Jak prać buty i odzież do biegania? Poradnik czyszczenia sprzętu

Kto dużo biega, musi też często prać swój sprzęt. Pielęgnacja odzieży bywa czasem skomplikowana, dlatego przedstawiamy najlepsze patenty, które ułatwią Ci utrzymanie sportowych ubrań i butów w czystości, a przy okazji pozwolą dłużej zachować ich właściwości.

Jak pozbyć się brudu ze sprzętu do biegania williammpark
fot. williammpark/ shutterstock.com

Ubrania do biegania wykonuje się zazwyczaj z włókien syntetycznych, takich jak poliester, elastan czy poliamid. To sprawia, że są one stosunkowo łatwe w utrzymaniu, chłoną podczas prania mniej wody i szybko schną. Wadą technicznych koszulek czy bluz jest jednak przykry zapach, który pozostaje na nich po treningu.

Dlatego na większości tego typu rzeczy znajdziesz zalecenia dotyczące możliwie częstego prania. Ułatwi to na pewno pralka z odpowiednim programem do prania odzieży treningowej i specjalne środki piorące. Ostrożniej trzeba obchodzić się za to z butami do biegania.

Jak prać buty do biegania?

Czyszczenie:

 • Zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Najczęściej butów nie można prać w pralce, bo grozi to zniszczeniem delikatnej siateczki i odkształceniem materiałów, które mają zapewnić specyficzne właściwości biegowego obuwia.

 • Przed praniem wyjmij sznurówki i wkładki.

 • Buty opłucz pod bieżącą wodą, a do czyszczenia wykorzystaj szczoteczkę lub gąbkę i specjalny detergent do czyszczenia obuwia. Unikaj długiego moczenia butów w wodzie, bo to też może spowodować, że buty stracą swoje wyjątkowe parametry.

 • Unikaj bezpośredniego nagrzewania. Buty susz w pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza i w umiarkowanej temperaturze. Po myciu pozostaw but oparty o ścianę, żeby woda łatwiej z niego spływała. Papierowe ręczniki pozwolą przyspieszyć osuszanie wnętrza butów. 

 • Nie susz butów na kaloryferze ani na słońcu – intensywne źródło ciepła może odkształcić materiały, z których jest wykonane obuwie i obniżyć jego właściwości. 

Więcej o praniu butów do biegania piszemy w artykule Jak czyścić buty do biegania? Pranie i konserwacja obuwia sportowego.

Impregnacja:

Jeśli Twoje jesienne lub zimowe buty są wyposażone w membranę Gore Tex, każdy oleisty czy silikonowy produkt może zmniejszyć ich oddychalność. Używaj preparatów, które impregnują, ale nie zmniejszają właściwości technicznych butów. Impregnacja pozwala zachować izolację, chroni przed brudem, zapobiega wchłanianiu wody, co daje uczucie komfortu w każdych warunkach. Nasiąknięte wodą buty już nigdy nie będą dodatkowym ciężarem.  

Pielęgnacja:

 • Podstawowa zasada – buty biegowe służą do biegania. Ich specyficzna budowa nie sprawdzi się w innych dyscyplinach, a testowanie ich wytrzymałości na różnych boiskach na pewno nie przedłuży ich życia.

 • Buty po każdym treningu powinny odpocząć i wyschnąć przed schowaniem do szafki. Ciepłe i wilgotne środowisko to idealne warunki do rozwoju niechcianych gości, jak grzyby i pleśnie.

 • Dobrze mieć dodatkową, zamienną parę butów biegowych, żeby pozwolić im odpocząć około 24 h po każdym treningu, co pozwala odzyskać właściwości amortyzacyjne.

 • Zawsze warto użyć dezodorantu antybakteryjnego, który zapobiegnie powstawaniu przykrego zapachu. Podobnie działa antybakteryjny preparat z gąbką do czyszczenia wkładek.

Jak prać odzież techniczną?

Pranie:

 • Nie bój się częstego prania ubrań technicznych, bo to właśnie brud zmniejsza ich oddychalność i sprawia, że tracą nieprzemakalne właściwości. Tylko pamiętaj: jeśli nie chcesz, by Twoja koszulka biegowa po wyjęciu z pralki przypominała dziecięcy kaftanik, czytaj informacje na metkach. Większości odzieży technicznej nie można prać w temperaturze wyższej niż 40 °C (a niestety coraz częściej nawet 30 °C). Nie wolno jej także chlorować.

 • Podczas czyszczenia w pralce nie zapomnij ustawić programu do delikatnych tkanin. Ułatwi to gotowa już opcja, np. Sport/Fitness, a dwufazowe płukanie nie pozostawia na tkaninach detergentu.

 • Przed włożeniem ubrań do pralki zapnij wszystkie suwaki i rzepy.

 • Do pierwszej warstwy – bielizny, skarpet itp. – używaj płynów do prania tkanin funkcyjnych, który zawiera neutralizator zapachów. Jeżeli używasz ubrań z wełny, choćby popularnej ostatnio wełny merynosów, pierz je tylko w specjalnych środkach. Do czyszczenia warstw zewnętrznych używaj detergentów, które zabezpieczą ich właściwości.

 • Nie używaj zwykłych zapachowych płynów do płukania – utrudniają one odprowadzanie wilgoci podczas biegu. Żeby odzież sportowa zachowała swoje właściwości, stosuj tylko specjalne płyny do płukania, które odtworzą oddychalność materiału, działają antystatycznie i antybakteryjnie.

 • Odzież techniczna schnie bardzo szybko, bo umieszczone w niej włókna i tkaniny chłoną zdecydowanie mniej wilgoci. Jeśli ubranie nie zawiera metalowych elementów i wskazania na metce nie mówią inaczej, możesz je suszyć w suszarce bębnowej. Jeśli ubranie wymaga prasowania, używaj tylko ciepłego (nie gorącego!) żelazka – włókna syntetyczne są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury.  

Impregnacja:

 • Niektórzy producenci zalecają suszenie w suszarkach tkanin z membranami, bo wówczas działają lepiej. Zwiększa to trwałość zewnętrznej powłoki i wzmacnia działanie dodawanego do prania impregnatu.

 • Jeśli woda nie skrapla się na powierzchni kurtki, oznacza to, że impregnujący system przestał działać. Użyj wtedy środków, które przywrócą nieprzemakalne właściwości Twoim ubraniom.

 • Jeśli kurtka jest już czysta, wystarczy, jeśli spryskasz ją impregnatem w sprayu. Jeśli jesteś świeżo po błotnistym treningu, możesz użyć produktów, które piorą i impregnują jednocześnie.

Warto przeczytać również: Recykling po zawodach. Co zrobić z biegowymi gadżetami?

Detergenty do odzieży sportowej:

Oto Twój arsenał do walki z brudem.

Pranie:

 • Granger's Merino Cleaner 2 w 1 - Merino Cleaner przyda się do prania odzieży biegowej z wełny merynosów. Granger's 2 w 1 czyści i impregnuje pozostałe sportowe ubrania (grangers.pl).

 • Toko Soft Shell Eco Wash - W pełni ekologiczny środek do prania sportowych tkanin z delikatnym splotem, przydatny np. do prania kurtek windstopperów (toko.info.pl).

 • Tarrago High Tech Performance Wash - Płyn do prania ubrań o właściwościach wodoodpornych, także z technologią Gore Tex. Przywraca właściwości oddychające tkanin (tarrago.pl).

 • Bil Sport Active Fresh Energy - Płyn do prania Bil chroni strukturę i kolory tkanin funkcyjnych, pochłania pot oraz zawiera neutralizator zapachów (libella.com.pl).

 • Nikwax Cleaning Gel - Żel z gąbką do czyszczenia obuwia, usuwa brud z materiałów wodoodpornych (nikwax.com).

Impregnacja i odświeżenie:

 • Toko Eco Shoe Proof & Care - Spray do pielęgnacji i impregnacji butów sportowych, chroni przed wodą i brudem, nie blokuje właściwości membran technicznych (toko.info.pl).

 • Granger's XT Proofer - Spray impregnujący wodoodporne i oddychające tkaniny. Przywraca ubraniom z Gore Tex ich nieprzemakalne właściwości (grangers.pl).

 • Tarrago Deodorant Fresh - Spray do stosowania wewnątrz butów. Odświeża i działa bakteriobójczo, zapobiegając powstawaniu nieprzyjemnych zapachów (tarrago.pl).

RW 12/2011

REKLAMA
}