Komfortowy terenowiec - test The North Face VECTIV™ Enduris II

The North Face serią modeli VECTIV™ mocno zaznaczył w 2021 roku swoją obecność na rynku biegowych butów trailowych. W tym roku wprowadza modyfikacje do niektórych z nich - na pierwszy ogień poszedł The North Face VECTIV™ Enduris. Co się zmieniło i jak nowa wersja tego modelu radzi sobie w warunkach bojowych?

Komfortowy terenowiec - test North Face Vective Enduris II Joanna Dudzińska
fot. Joanna Dudzińska

Pierwsze wrażenie

Już przy pierwszym rzucie oka na Enduris II widać zmiany w stosunku do poprzednika. Nowa cholewka sprawia, że but wydaje  się być mocniej zabudowany. Sprawia to, że trochę lepiej przylega ona do stopy i zapewnia duży komfort termiczny przy w chłodniejsze dni. W upalne trzeba jednak dobrać dobre skarpetki, by utrzymać odpowiednią wentylację. Tym bardziej, że możesz w tych spędzać długie godziny.

Język, co prawda, nie jest zespolony z cholewką, ale w czasie treningów nie czułem potrzeby poprawiania języka – pozostawał w tym samym miejscu, co podczas wiązania sznurówek. Te nie są grube, raczej tasiemkowe, ale trzymają się pewnie i nie rozwiązują. Nie odczuwa się też ich ucisku na grzbiecie stopy, bo język jest miękki i w miarę gruby. Z praktycznego punktu widzenia cieszy również fakt odejścia od całkowicie białej cholewki, choć kolorystyka to rzecz gustu. Nam połączenie szaro-różowe pasowało jak najbardziej.

Komfortowy terenowiec - test North Face Vective Enduris II Joanna Dudzińska
fot. Joanna Dudzińska

Sprężyste i … zaskakująco szybkie

Przy pierwszych krokach biegowych w VECTIV™ Enduris II czuje się, że ten but daje poczucie szybkości. Może to trochę dziwne w przypadku buta, który waży 309 gramów, ale sprężystość jaką się w nim odczuwa naprawdę zaskakuje i to zarówno na twardych, „dojazdowych” nawierzchniach, jak i w terenie. Kiedy bierzesz ten model do ręki przed pierwszym treningiem, nie zakładasz szybkiego biegania, ale założę się, że spróbujesz na nim szybkiego tempa, bo Enduris II mocno do tego zachęca.

Odpowiedzialna za to jest dwuwarstwowa podeszwa wewnętrzna. Składa się ona z miękkiej, responsywnej pianki, oraz wkładki TPU, która co prawda nie jest wykonana z popularnego obecnie włókna węglowego, jak w niektórych modelach VECTIV™, ale daje podobne wrażenia sprężystego odbicia, przy zachowaniu odpowiedniej elastyczności podeszwy.

Komfortowy terenowiec - test North Face Vective Enduris II Joanna Dudzińska
fot. Joanna Dudzińska

Wkładka ma również zwiększyć stabilność buta i w większości wypadków spełnia swoje zadania, ale jeśli jesteś nadpronatorem, to możesz nie czuć się w tym bucie do końca komfortowo. Tym bardziej, że but jest dosyć szeroki i o ile dla wielu biegaczy jest to zaleta przy długich biegach w terenie, to te osoby, które mają wąskie stopy muszą na pewno nico ciaśniej zawiązać sznurówki.

Topowa amortyzacja

Jeśli w biegu lubisz czuć pod stopami nawierzchnię, to The North Face VECTIV™ Enduris II nie są butami dla Ciebie. Amortyzacja jest tym, na co postawiła w tym przypadku firma The North Face, deklarując, że Enduris II to najlepiej amortyzujący but VECTIV™ w dotychczasowej historii tej serii.  Dba o to wysoka podeszwa (31 milimetrów pod piętą) oraz wkładka OrthoLite X55, która jeszcze potęguje amortyzację.

Komfortowy terenowiec - test North Face Vective Enduris II Joanna Dudzińska
fot. Joanna Dudzińska

Ale co ważne, w czasie testów but był mocno amortyzujący, ale nie gąbczasty. Cały czas masz wrażenie, że jednak biegniesz po wyboistym, czasem skalistym terenie, a nie po poduszkach. Te buty świetnie sprawdzą się na dłuższych dystansach, nawet ultra, tam gdzie potrzebujesz chronić stopy przed wpływem sił działających na nie przy każdym kroku podczas lądowania. Do stawiania kolejnych kroków zachęca również uniwersalny, ale obniżony, 6 milimetrowy drop.  

Pewne trzymanie

Jedną z najważniejszych cech buta trailowego jest jego przyczepność na różnych nawierzchniach
i w różnych warunkach pogodowych. Enduris II zasłużył na tym polu na zaufanie. Owszem, wypustki na podeszwie mają tylko 3,5 milimetra wysokości, ale dają pewność kroku bez poślizgów w miękkim terenie, nie mówiąc o leśnych ścieżkach, czy szutrze. Są modele lepsze na błotne trasy, ale dzięki takiej podeszwie możesz też w VECTIV™ Enduris II bez problemu biegać odcinki na asfalcie, jeśli taką akurat sobie obierzesz mieszaną trasę.

Komfortowy terenowiec - test North Face Vective Enduris II Joanna Dudzińska
fot. Joanna Dudzińska

Podsumowanie

The North Face VECTIV™ Enduris II to but dla biegaczy, którzy szukają przed wszystkim komfortu na trasie, ale którzy lubią też, kiedy but sprawia wrażenie szybkiego. Model ten świetnie sprawdzi się w przypadku osób o większej masie ciała i szerszych stopach. Doskonale na dłuższe trasy w niezbyt błotnistym i grząskim terenie.

Parametry The North Face VECTIV™ Enduris II

Waga: 309 g (męskie), 265 g (damskie)
Drop: 6 mm
Cena: 599,99 zł

MD

REKLAMA
}