[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

REKLAMA

PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Jak tarcza - kurtka i spodnie na wiatr: test Odlo Aelous

Sprzęt do biegania w zimie musi być jak tarcza na tyle mocna, żeby ochronić od mrozu, wilgoci i wiatru, i na tyle lekka, żeby stoczyć walkę z pogodą niczym nacierający legionista. Czy te kryteria spełniają kurtka i spodnie Odlo Aelous? Przekonaliśmy się na własnej skórze.

Test Odlo AELOUS Wiatrochronne kurtka i spodnie Odlo AELOUS. fot. Runner's World

Pamiętasz zapewne pierwszą scenę filmu "Gladiator", kiedy legiony generała Maximusa dały łupnia Germanom. Po zażartej walce na pobojowisko w lesie, zryte kopytami koni i przesiąknięte krwią, zaczął padać śnieg.

Dokładnie ta scena stanęła mi przed oczami w chwili dotarcia na skraj lasu zrytego oponami harvesterów. Śnieg zaczął prószyć małymi płatkami, które szybko topniały, a ja biegłem dalej przez krajobraz po bitwie natury z gospodarką leśną. Ubrany byłem w kurtkę Odlo Jacket Aelous windstopper i spodnie Odlo Pants Aelous windstopper – moja lekka zbroja na zimowy trening.

Nazwa nawiązuje do Aelousa, zwanego też Eolem, czyli władcy wiatrów i wyspy Eolii w mitologii greckiej. Kilka dni czekałem, żeby przetestować ten zestaw podczas naprawdę złej pogody. Zanim dotarłem do granicy lasu, już zdążyłem odczuć, co to znaczy mieć na sobie windstopperową kurtkę i spodnie.

Wiatr smagał jak batem, ale czułem, że duże partie mięśni nie są kąsane przez zimno dzięki osłonięciu membraną. Szczególnie dobrze cały system osłon działał przy czołowym wietrze. Kiedy jednak zmieniłem kierunek biegu i zaczęło wiać mi w plecy, wtedy czułem lekkie kąsanie podmuchów na plecach i z tyłu ud. Dlaczego? Kurtkę i spodnie zaprojektowano tak, żeby oddawały nadmiar ciepła z pleców, gdzie umieszczono cienki materiał z licznymi otworami, a łydki i mięśnie dwugłowe uda osłania tkanina podobna jak w lekko ocieplanych legginsach.

Topniejący śnieg tworzył na powierzchni membrany krople, które ściekały po zaimpregnowanym materiale. Tego dnia pokonałem około 10 km po polach lasach, błocie. Pogoda: temperatura +1, podmuchy porywistego wiatru, śnieg z deszczem.         

REKLAMA

Test Odlo AELOUS Wiatrochronne kurtka i spodnie Odlo AELOUS. fot. Runner's World

Patenty w Odlo Aelous

Z biegowym sprzętem wysokiej klasy jest trochę jak z samochodami klasy premium. Łatwo przyzwyczaić się do ich udogodnień i dopiero przesiadka na słabszy sprzęt uświadamia nam utratę komfortu i jakości. W przypadku kurtki i spodni Odlo Aelous mam do czynienia z produktem z najwyższej półki, wiec oczekuję od niego wsparcia na treningu w trudnych warunkach. Pierwsze wrażenie było dobre, ale diabeł w tego typu sprzęcie tkwi w szczegółach.

Trzeba przyznać, że twórcy projektowanego w Szwajcarii sprzętu Odlo odrobili zadanie domowe i przyłożyli się jakości, a do tego zastosowali kilka sprytnych patentów. Pomyślano z pozoru o drobiazgach, ale ona naprawdę działają! Uwzględnili na przykład, że biegacze mają ugięte ręce i w miejscach zgięcia przegubu ramienia wstawili elastyczny materiał odprowadzający wilgoć lepiej niż dość sztywna membrana windstopperowa.

Najciekawszy patent zastosowano w spodniach. Nieco poniżej kolan materiał wygląda jak rozcięty, a to dlatego, że fałd membrany nachodzi na kolano. Takie rozwiązanie daje większą swobodę ruchu temu kluczowemu stawowi, bo materiał nie napina się w newralgicznym miejscu. Wewnątrz połączono obydwie warstwy membrany elastyczną siatką. Ten patent, oprócz podniesienia komfortu podczas biegu i rozgrzewki, daje także lepszą wentylację.

Mały minus za regulację spodni w pasie. Elastyczny materiał trzyma dość lekko, a obwód można zmniejszyć tylko gumką regulowaną i przesuwaną na rzepy. Jeśli wyciągnie się ją zbyt mocno, widać białą gumkę ściągającą. Ale musze przyznać, że na treningu cały system trzymał się bez zarzutów, a spodnie nie spadały z czterech liter.      

Test Odlo AELOUS Wiatrochronne kurtka i spodnie Odlo AELOUS. fot. Runner's World

Dopasowanie

Cały zestaw (kurtka i spodnie) jest dość mocno dopasowany do sylwetki, ale spokojnie można (trzeba) założyć na ciało termoaktywną bieliznę. Termoaktywne kalesony można włożyć przy temperaturze mocno poniżej zera, bo jeśli oscyluje w okolicach 0 stopni, same spodnie na treningu biegowym wystarczały zupełnie.

Zdecydowanie przed zakupem trzeba zestaw przymierzyć, żeby dobrać go precyzyjnie do wzrostu i sylwetki. Testowałem rozmiar XL. Mam 193 cm wzrostu i 90 kg wagi. Kurtka leżała idealnie, a spodnie XL, choć dobre w pasie, były minimalnie za krótkie jak na moje oko.

Do kompletu zestawu można dokupić czapkę  Odlo Hat Move Light. Faktycznie jest lekka i dopasowana z licznymi otworami odprowadzającymi nadmiar potu i ciepła. Kształt typu plemnik… rzecz gustu. No cóż, nie wygląda się w niej groźnie jak w hełmie legionisty, ale czapka spełnia swoją funkcję na intensywnym treningu. Swoją drogą Russel Crowe wyglądałby w niej na treningu (z całym szacunkiem dla roli w filmie "Gladiator")  też jak… niebieski plemnik.  

Test Odlo AELOUS Wiatrochronne kurtka i spodnie Odlo AELOUS. fot. Runner's World

Podsumowanie

Zestaw Odlo Aelous sprawdza się najlepiej przy naprawdę dużym wysiłku w trudnych warunkach pogodowych. Nie jest to sprzęt spacerowo-biegowy i do stania na warcie podczas mrozu. Kurtka i spodnie, mimo dużej powierzchni membrany windstopperowej, nie krępują ruchów podczas biegu, dając ochronę newralgicznych dla biegaczy miejsc. 

  • Odlo Jacket Aelous windstopper, cena:  749,96 zł
  • Odlo Pants Aelous windstopper, cena: 599,95 zł
  • Odlo Hat Move Light, cena: 109,95 zł
Test Odlo AELOUS Wiatrochronna kurtka Odlo AELOUS - przód. fot. producent
Test Odlo AELOUS Wiatrochronna kurtka Odlo AELOUS - tył. fot. producent

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij