„Buty to bardzo złożony produkt do recyklingu, ponieważ zazwyczaj składają się z wielu różnych materiałów: skóry, pianki EVA, gumy, TPU, poliestru, poliamidu – wyjaśnia Olivier Mouzin, dyrektor programu dotyczącego zrównoważonego obuwia w firmie Salomon. - A ponieważ nie ma tak naprawdę sposobu, aby rozdzielić te wszystkie materiały po zakończeniu użytkowania butów, często kończą one na wysypisku śmieci lub w spalarni”.
Właśnie temu złożonemu wyzwaniu musiał stawić czoła Olivier Mouzin wraz z członkami zespołu ds. rozwoju obuwia firmy Salomon, gdy postanowili stworzyć uniwersalne buty biegowe, które sprawdzą się na utwardzonych drogach, a następnie będą mogły zostać poddane recyklingowi i wykorzystane do produkcji innych produktów.
Teraz, po trzech latach badań i rozwoju, nadające się do recyklingu buty biegowe Index.01 stały się rzeczywistością i trafiły do sklepów.
Projektanci Salomona zapewniają, że obie części Index.01 nadają się do recyklingu. W górnej części buta zastosowano poliester z recyklingu, w dolnej wykorzystano termoplastyczny poliuretan (TPU). Pod koniec okresu użytkowania buta, wkładka jest wyjmowana, aby można było rozdzielić górną i dolną część i rozpocząć proces recyklingu. Po oddzieleniu dolna jednostka zostanie zmielona na drobne granulki, a następnie połączona z pierwotnym TPU, używanym do produkcji butów narciarskich i innych produktów marki Salomon. Poliestrową cholewkę można również ponownie wykorzystać w tworzeniu materiału.
Jak powstają buty Index.01
Pod koniec 2019 roku Salomon zaprezentował koncepcyjny but wykonany w całości z termoplastycznego poliuretanu TPU (wspominaliśmy o tym w artykule Czy buty do biegania są ekologiczne?). Pomysł polegał na tym, żeby pod koniec życia cały but można było podzielić na drobne kawałki, a następnie wykorzystać materiał do stworzenia butów narciarskich Salomon dedykowanych narciarstwu alpejskiemu. Ta koncepcja była inspiracją do stworzenia modelu Index.01.
Kluczowym wyzwaniem przy tworzeniu Index.01 było znalezienie materiału na dolną część buta, który z jednej strony nadawałby się do recyklingu, a z drugiej był w stanie zapewnić idealną amortyzację i odbicie potrzebne do biegania w terenie. Odpowiedzią była nasycona azotem pianka na bazie TPU o nazwie INFINIRIDE, którą można zmielić na drobne kawałki i poddać recyklingowi, gdy żywot buta dobiegnie końca. Do połączenia dolnej i górnej części użyto kleju na bazie wody w celu zminimalizowania zanieczyszczenia materiału.