Zanim dowiesz się, które modele butów do biegania tym razem zrobiły na nas największe wrażenie, sprawdź, jak testujemy buty do biegania w RW Lab oraz jak uniknąć 8 typowych błędów przy kupowaniu butów do biegania. Mogą Ci się również przydać nasze porady, jak wybrać najlepsze buty do biegania.
Raport z RW Lab: buty stabilizujące w odwrocie
Przed rokiem 2012 w testach RW pojawiało się niemal tyle samo butów stabilizujących, co neutralnych. Ale w tym teście tylko niewielki procent możemy zaliczyć do tej kategorii. Skąd ta zmiana?
Częściowo jest to konsekwencją bardzo popularnej jakiś czas temu mody na buty minimalistyczne. Firmy odchodziły wtedy od ciężkich i drogich systemów stabilizujących na rzecz tych mniej widocznych, np. Nike i Puma stosują rozwiązania wewnątrz podeszwy. Nawet klasyczne mostki stabilizujące, takie jak w Brooks Adrenaline GTS lub Saucony Guide, są znacznie lżejsze i mniej zabudowane.
Zapotrzebowanie na tradycyjne buty stabilizujące jest coraz mniejsze. Biomechanicy nie są do końca pewni związków między nadpronacją i kontuzjami oraz skutecznością kontroli tej pronacji przez buty. W naszym przekonaniu niektórzy biegacze mogą odnosić korzyści z takich butów, ale jest ich niewielu i na pewno potrzebują mniej stabilizacji niż kiedyś sądzono.