Pod specjalnym nadzorem

Dajemy Ci do ręki niezwykłe narzędzie - bazę butów. Trafiają do niej wszystkie modele przetestowane w laboratorium Runner's World. Zobacz, jakie przechodzą katusze, żebyś potem mógł wybrać te, które najlepiej pasują do Twojej stopy i stylu biegania.

Rodale Images
Fot. RW

Od ponad 40 lat, od 1967 r., RW podjął się dostarczania swoim czytelnikom jak najbardziej obiektywnych opinii o butach do biegania. To podstawa naszego rynsztunku. Ten ambitny program badań łączy subiektywne opinie biegaczy testerów z obiektywnych wynikami testów mechanicznych w Laboratorium RW. Badania prowadzone są w amerykańskim mieście Portland. Tutaj buty poddawane są morderczym, mechanicznym próbom nacisku i zginania. Badaniami, od 23 lat, kieruje dr biomechaniki Martyn Shorten.

Nagłe wstrząsy

Firmy produkujące buty prześcigają się w wymyślaniu systemów amortyzacji i produkcji pianek, które łagodzą wstrząs, gdy stopa ląduje na twardym, asfaltowym podłożu. Jednocześnie starają się zapewnić naturalny ruch stopy.

Lab RW wykorzystuje specjalną maszynę, która wali niczym młot pneumatyczny w piętę z naciskiem 8 kg. Odpowiada to maksymalnym obciążeniom, jakim poddawany jest but w czasie treningu czy zawodów.

W Lab RW przeliczane są obciążenia, którym poddawany jest but, w stosunku do masy ciała. Lżejsi biegacze nie potrzebują tak solidnych systemów amortyzacji (wystarczy amortyzacja pod piętą i w śródstopiu) jak biegacze, którzy ważą ponad 80 kg. Tutaj wskazana jest także amortyzacja w podbiciu stopy.  

Giętkość

Elastyczność buta jest doskonałym miernikiem tego, jak stopa będzie poruszać się w trakcie przejścia z pięty poprzez śródstopie na palce. Specjalne urządzenie w LAB RW nagina podeszwę niczym strzałę pod kątem 45 stopni.

Podczas serii 60 wygięć (w czasie 20 sekund) widać, czy but jest twardy, czy giętki. Dzięki temu urządzeniu widać zachowanie buta w fazie tzw. przejścia - czy przetaczanie odbywa się zgodnie z naturalnym ruchem stopy, czy też pojawia się pusta faza odbicia, np. w przedniej części buta.

Badane są również profile krzywizny. Ciężsi biegacze potrzebują większej stabilności i systemów kontroli. Im cięższy biegacz, tym bardziej zaawansowany technologicznie but jest mu potrzebny.  

Znajdź buty dla siebie

REKLAMA
}