Okulary do biegania: czy kolor szkieł ma znaczenie?

Nie muszą być czarne jak te, które nosili Blues Brothers, żeby skutecznie chroniły Twoje oczy przed szkodliwymi promieniami UV – każdy kolor soczewek okularów przeciwsłonecznych może je blokować. Co nie znaczy, że wybór barwy szkieł w okularach sportowych powinien być tylko kwestią gustu. Zobacz, jak dokonać właściwego wyboru, by mieć rywali zawsze na oku.

okulary-do-biegania TOM SCHIERLITZ
fot. Tom Schierlitz

Różowe soczewki

Wyostrzają kontrast i głębokość widzenia zwłaszcza w zielonym i niebieskim otoczeniu (czyli raczej nie wykażą się w centrum miasta). Różowe soczewki nie wywołują zmęczenia oczu przy długim noszeniu okularów.

Szare soczewki

Najbardziej popularny i najciemniejszy z odcieni. Nie wzmacniają kontrastu ani nie fałszują kolorów – równomiernie filtrują światło. Odpowiednie na jaskrawe słońce, ale sprawdzają się we wszystkich warunkach oświetlenia.

Żółte soczewki

Rozjaśniają i wyostrzają, więc sprawdzą się w pochmurne dni i podczas powrotów z treningów po zachodzie słońca. Pogłębiają kontrast, pozwalając wyodrębnić przedmioty z tła w słabym świetle.

Niebieskie soczewki

Redukują rażący blask, blokując białe światło od odbijających je powierzchni. Utrudniają jednak rozróżnianie odcieni zieleni w naturalnym otoczeniu.

Zielone soczewki

Rozjaśniają cienie, więc to idealne szkła przy słabym oświetleniu czy w mglistych warunkach. Zielone soczewki oddają prawdziwe kolory za dnia i w mocnym słonecznym blasku.

Brązowe soczewki

Pochłaniają barwy o wysokiej częstotliwości, zwłaszcza niebieskie. Są więc idealne nad wodę, od której powierzchni odbijają się oślepiające promienie. Uwydatniają kontury i kształty. U kierowców wzmacniają widoczność czerwonego światła.

RW 05-06/2018

Zobacz również:
REKLAMA
}