Test butów do biegania - jesień-zima 2018

Choć sezon na bieganie nie kończy się nigdy, jesień i zima są najlepszym okresem, by spokojnie przyjrzeć się nowym butom na kolejne wyzwania. Oto recenzje oraz wyniki testów w RW Lab i terenie najnowszych modeli, pełnych nowoczesnych technologii, ale przy tym niesamowicie komfortowych i szybkich, dzięki czemu mogą być Twoimi sprzymierzeńcami w walce o Twoje cele.

| Data aktualizacji: 2019-11-09
Wielki test butów do biegania: jesień-zima 2018

Tym razem podzieliliśmy testowane buty na kilka kategorii:

Nowa generacja: Zastosowane w tych butach do biegania superlekkie pianki i odporna na działanie czasu guma radykalnie zmieniają wrażenia w czasie biegu.

  • Reebok Floatride Run Fast
  • Nike Air Zoom Pegasus 35 Turbo
  • New Balance Fresh Foam Beacon
  • Saucony Ride ISO
  • Asics Gel-Cumulus 20

Legendy: Niektóre buty do biegania są jak Volkswagen Golf i nigdy nie zmienią nazw. Oto trzy modele, które już stały się legendą.

  • Brooks Ghost 11
  • Nike Air Zoom Pegasus 35
  • Asics Gel-Kayano 25

Miękkość rządzi: Jeśli uwielbiasz bieganie w komforcie, to zainwestuj w któryś z tych charakteryzujących się wyjątkową amortyzacją modeli.

  • Adidas Solar Glide ST
  • Brooks Glycerin 16
  • Hoka One One Clifton 5

Rewolucja: Trzyczęściowa podeszwa, wełniana cholewka... Te modele butów do biegania rzucają wyzwanie tradycji i za to je kochamy!

  • Salomon Sonic RA Nocturne
  • Under Armour HOVR Phantom Connected

Trail: Potrzebujesz ultra mocnej ochrony i super przyczepności  na skałach albo w lesie? Te modele butów to Twoi sojusznicy.

  • Salomon Ultra Pro
  • Skechers GOrun MaxTrail 5 Ultra
  • Brooks Cascadia 13
Buty do biegania Reebok Floatride Run Fast Runner's World
Buty do biegania Reebok Floatride Run Fast (fot. Runner's World).

Reebok Floatride Run Fast

Reebok FloatRide Run Fast to najszybszy but, jaki można teraz kupić. Bo co z tego, że Vaporfly 4% od Nike nadal pracuje na nogach najlepszych maratończyków na świecie, skoro bardzo trudno znaleźć je aktualnie w jakimkolwiek sklepie? Między innymi właśnie za swoją szybkość Run Fast został wybrany przez redakcje Runner's World z całego świata na najlepszy biegowy but roku 2018.

Cena: 599 zł

Waga:

  • 196 g (model męski)

  • 159 g (model damski)

Reebok Floatride Run Fast nie obciąży Twojego konta tak bardzo, jak Nike Vaporfly 4% (opracowany do złamania magicznych 2 godzin w maratonie), a też ma w zanadrzu kilka atutów. Na dobry początek – pianka. W tym modelu Reebok użył pianki opartej o Pebax, podobnej do tej użytej przez Nike, która cechuje się znacznie mniejszą wagą niż standardowa EVA, której używa się w butach biegowych od dekad.

Pebax to nie tylko niska waga, ale też bardzo dobre właściwości amortyzacyjne i olbrzymia sprężystość. Nowa podeszwa Reeboka to bezpośrednia odpowiedź na technologię Boost, którą od 2013 roku stosuje Adidas. Od tamtego czasu każdy z producentów stara się opracować technologię, która będzie oddawać tyle energii, co Boost. Pebax jest bardziej giętki i odporny na uderzenia niż inne formy elastomerów i nie traci swoich właściwości, gdy zostanie „rozdmuchany” do konsystencji pianki.

Dla biegaczy to oznacza tylko jedno - znacznie szybszy but. Po raz pierwszy z tą technologią zetknęliśmy się w modelu Floatride Run – treningówce, która zgarnęła nagrodę za najlepszy debiut w 2017 roku za to, że zwykłe, spokojne wybiegania potrafiła zmienić w biegi o bardzo dużej dynamice. Już wtedy wiedzieliśmy, że Reebok jest na dobrej drodze do stworzenia wyjątkowego modelu i tak oto mamy teraz do czynienia z rewelacyjnym Floatride Run Fast.

To lżejsza i cieńsza wersja modelu Floatride Run, po którą sięgamy, kiedy wybieramy się na start zawodów. Dzięki nowej piance nie zabraknie nam również komfortu podczas bardzo spokojnych wybiegań na twardych, asfaltowych nawierzchniach. Model ten w siedzibie RW był tak często zakładany przez naszych testerów, że praktycznie skończyły nam się bardzo szybko egzemplarze próbne, co nie zdarza się u nas często, zważywszy na to, że testujemy ogromne ilości różnych modeli.

Run Fast sprawdzały się świetnie na 25-kilometrowych wybieganiach w tempie 6:30 min/km na lokalnej górce. But był na tyle szybki, że bez problemu można było przyspieszać na bardziej płaskich fragmentach trasy, ale idealnie spisywał się również na mocnych zbiegach, gdzie cały impet lądowania stopy na twardym asfalcie rozkładał się przyjemnie, pozostawiając bardzo wysoki komfort. Taki rodzaj uniwersalności to jeden z głównych powodów, dla których warto wybrać ten model.

Nasi testerzy bardzo chwalili oddychalność cholewki, która przy wykorzystaniu plecionego meshu – bez zbędnych wzmocnień, które mogłyby przeszkadzać niektórym – świetnie oplata i trzyma stopy. Cienka cholewka, delikatna wyściółka oraz wąski język nie tylko obniżają wagę buta na co dzień, ale po przemoczeniu podczas jesiennych treningów bardzo szybko schną, więc buty nie będą ważyć tonę.

Nike Air Zoom Pegasus 35 Turbo Producent/dystrybutor
Buty do biegania Nike Air Zoom Pegasus 35 Turbo (fot. producent/dystrybutor).

Nike Air Zoom Pegasus 35 Turbo

Szukasz butów do biegania, w których będziesz mógł spokojnie pobiec maraton, jak i szybkie 5 km? Nike Air Zoom Pegasus 35 Turbo mogą być modelem dla Ciebie - dobra amortyzacja i niska waga butów gwarantują wielofunkcyjność tego obuwia.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Nike Air Zoom Pegasus 35 Turbo

Waga:

  • 230 g (model męski)

  • 182 g (model damski)

Po sukcesie Vaporfly 4% wiedzieliśmy, że tylko kwestią czasu jest, aż zobaczymy kolejny model bazujący na piance ZoomX. I jest – Nike Pegasus 35 Turbo. Pegasus to dla wielu biegaczy klasyka: w końcu 34 poprzednie edycje odcisnęły piętno w historii biegania. Jednak jest on odrobinę za ciężki na szybkie treningi. „Turbo” już samą nazwą sugeruje, że mamy tu do czynienia z czymś, co to zmienia.

To model, który dziedziczy komfort klasycznego Pegasusa i dorzuca do pakietu znacznie lepszą dynamikę. Sprężyste i szybkie wybicie ze śródstopia oraz wyjątkowo miękka amortyzacja pod piętą sprawiają, że nasze stawy podczas długich wybiegań na twardych nawierzchniach pozostaną chronione, a gdy tylko najdzie nas ochota, będziemy mogli bez problemu i utraty dynamiki przyspieszyć na szybszych odcinkach trasy.

New Balance Fresh Foam Beacon fot. producent/dystrybutor
Buty do biegania New Balance Fresh Foam Beacon (fot. producent/dystrybutor).

New Balance Fresh Foam Beacon

New Balance Fresh Foam Beacon to kolejny model butów do biegania, który można określić jako "wielofunkcyjny" - gruba podeszwa z technologią Fresh Foam zapewnia dobrą amortyzację, głębokie wcięcia w niej - elastyczność, a niska waga buta przekłada się na osiąganą w nich szybkość.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów New Balance Fresh Foam Beacon

Waga:

  • 258 g (model męski)

  • 207 g (model damski)

Beacon wydaje się łączyć niemożliwe – lekkość i dynamikę z bardzo dobrą amortyzacją, która przyda się podczas dłuższych dystansów. Nasi testerzy zakładali ten model zarówno na długie wycieczki biegowe na dystansach powyżej 30 km, jak i na treningi na bieżni 400-metrowej, i za każdym razem byli pod sporym wrażeniem.

Podobny jest w tym do Hoka One One Clifton, który jest piekielnie lekki i dynamiczny, biorąc pod uwagę ilość amortyzacji, jaką w niego upakowano. New Balance wykorzystał w swoim modelu bardzo wytrzymałą piankę zwaną Fresh Foam Ground Contact, która bez problemu oprze się trudom eksploatacji na asfalcie. Dzięki temu do absolutnego minimum można było ograniczyć ilość gumowego bieżnika. Przełożyło się to na niską wagą oraz gładkie i ciche przetaczanie.

Saucony Ride ISO producent/dystrybutor
Buty do biegania Saucony Ride ISO (fot. producent/dystrybutor).

Saucony Ride ISO

Ten model to swoista wariacja na temat serii Saucony Ride – nie jest jej bezpośrednim kontynuatorem, ale czerpie z niej niewątpliwie wiele. But świetnie trzyma stopę i chroni stawy przed wstrząsami. Czy będzie hitem na miarę swojego protoplasty?

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Saucony Ride ISO

Waga:

  • 280 g (męskie)

  • 233 g (damskie)

Teoretycznie Ride ISO powinien być nazwany Ride 11 i być następcą Saucony Ride 10, ale nowy design cholewki (ISOFit), znany do tej pory z topowych modeli Saucony, sprawił, że mamy do czynienia z trochę innym butem. To, co pozostało bez zmian, to lubiana amortyzacja. Dobrą informacją jest również to, że cena już piąty rok z rzędu pozostaje niezmieniona, dzięki czemu model jest bardzo konkurencyjny w tym przedziale cenowym.

Porównując najnowszy model z ubiegłorocznym, można zauważyć nieznaczny przyrost grubości podeszwy, który jednak nie wpłynął na masę buta. Nadal mamy do czynienia z pianką Everrun, która wyniesiona lekko poza poziom stopy dodatkowo okala ją dla lepszej stabilizacji. Cholewka jest dość nietypowa: nie mamy klasycznych przelotek na sznurówki. Ponacinane sekcje cholewki, przez które przeciągnięte jest wiązanie buta, pracują indywidualnie i rewelacyjnie oplatają stopę. Uczucie trzymania stopy towarzyszy nam we wszystkich fazach: od lądowania, przez przetoczenia, aż do wybicia z palców.

Asics Gel-Cumulus 20 producent/dystrybutor
Buty do biegania Asics Gel-Cumulus 20 (fot. producent/dystrybutor).

Asics Gel-Cumulus 20

W nowym Cumulusie Asics pokazał, jak powinna wyglądać ewolucja flagowego produktu. Wprowadzono istotne zmiany, ale zachowano przy tym znany wszystkim „charakter” buta – w podeszwie nadal na przykład mamy żel. W końcu, jeśli coś działa, to po co to zmieniać?

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Asics Gel-Cumulus 20

Waga:

  • 290 g (męskie)

  • 230 g (damskie)

Producenci rzadko wprowadzają jakieś rewolucyjne zmiany w swoich topowych modelach. Asics poszedł jednak o krok dalej i nowy Cumulus nie jest już tylko odrobinę „odświeżoną” wersją, co nas bardzo cieszy. Lista zmian jest imponująca. Waga grubo ponad 40 g w dół, nowa pianka Flytefoam w podeszwie, a wisienką na torcie jest nowa, bardzo dobrze oddychająca cholewka. Wieloletni fani tego modelu od razu wyłapali wszystkie nowinki.

But wydaje się być lżejszy, odrobinę twardszy, ale przez to bardziej dynamiczny. Te opinie potwierdziły wyniki naszych badań w laboratorium. Wszystkich, którzy tęsknią za klasyczną miękkością Cumulusa, zachęcamy do przymierzenia modelu Asics Nimbus 20. Zmiany w cholewce również można łatwo zauważyć. Nowy model pozbył się plastikowych wzmocnień na rzecz rozciągliwego meshu, który sprawia, że but lepiej układa się na stopie.

Buty do biegania Brooks Ghost 11 producent/dystrybutor
Buty do biegania Brooks Ghost 11 (fot. producent/dystrybutor)

Brooks Ghost 11

Legenda powróciła i jest nawet lżejsza niż wcześniej. Ghost w swojej 11 odsłonie nadal wyznacza standardy jakości w świecie butów do biegania. W Brooks po prostu wiedzą, jak powinno się robić buty do biegania.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Brooks Ghost 11

Waga:

  • 289 g (męskie)

  • 238 g (damskie)

W tym roku Brooks Ghost po raz kolejny zgarnia nagrodę redakcji. To już 7. tytuł dla tego modelu! Kochany za uniwersalność, wybierany przez początkujących biegaczy ze względu na komfort. Maratończycy uwielbiają eksploatować go na długich, asfaltowych treningach, a biegowi ścigacze doceniają gładkość i dynamikę przetoczenia. Jedenasta wersja nikogo nie zawiedzie: wszystkie cechy klasycznego Ghosta zostały zachowane.

Nowa pianka w podeszwie sprawia, że but wydaje się lżejszy, ale miękkość i sprężystość nadal rozpieszczają podczas biegu. Ta sama nowa generacja pianki trafiła w tym roku również do flagowego modelu Brooks Glycerin 16. Wrzucając nowego Ghosta na wagę, nie zauważymy drastycznych zmian, ale uwagi naszych testerów bardzo często dotyczyły wrażenia lekkości i sprężystości. Cholewka w porównaniu do 10-tki jest odrobinę inaczej tkana. Oplata stopy jeszcze lepiej w okolicach śródstopia i pięty, a w przedniej części zapewnia potrzebną dla palców przestrzeń.

Buty do biegania Nike Air Zoom Pegasus 35 Producent/dystrybutor
Długi język nowych Pegasusów wygląda całkiem dobrze, a przy tym nie przeszkadza w biegu (fot. producent/dystrybutor).

Nike Air Zoom Pegasus 35

Nike Air Zoom Pegasus to już legendarna wręcz seria butów do biegania Nike. Jest w ciągłej sprzedaży od ponad 30 lat – i wcale nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie na sklepowych półkach miało zabraknąć nowych modeli Pegasusów. Co zmieniło się w modelu 35? Odpowiadamy.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Nike Air Zoom Pegasus 35

Waga:

  • 263 g (męskie)

  • 227 g (damskie)

Jeden z najbardziej uniwersalnych modeli butów. Doskonale spisuje się zarówno podczas truchtu, jak i biegów tempowych. To właśnie ta wszechstronność sprawiła, że przez prawie trzy dekady był to jeden z najpopularniejszych modeli, więc możemy się zdziwić, że Nike aż tak go zmienił. Ale bez obaw – po założeniu na nogę nadal czujemy się jak w Pegasusie.

Pod sportowym wyglądem wciąż czai się poduszka gazowa – w tym roku mocno wydłużona, przez co przetoczenie od pięty do palców jest bardzo komfortowe. Poduszka nadal zatopiona jest w miękkiej i sprężystej piance Cushlon. Cholewka świetnie trzyma w śródstopiu, nie ograniczając w ogóle palców, które mają sporo miejsca. Długi język i spiczasta pięta nadają sportowego wyglądu, który na pewno zyska rzeszę fanów.

Buty do biegania Asics Gel-Kayano 25 Proucent/dystrybutor
Buty do biegania Asics Gel-Kayano 25 (fot. proucent/dystrybutor).

Asics Gel-Kayano 25

Nowa odsłona Kayano jest wyraźnie inna od ubiegłorocznego przedstawiciela serii. Czy zmiany wprowadzone w modelu 25 wyjdą biegaczom na dobre? Jedno jest pewne: raczej nie jest to but przeznaczony do ostrego ścigania.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Asics Gel-Kayano 25

Waga:

  • 324 g (męskie)

  • 261 g (damskie)

W porównaniu do przedniego modelu, tegoroczny Kayano zmienił się całkiem sporo. Zupełnie zmieniona cholewka, która bazuje na żakardowym meshu, jeszcze lepiej oplata stopę, przez co zyskujemy na stabilności. Podstawa buta pozostała bez zmian. Nadal bazą dla amortyzacji jest żel, który rozmieszczono zarówno pod piętą, jak i w śródstopiu.

Pierwszy kontakt stopy z podeszwą jest teraz jeszcze przyjemniejszy, bo górną warstwę wyściełano miękką i sprężystą pianką FlyteFoam. Zmiany te nie wpłynęły na poziom amortyzacji. Niestety, nie zmieniła się również waga buta i nadal pozostaje on dość masywną konstrukcją. Testerzy chwalili ten model głównie za zmiany w cholewce, która lepiej układa się na stopach, ale pojawiły się też głosy, że teraz nie oddycha już tak dobrze.

Buty do biegania Adidas Solar Glide ST [RECENZJA] producent/dystrybuto
Buty do biegania Adidas Solar Glide ST (fot. producent/dystrybutor).

Adidas Solar Glide ST

Adidas Solar Glide ST to model dla tych biegaczy, którzy w swoich butach cenią komfort i wygodę biegu. Innowacyjna pianka Boost zapewni maksymalną amortyzację nawet na miejskich, asfaltowych trasach biegowych. Uwaga: ten but szczególnie warto przed zakupem warto przymierzyć - jego przód jest dość wąski.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Adidas Solar Glide ST

Waga:

  • 306 g (męskie)

  • 255 g (damskie)

Szukasz dużej dynamiki i bardzo dobrej stabilizacji? Solar Glide ST to odpowiedź na Twoje potrzeby. Miłośnicy modeli Supernova pokochają nowy model Adidasa, który zachowuje klasyczną dynamikę i łączy ją z zupełne nową, lżejszą i mniej zabudowaną cholewką. Miękkie i giętkie przodostopie idealnie sprawdzi się na szybkich odcinkach i na podbiegach, a duża ilość pianki Boost pod piętą sprawi, że na długich biegach po twardej nawierzchni nie zabraknie nam komfortu i ochrony stawów.

Nasi testerzy ocenili amortyzację pięty niemal wzorowo, chwaląc Solar Glide ST za pochłanianie energii uderzenia pięty o podłoże i bardzo równomierne rozmieszczenie amortyzacji w całej podeszwie. Rozciągliwy mesh, podobnie jak w bliźniaczym, neutralnym modelu Solar Glide, zapewnia rewelacyjne dopasowanie, ale jeśli masz szeroką stopę w przedniej części, to model ten może być dla Ciebie za ciasny.

Buty do biegania Brooks Glycerin16 [RECENZJA] producent/dystrybutor
Buty do biegania Brooks Glycerin16 (fot. producent/dystrybutor).

Brooks Glycerin 16

Jeśli redaktorzy RW, którzy podeszwy w niejednych butach zdarli, typują Glycerin 16 na najwygodniejsze buty do biegania w historii, to coś musi być na rzeczy. Ale fakty są jasne: Brooks Glycerin 16 to model, w których kolejne kilometry przynoszą rozkosz.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Brooks Glycerin 16

Waga:

  • 312 g (męskie)

  • 250 g (damskie)

Gdybyśmy mieli opisać Glycerin 16 jednym słowem, byłoby to słowo komfort. Ten neutralny but treningowy to najprzyjemniejsza amortyzacja, jaką Brooks może nam zaproponować, co z pewnością ucieszy biegaczy, którzy bardzo cenią sobie wygodę. Mimo że model ten jest ciężki, biegacze uznali to za bardzo dobry kompromis, bo jest to jednej z najbardziej miękkich i przyjemnych butów, jakie przyszło nam opisywać w tym poradniku.

Jeszcze większe poczucie komfortu, bez utraty dynamiki czy żywotności, zawdzięczamy nowej piance DNA Loft. Lekko ponacinana podeszwa podzielona została na strefy, przez co przetoczenie jest bardziej gładkie i bardziej naturalne. Wszystko to zebrane razem sprawia, że Brooks Glycerin 16 to jeden z najwygodniejszych butów, jakie mieliśmy okazję zasznurować na naszych nogach.

Buty do biegania Hoka One One Clifton 5 [RECENZJA] producent/ dystrybutor
Buty do biegania Hoka One One Clifton 5 (fot. producent/ dystrybutor).

Hoka One One Clifton 5

Z wagi wręcz piórkowej Hoka One One przechodzi w modelu Clifton w stronę masy. Nadal nie mówimy tu oczywiście o najbardziej masywnych butach, ale fakty są dość jasne: Clifton "urósł" o ok. 70 gramów. Czy wyszło mu to na dobre?

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Hoka One One Clifton 5

Waga:

  • 286 g (męskie)

  • 230 g (damskie)

Maksymalna amortyzacja i minimalna waga – to od zawsze główne cechy modelu Clifton. Pierwotna wersja była rzeczywiście bardzo lekka (ważyła zaledwie 216 g przy męskim rozmiarze Euro 43). Od tego czasu sporo się zmieniło – but z roku na rok stawał się coraz bardziej masywny. Dziś wagowo porównać go już można z Brooks Ghost 11 i Nike Pegasus 35.

Nie jest to, co prawda, „waga ciężka”, ale model ten raczej lepiej sprawdzi się na długich, spokojnych wybieganiach niż na mocnych akcentach. Amortyzacja w Cliftonie przeszła też pewną ewolucję. Nasi testerzy zauważyli, że pięta nieco stwardniała, ale przodostopie pozostało bez zmian. Lekkie modyfikacje można też zauważyć w cholewce, która w piątej edycji wykonana jest z meshu. Pozbyto się w niej dodatkowych warstw wzmacniających, przez co but sprawia wrażenie bardziej smukłego, ale nie wpływa to w ogóle negatywnie na stabilność tego modelu.

Buty do biegania Salomon Sonic RA Nocturne [RECENZJA] producent/ dystrybutor
Buty do biegania Salomon Sonic RA Nocturne (fot. producent/ dystrybutor).

Salomon Sonic RA Nocturne

Salomon Sonic RA Nocturne to buty do biegania przeznaczone do zadań specjalnych. Niestraszne im deszcz, chlapa i błoto. Prawdopodobnie żaden but nie zagwarantuje Ci 100% bezpieczeństwa na śliskiej trasie, ale wiemy jedno: Nocturne od Salomona to model, który jest jednym z tych, którym do tego najbliżej.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Salomon Sonic RA Nocturne

Waga:

  • 261 g (męskie)
  • 218 g (damskie)

Bieganie w śniegu może być komfortowe, wystarczy odpowiedni sprzęt. Sonic RA Nocturne zaprojektowano, by dogodzić Twoim stopom, gdy na dworze jest chlapa. Salomon stworzył but o świetnej trakcji, bardzo dobrze zabezpieczony przed „urokami” zimy w mieście. Dobre trzymanie na śliskich nawierzchniach zawdzięczamy gumie Wet Traction Contagrip, a komfort cieplny i brak mokrych skarpet to zasługa wodoodpornego kołnierza, który chroni przed dostawaniem się mokrego śniegu do wnętrza cholewki.

Nasi testerzy byli pod dużym wrażeniem. „Świetnie trzyma nawet przy dynamicznych zwrotach, a błoto, deszcz i chlapa nie robią na nim większego wrażenia” – powiedział nam jeden z nich, biegając w Nocturnach w podmiejskim lesie.

Buty do biegania Under Armour Hovr Phantom Connected [RECENZJA] producent/dystrybutor
Buty do biegania Under Armour Hovr Phantom Connected (fot. producent/dystrybutor).

Under Armour HOVR Phantom Connected

Chcesz wiedzieć, jak będą wyglądały buty do biegania w przyszłości? Sięgnij po Under Armour Hovr Phantom Connected - to skomputeryzowane obuwie, które po sparowaniu z aplikacją pokażą Ci wszystkie najważniejsze statystyki Twojego każdego biegu.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Under Armour HOVR Phantom Connected

Waga:

  • 300 g (męskie)

  • 250 g (damskie)

To kolejny z modeli o wyższym profilu, ale żeby docenić go w pełni, warto przyjrzeć się dokładniej, co drzemie w jego wnętrzu. Są tu m.in. bateria, kabelki i sensor, a wszystko to, żeby połączyć się z aplikacją MapMyRun. Dzięki temu każdy krok jest analizowany pod kątem dystansu, kadencji i czasu odbicia od podłoża. Konfiguracja jest banalnie prosta i nawet mniej „techniczni” testerzy poradzili sobie z nią bez problemu.

Technologię tę Under Armour stosował już w kilku modelach, ale jeśli mamy taką ochotę, to za 50 zł mniej możemy wybrać wersję „analogową”, w której zastosowano dodatkowo amortyzację HOVR, która jest odpowiednikiem Pebeksa stosowanego przez Reeboka. Testerzy pod względem amortyzacji ocenili model bardzo pozytywnie, ale pojawiały się opinie o zbyt sztywnym śródstopiu.

Buty do biegania Salomon Ultra Pro prodycent/ dystrybutor
Buty do biegania Salomon Ultra Pro (fot. producent/ dystrybutor).

Salomon Ultra Pro

Marka Salomon znana jest z dostarczania sprzętu przygotowanego na naprawdę wiele. Jeśli czeka Cię ściganie w terenie, albo planujesz kilka dłuższych treningów w trailowych klimatach, Salomon Ultra Pro to buty do biegania dla Ciebie.

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Salomon Ultra Pro

Waga:

  • 310 g (męskie)

  • 272 g (damskie)

Jak sama nazwa wskazuje, Ultra PRO to model, który nawet na bardzo długich dystansach powinien zapewnić nam komfort biegu. But ten bazuje na modelach S/Lab Sense Ultra, które dedykowane są tym najszybszym ultramaratończykom. Ultra PRO nadal zapewnia dużą wygodę podczas wielogodzinnego przemierzania górskich szlaków – to głównie zasługa „skrzydełek”, które oplatają dobrze stopy i dostosowują się do nich, nawet gdy stopy nam spuchną.

Podeszwa w Ultra PRO jest nieco bardziej miękka niż w Sense Ultra, co potwierdziły nasze badania w laboratorium RW. Ponieważ podeszwa ma również odrobinę wyższy profil, Salomon zrezygnował z płytki Profeel, która w modelach Sense Ultra chroniła przed kamykami. Nie zabrakło za to bieżnika Wet Traction Contagrip, który rewelacyjnie trzymał na mokrych skałach lub po wybiegnięciu ze strumyka.

Buty do biegania Skechers GOrun MaxTrail 5 Ultra producent/dystrybutor
Buty do biegania Skechers GOrun MaxTrail 5 Ultra (fot. producent/dystrybutor).

Skechers GOrun MaxTrail 5 Ultra

Konstrukcja łącząca klasykę serii MaxTrail z nowymi rozwiązaniami, a do tego maksymalna stabilizacja nogi w bucie sprawiają, że Skechers GOrun MaxTrail 5 Ultra to but godny polecenia nawet najbardziej zapalonym miłośnikom trailu. Sprawdzi się zarówno na asfalcie, jak i leśnym trakcie. Czy ma jakiejś wady?

Cena: 499 zł

Waga:

  • 284 g (męskie)

  • 224 g (damskie)

MaxTrail 5 to bardzo ciekawa konstrukcja łącząca w sobie kilka nietuzinkowych rozwiązań. Tkana cholewka, która bardzo dobrze, niczym skarpetka, przylega do stóp w okolicy kostek, chroni przed dostawaniem się do środka kamieni i błota niemal tak dobrze, jak wysokie kołnierze w innych modelach. Kolejny element wyróżniający to agresywna konstrukcja podeszwy, którą zaprojektowano tak, aby sprostała trudom terenu, ale i nie ograniczała nam komfortu na twardych, równych nawierzchniach.

Miękka pianka, z której wykonano podeszwę, bez problemu radzi sobie z asfaltem, ale agresywne nacięcia w bieżniku rewelacyjnie wręcz wgryzają się w bardziej luźną nawierzchnię. Jedyny minus, jaki zauważyliśmy, to szybsze zużycie podeszwy, która wcześniej niż w innych modelach gubiła „uzębienie”. Fajny jest za to system, który przypadnie do gustu ultrasom – dwa kanaliki wpuszczone w podeszwę, które szybko odprowadzą wlaną do środka butów wodę, gdy zdarzy się przebiec przez górski strumień.

Buty do biegania Brooks Cascadia 13 producent/dystrybutor
Buty do biegania Brooks Cascadia 13 (fot. producent/dystrybutor).

Brooks Cascadia 13

Długi bieg poza wyznaczonymi szklakami wymaga odpowiedniego obuwia - zapewniającego dobrą stabilizację stopy, amortyzację uderzeń ziemię i oczywiście - komfort podczas kolejnych pokonywanych kilometrów. Czy nowa Cascadia od Brooks spełnia te kryteria?

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Brooks Cascadia 13

Waga:

  • 332 g (męskie)

  • 275 g (damskie)

Ten model z pewnością wybierze wielu górskich biegaczy – jest szybki, dynamiczny i nie boi się błota. Trzynasta odsłona doczekała się kilku nowinek, które Brooks dorzucił do i tak już bardzo dobrej konstrukcji. Nowa ochronna, gumowana powłoka lepiej ochroni nas przed kamykami, gałęziami i płytkimi kałużami. Z tyłu buta pojawiła się przydatna taśma, do której bez problemu umocujemy stuptuty, jeśli przyjdzie nam biegać w naprawdę ciężkich warunkach.

Nowa Cascadia ma jeszcze więcej amortyzacji, która przyda się podczas długich biegów. Poprawiono też stabilność tego modelu przy bardzo dynamicznych zwrotach. Dodatkowo zauważyliśmy lekką poprawę, jeśli chodzi o elastyczność. Nadal mamy do czynienia z dość sztywną konstrukcją, ale jest coraz lepiej. Testerzy mówili nam o świetnym trzymaniu na wszystkich nawierzchniach, pod warunkiem że było sucho. Kiedy nawierzchnia robiła się mokra, trzymanie było już nieco gorsze.

Zobacz także inne nasze najnowsze testy:

To warto wiedzieć:

RW 11-12/2018

Zobacz również:
REKLAMA
}