On Running Cloudvista: szwajcarska precyzja w terenie

Czasami podczas wypadów w teren przydaje się szwajcarski scyzoryk. W czasie biegowych wypraw bezdrożami lepiej sprawdzą się szwajcarskie buty On Running Cloudvista - przynajmniej tych nieco krótszych. Przetestowaliśmy ten model podczas obozu biegowego RW Camp 2022 na trasach wokół Szklarskiej Poręby.

On Running Cloudvista: szwajcarska precyzja w terenie Krzysztof Gulbinowicz
fot. Krzysztof Gulbinowicz

On Running coraz mocniej rozpycha się na biegowym rynku - w Polsce wiele modeli butów tej szwajcarskiej firmy można kupić w sklepie S'portofino. Helweci, których np. w tenisie mocno wspiera Roger Federer, są coraz częściej obecni na nogach biegaczy, i to zarówno na asfalcie, jak i na bezdrożach. Dlatego sprawdziliśmy, jak na krótszych wyprawach w teren sprawdzi się nowy model On Running, czyli Cloudvista.

Cloudvista: unboxing

Pierwsze wrażenie po wyjęciu modelu On Running Cloudvista z pudełka - te buty są naprawdę eleganckie! I zaraz potem pojawia się pierwsze pytanie, jak długo takie pozostaną? Firma zdecydowała się bowiem na odważny ruch i wypuściła ten model na rynek tylko w kolorze białym. Jeśli pogoda nie ma dla Ciebie znaczenia, kiedy wychodzisz pobiegać trailowo, to ta kolorystyka może z czasem nieco poszarzeć. Trzeba jednak przyznać, że tak długo, jak nie wpadniesz w nich w błoto, elegancją dorównujesz wspomnianemu Federerowi na kortach Wimbledonu.

On Running Cloudvista: szwajcarska precyzja w terenie Krzysztof Gulbinowicz
fot. Krzysztof Gulbinowicz

Cloudvista: cholewka

Jeśli już jesteśmy przy cholewce, to trzeba obowiązkowo wspomnieć, że wykonana jest ona z poliestru, który w aż 70% pochodzi z recyklingu. Jest lekka i przewiewna, co nie tylko latem docenią wszyscy biegacze. Perforowany język jest połączony z podeszwą wewnętrzną, dzięki czemu masz wrażenie, że cholewka w okolicach śródstopia opina stopę jak elastyczna skarpeta.

Cienkie sznurówki bez problemu pozwalają dobrze dopasować cholewkę do stopy, ale warto pamiętać o tym, żeby przed biegiem schować je pod specjalną gumę na języku, inaczej mają tendencję do rozwiązywania się. Ta pomysłowa gumka to naprawdę prosty, ale skuteczny patent na to, by sznurówki nie rozwiązywały się i nie haczyły, np. o korzenie czy gałęzie, kiedy będziesz biegać po lesie.

Męskie On Running Cloudvista ważą 287 gramów i chociaż nie są to najlżejsze trailówki na rynku, to sprawiają wrażenie lżejszych niż wynika to z cyferek na wadze. Buty w ogóle sprawiają wrażenie przystosowanych do szybkiego biegania. Stopę opinają dosyć ciasno i nie ma ogromnej ilości miejsca na palce, ale na dystansach do 15 kilometrów zupełnie mi to nie przeszkadzało, mimo że lubię mieć więcej przestrzeni z przodu stopy. Jeśli masz szeroką stopę, jak ja, dobrze jest przez chwilę popracować nad poluzowaniem sznurowania, by mieć większy komfort przy dłuższych dystansach. Dobrze jest również przymierzyć buty (na przykład w stacjonarnych salonach sklepu S'portofino) lub zamówić (na stronie internetowej tej sieci) rozmiar o pół numeru większy niż zwykle, bo może się okazać, że będzie Ci w nim wyraźnie wygodniej.

On Running Cloudvista: szwajcarska precyzja w terenie Krzysztof Gulbinowicz
fot. Krzysztof Gulbinowicz

Cloudvista: podeszwa

Za to biega się w tych butach po prostu szybko. Plastykowa płytka, coś w rodzaju modnych od jakiegoś czasu karbonowych elementów, stosowana jest przez On Running od kilkunastu lat i sprawia, że Cloudvista są sprężyste  i dynamiczne. Amortyzacja, zapewniona przez technologię Cloud Tec (to te powietrzne przestrzenie, które widzisz w podeszwie), nie jest oczywiście jakaś kosmicznie duża, ale na szybie dyszki, czy - w przypadku lżejszych biegaczy - półmaratony w zupełności wystarczy.

Pytanie tylko na jakiego rodzaju trasy. Charakterystyka podeszwy zewnętrznej Missiongrip sprawia, że jest to but w zasadzie parkowo-leśno-asfaltowy. Poradzi sobie na chodniku, którym dobiegasz do parku, jak i na leśnych duktach, a nawet na prostych górskich szlakach. Na trudniejszych technicznie trasach będzie już z tym różnie - tym, którzy znają szlaki w Karkonoszach, gdzie testowaliśmy ten model podczas obozu biegowego RW Camp 2022, wystarczy powiedzieć, że to świetny but na trening na Reglach, ale niekoniecznie już np. do zbiegania ze Śnieżnych Kotłów.

But będzie się też nieźle trzymał na lekkim błocie, ale przy większej jego ilości jego przyczepność dla wielu biegaczy może być już niedostateczna. Za to na szutrze i leśnych duktach sprawdza się doskonale, i to niezależnie od tego, jak bardzo sucho lub mokro jest akurat na szlaku.

On Running Cloudvista: szwajcarska precyzja w terenie Krzysztof Gulbinowicz
fot. Krzysztof Gulbinowicz

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że połączenie w podeszwie wewnętrznej technologii CludTec i pianki Helion sprawia, że masz nieco inne wrażenia z biegu w Cloudvista w zależności od twardości nawierzchni. Na tych twardszych, szutrowych lub skalistych, buty są bardziej sprężyste i dynamiczne, a na tych bardziej miękkich, trailowych stają się bardziej miękkie i komfortowe.

Cloudvista: opinia RW

On Running Cloudvista to trailowe buty na szybkie bieganie dystansów mniej więcej do półmaratonu. Z dużą pewnością można stwierdzić, że biegacze, którzy nie lubią biegać w szerokich kapciach, za to chętnie biegają na parkowych ścieżkach i leśnych duktach - zwłaszcza takich, do których muszą dobiec po asfalcie - i raczej nie wybierają się na techniczne trasy w wysokich górach, będą z nich więcej niż zadowoleni.

On Running Cloudvista: najważniejsze cechy

Waga: 287 g
Drop 7 mm
Cena: 650 zł

MD

Zobacz również:
}