[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Odłącz się od satelity: zalety biegania offline

Nadajnik GPS to dziś właściwie wyposażenie obowiązkowe biegacza, które pozwala na kontrolę tempa i pokonywanego dystansu w czasie rzeczywistym. Ma wiele zalet, ale - jak zawsze - jest i ciemna strona mocy: coraz rzadziej biegamy, ufając swoim własnym odczuciom, a cały trening czy start podporządkowujemy cyferkom.

Odłącz się od satelity: zalety biegania offline fot. Mitch Mandell

A spróbuj pobiec według nich w gorący dzień albo po jakimś przeziębieniu, a założę się, że polecisz na początku za szybko, by człapać w końcówce. Zaufaj liczbom w dniu, w którym będziesz mieć dzień konia, a okaże się, że szansa na życiówkę przejdzie Ci koło nosa.

Sprawdzaj zegarek co kilkaset metrów, a stres sprawi, że będziesz biec jak z kulą u nogi. Spróbuj więc czasami przełączyć się na swój wewnętrzny GPS i pobiec w optymalnym tempie na dany dzień.

REKLAMA

Lekcja tempa

Najłatwiej pobiec w zgodzie z możliwościami swojego organizmu danego dnia, kontrolując swój oddech. Złap właściwy rytm: stosuj system 5-krokowy (3 kroki wdech, 2 kroki wydech) w tempie wolnym i umiarkowanym, oraz 3-krokowy (2 kroki wdech, 1 wydech) przy mocniejszym i ostrym tempie. Niektórzy stosują kod kolorystyczny: żółty (swobodnie rozmawiasz), pomarańczowy (możesz wymówić kilka słów) i czerwony (nie możesz mówić).

Ucząc się biegania według samopoczucia na treningach, możesz spróbować zrobić to samo na zawodach. Krótsze dystanse, np. piątkę, możesz przelecieć na poziomie umiarkowanym i ostrym. Co najmniej 2/3 trasy maratonu pokonaj w strefi e komfortu.

Szkoła uczuć

Jeśli chcesz wypróbować taki oldskulowy system, rób przynajmniej jeden trening w tygodniu bez GPS. Jeśli będzie to długie wybieganie albo bieg regeneracyjny, to z większym prawdopodobieństwem Twoje tempo będzie naprawdę spokojne. Co kilka tygodni zrób trening, na którym będziesz zmieniać natężenie wysiłku: rozgrzej się przez 10 minut w tempie relaksacyjnym, potem 3 minuty biegnij w tempie umiarkowanym, potem 1 minutę mocno, a na koniec 2 minuty spokojnie.

Powtórz całość (bez rozgrzewki) 5 razy, a na koniec zrób 10 minut wyciszenia – znów w tempie relaksacyjnym. Sprawdź bieganie bez GPS na jakiejś piątce lub dyszce, by zobaczyć, jak na Twoje bieganie „na czuja” wpływają przedstartowa adrenalina i atmosfera rywalizacji.

Ściąga w czasie

Jeśli bieganie bez zegarka wydaje Ci się niemożliwe, to spróbuj pobiec z normalnym stoperem i tylko od czasu do czasu rzucaj okiem na jego tarczę. W połowie 5 km czy co 5 km na maratonie sprawdzaj swoje odczucia z szybkością biegu. Możesz próbować pokonywać dystans przy pacemakerach (oczywiście jeśli tempo jest dla Ciebie właściwe). To da Ci uczucie kontroli nad biegiem bez obsesyjnego spoglądania na zegarek.

RW 10/2016 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij