Nasiąknięte wodą buty już nigdy nie będą dodatkowym ciężarem.
Pielęgnacja:
-
Podstawowa zasada – buty biegowe służą do biegania. Ich specyficzna budowa nie sprawdzi się w innych dyscyplinach, a testowanie ich wytrzymałości na różnych boiskach na pewno nie przedłuży ich życia.
-
Buty po każdym treningu powinny odpocząć i wyschnąć przed schowaniem do szafki. Ciepłe i wilgotne środowisko to idealne warunki do rozwoju niechcianych gości, jak grzyby i pleśnie.
-
Dobrze mieć dodatkową, zamienną parę butów biegowych, żeby pozwolić im odpocząć około 24 h po każdym treningu, co pozwala odzyskać właściwości amortyzacyjne.
-
Zawsze warto użyć dezodorantu antybakteryjnego, który zapobiegnie powstawaniu przykrego zapachu. Podobnie działa antybakteryjny preparat z gąbką do czyszczenia wkładek.