[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Jakie buty do biegania wybrać? [PRZEGLĄD WIOSNA 2017]

Humorystyczne uwagi o biegowej modzie zostawiamy tym razem na boku. Raz na jakiś czas przychodzi taki moment, kiedy czas już odłożyć w kąt wysłużone treningowe obuwie i sięgnąć po nową, jeszcze pachnącą gumą i plastikiem parę. Tylko który model wybrać? RW rusza na pomoc – oto najciekawsze modele dostępne w marcu 2017 roku.

Jakie buty do biegania wybrać? fot. Nick Ferrari, producenci

Pełen test wszystkich niżej wymienionych butów znajdziesz w marcowym numerze Runner’s World. Szukaj go w kioskach!

Adidas Supernova

REKLAMA

Cena: 599 zł

Adidas zadebiutował pianką Boost w roku 2012 w modelu Energy i od tamtego czasu jesteśmy jej fanami. Najnowsza odsłona powinna nosić numer 9, ale w tym roku adidas zrezygnował z przedrostka „Glide” i została po prostu Supernova. Przebudowie uległa w dużej mierze podeszwa, która jest teraz bardziej miękka, a wszystko to za sprawą dodatkowej ilości pianki Boost.

To uczucie sprężystości szczególnie czuć w okolicach pięty. Nasi testerzy z Laboratorium RW raportowali, że buty są znacznie bardziej miękkie zarówno pod piętą, jak i w śródstopiu. Za stabilność tak miękkiego buta odpowiada warstwa twardszej pianki EVA

Zobacz też: Recenzja i test butów Adidas Supernova [WIDEO]

 

Brooks Transcend 4

Cena: 669 zł

Ten model to nadal lekkie zmiękczanie „ram”, które odpowiadają za stabilizację oraz podgięcie buta w przedniej części, co poprawia szybkość jego przetoczenia. Zmieniono nacięcia na podeszwie, tak aby zyskały one jeszcze więcej elastyczności w przedniej części. Przedłużono też wzmocnienie zapiętka – teraz sięga dalej i dodatkowo stabilizuje rotującą do wewnątrz kostkę. 

 

Mizuno Wave Horizon

Cena: 669,99 zł

Nowy Horizon ma jedno zadanie: dobrą stabilizację z zachowaniem dobrej amortyzacji. Osiągnięto to przez zmodyfi kowaną płytkę Wave, która jak w kanapce otoczona jest 2 warstwami pianki. Płytka wije się przez 3/4 długości podeszwy, zapewniając również stabilizację. Uginając się przy lądowaniu, płytka sprężynuje i oddaje energię w fazie wybicia.

 

Hoka One One Arahi

Cena: 560 zł

Starsze wersje Hoka One One miały różne systemy podparcia dla osób z nadpronacją. Arahi jest pierwszym z klasycznym systemem podparcia stopy. Wykorzystano w nim kawałek twardszej pianki, która, okalając piętę, wyciąga się w kierunku śródstopia. Wysokość podeszwy jest taka sama, jak w szybkiej treningówce – modelu Clifton, dając podobne odczucia miękkości podczas biegu.

 

Nike Air Zoom Vomero 12

Cena: 579 zł

Komfort to podstawa w tym modelu (gruba otulina w zapiętku oraz mięsisty język). Ulepszeniu uległ system Flywire, w którym drobne linki łączą się z szerszymi tasiemkami, zapewniając dobre rozprowadzanie naciągu całej cholewki. Podeszwa wykonana jest z materiału, który bardziej przypomina wytrzymałą piankę niż gumę, co sprawia, że przetoczenie jest płynne i bardzo ciche.

Zobacz też: Recenzja i test butów Nike Air Zoom Vomero 12  [WIDEO]

 

Reebok OSR Harmony Road

Cena: 499 zł

Reebok is back! Zupełnie nowy model był miłym zaskoczeniem dla testerów. A właściwie 2 modele, bo Sweet Road jest na podobnej podeszwie, ale jest lżejszy i sztywniejszy, w sam raz na szybsze treningi. Harmony Road to komfortowa opcja na co dzień.

Miękkie lądowanie na pięcie i płynne przetoczenie to zasługa nowej tajnej broni – mocno sprężystego i tłumiącego materiału pod piętą, który jest dziełem firmy BASF. Od spodu podeszwa ma małe, puste w środku wałeczki zgrzane w całość. Dzięki tym przestrzeniom zyskuje sporo miejsca do ugięcia.

Zobacz też: Recenzja i test butów Reebok OSR Harmony Road [WIDEO]

 

Brooks Ravenna 8

Cena: 499 zł

To Ravenna od wielu lat była modelem z lekkim podparciem stopy i dobrą amortyzacją, który bez problemu radził sobie zarówno z biegami długodystansowymi, jak i szybszymi akcentami. Tegoroczny model Brooks określa jako „energetyczny”: ma 5,5-milimetrową warstwę miękkiej gumy w okolicach przodostopia (dla lepszego i bardziej płynnego wybicia) oraz X-kształtną warstwę gumy w śródstopiu, co przekłada się na bardziej płynne przejście między piętą a palcami.

Cholewka wykonana z nowego meshu ma lepsze właściwości oddychające, ale nadal dobrze trzyma i opina stopę dzięki szerokiej taśmie, która jest zakotwiczona w podeszwie i łączy się ze sznurówkami.

Zobacz też: Recenzja i test butów Brooks Ravenna 8 [WIDEO]

 

Saucony Kinvara 8

Cena: 499 zł

Kinvara pozostaje butem elastycznym i miękkim, z niewielkim dropem (różnicą wysokości między piętą a palcami). 3-milimetrowa warstwa pianki umieszczonej tuż pod wkładką rozciąga się teraz na całej długości buta (poprzednio była tylko pod piętą). But zyskał dzięki temu parę gramów, ale według testerów nie miało to przełożenia na odczucia podczas szybkiego biegu.

 

Under Armour Speedform Gemini 3

Cena: 569,95 zł

But totalnie przebudowany na sezon 2017. Ma bezszwowy mesh w przedniej części. Z tyłu grubiej pleciona siatka oraz zewnętrzny klips, który przytrzymuje i stabilizuje piętę oraz śródstopie. Całość spoczywa na najlepszej piance, jaką Under Armour posiada. Pod względem wagi wybija się na tle konkurentów, zapewniając bardziej komfortowy bieg niż modele o podobnym profilu. 

 

Asics DE-Nimbus 19

Cena: 759,90 zł

Zmiany w nowym Nimbusie to nie zwykła kosmetyka. Mamy do czynienia z nowym poczuciem amortyzacji, dzięki połączeniu klasycznego żelu i pianki FlyteFoam. Przekłada się to na bardzo dobrą amortyzację i znaczne obniżenie wagi butów. Całe to „podwozie” zaopatrzono w nowej generacji bieżnik Light AHAR Sponge, który zapewnia jeszcze lepszą przyczepność i trakcję.

 

Skechers Performance Gorun 5

Cena: 479,99 zł

Skechers utknął z modelem nr 4 na dwa lata, bo zmiany wprowadzane w tym bucie były właściwie kosmetyczne. W tym roku poprawiono cholewkę i podeszwę. Ulepszona struktura cholewki daje poczucie lepszego dopasowania, a powiększone przestrzenie wentylacyjne umożliwiają lepsze oddychanie stopy.

Testerzy zachwycali się stopniem dopasowania, który nawet po wielu kilometrach, kiedy stopy były spuchnięte, dawał sporo komfortu. Nowy bieżnik, czyli cienka warstwa gumy w formie pajęczyny, lepiej trzyma na asfalcie i betonie.

 

New Balance Fresh Foam Zante v3

Cena: 449 zł

Ten lekki i responsywny model buta jest wystarczająco lekki do szybkich treningów, ale i dobrze amortyzujący na długich biegach po twardych nawierzchniach. Część środkowa podeszwy ma teraz kształt heksagonalny, z wypukłościami, które łatwiej ulegają kompresji przy lądowaniu. Pozostała część podeszwy jest wypukła, ale i ona uległa zmianie – struktury są mniejsze i zmieniają swój kształt w poziomie, by zapewnić większą elastyczność. Cholewka jest bardziej elastyczna i bardziej przewiewna.

Zobacz też: Recenzja i test butów New Balance Fresh Foam Zante v3  [WIDEO]

 

Brooks Launch 4

Cena: 449 zł

Ta zrywna treningówka ma dość twardą piętę i elastyczne przodostopie, dzięki czemu możesz przyspieszyć, kiedy tylko zechcesz. Nowy Launch ma więcej miękkiej gumy w przedniej części podeszwy, dzięki czemu przetoczenie jest bardziej płynne i cichsze, a but traci na wadze. Nacięcie w okolicach palców sprawia, że but o tak wysokim profi lu ugina się znacznie łatwiej. 

 

Asics Gel-DS Trainer 22

Cena: 559,90 zł

Ten model z pogranicza treningówek i startówek wraca do korzeni. Zyskuje podeszwę w całości wykonaną z pianki FlyteFoam – nowego i bardzo lekkiego materiału, który do tej pory lądował w modelach z wyższej półki. To pomogło zrzucić sporo wagi, przez co DS Trainer to świetny wybór do interwałów czy biegów tempowych na twardej nawierzchni.

Zobacz też: Recenzja i test butów Asics Gel-DS Trainer 22 [WIDEO] 

Pełen test wszystkich wyżej wymienionych butów znajdziesz w marcowym numerze Runner’s World. Szukaj go w kioskach!

RW 03/2017

Komentarze

 (6)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij