Sprzęt do narciarstwa biegowego. Co potrzeba na biegówki?

Część sprzętu biegowego: bielizna, czapka, niektóre kurtki i spodnie,  sprawdzą się na nartach, ale nie oszukujmy się - jeśli zamierzasz wyruszyć na popularne zimowe trasy, czekają Cię zakupy. Zobacz, o czym musisz pamiętać przy kompletowaniu narciarskiego ekwipunku.

Narty biegowe, biegówki Fotokvadrat
Dobierz sprzęt do narciarstwa biegowego / fot. Fotokvadrat 2015/shuttertsock.com

W co musisz zainwestować ekstra parę złotych? Musisz mieć specjalne rękawiczki do biegówek; mają one naszyte wzmocnienie między kciukiem a palcem wskazującym. Chroni ono rękawiczkę przed zużyciem, a także dłoń przed otarciami.

Poza tym producenci większości kurtek dla biegaczy nie zakładali, że będą używane przy intensywnych opadach śniegu, a sportowiec będzie narażony na wychłodzenie spotęgowane szybkimi zjazdami. Dlatego kurtki na biegówki są uszyte z tkanin chroniących przed wiatrem. Nie mają też kaptura, który może łopotać na zjazdach.

"Niektóre kurtki do biegania, ze względu na krój, mogą krępować ruchy ramion. Niskie kołnierze mogą powodować wychłodzenie okolic gardła. Nie mają też mankietów lub ściągaczy, bywają za to dłuższe niż na biegówki, przez co mogą utrudniać pochylanie się podczas odpychania się kijami" – mówi Michał Rolski z nabiegowkach.pl.

Sprzęt już masz, pora ruszyć na trasę: Narty biegowe. Alternatywa dla biegania w zimie

Lista sprzętu do skompletowania na biegówki:

  • Narty i wiązania: Na początek wybierz model śladowy z łuską. Zapewnia ona odbicie i trzymanie na podjazdach. Narty dobieraj do swojej wagi, a nie wzrostu. Im mocniejszy biegacz pod względem technicznym, tym sztywniejsze narty. Przykładowo: narty z przedziału 60-80 kg będą dobre dla zaawansowanego biegacza ważącego ok. 60 kg i początkującego ważącego ok. 80 kg. Wiązanie dobierz do typu butów.
  • Kije: Wybieraj lekkie, kompozytowe kije tourowe z piankową rączką, regulowanym paskiem i talerzykiem Touring. Kije dobieraj do wzrostu: "klasyk" około 30 cm niższe od wzrostu, "łyżwa" około 20 cm. Precyzyjny wzór: "klasyk" – wzrost w cm x 0,85, "łyżwa" – wzrost w cm x 0,90.
  • Okulary: Okulary sportowe osłaniają oczy od wiatru i śniegu. Muszą mieć także filtry UV, chroniące oczy przed odbitymi od śniegu promieniami UV.
  • Czapka: Czoło osłonięte nieco grubszym materiałem termicznym lub wstawką z windstoppera, a góra zrobiona z cieńszej tkaniny, by szybciej odprowadzać nadmiar ciepła. Nawet wilgotna od śniegu i potu zatrzymuje ciepło.
  • Bielizna: Wybieraj specjalną bieliznę sportową o wielokanałowych włóknach, chroniącą przed zimnem (+10 ⁰C do -25 ⁰C), a nie koszulki techniczne do biegania latem (chłodzą ciało). Szybko odprowadza wilgoć i szybko wysycha na ciele.
  • Kurtka: Wybieraj kurtki uszyte z dwóch rodzajów materiału: przód i przednia część rękawów z tkaniny membranowej blokującej wiatr (Windstopper, X Wind), a tył z materiału typu stretch z wstawkami wentylacyjnymi, zapewniającymi komfort i swobodę ruchu podczas pracy kijami.
  • Rękawiczki: Nie używaj cienkich rękawic biegowych i ciężkich narciarskich. Te do biegówek mają wzmocnienia od wewnętrznej strony dłoni i na kciukach. Przyda się windstopper.
  • Spodnie: Podobnie jak kurtka, dobrze jeśli będą miały materiał z membraną z przodu spodni, a z tyłu nogawek materiał typu stretch. Na pierwsze treningi przy dobrej pogodzie możesz założyć ocieplane legginsy, ale czasem przemakają podczas upadków i wychładzają nogi na wietrze.
  • Buty: Do "klasyka" dobieraj buty tak jak do biegania, czyli o pół lub najlepiej o numer większe. Do "łyżwy" powinny być dopasowane, prawie jak narciarskie. Dobrze, jeśli mają zapinaną na zamek osłonę sznurówek, zapobiegającą przedostawaniu się wody i śniegu do buta. Buty dopasuj do wiązań: systemu SNS lub NNN.

RW 01-02/2014

REKLAMA
}