Salomon Index.01: buty do biegania w 100% przyjazne Ziemi

Członkowie zespołu projektującego obuwie Salomon postanowili stworzyć uniwersalne buty do biegania w pełni ekologiczne, które nie będą w żaden sposób szkodzić naszej planecie. Ich celem było uczynienie ich nadającymi się w całości do recyklingu, ale bez poświęcania najważniejszych cech charakterystycznych dla obuwia do biegania. Unikalne materiały i konstrukcja modelu Index.01 sprawiły, że ich marzenie stało się rzeczywistością. 

Salomon Index.01: buty do biegania w 100% przyjazne Ziemi Salomon
fot. Salomon

Buty to bardzo złożony produkt do recyklingu, ponieważ zazwyczaj składają się z wielu różnych materiałów: skóry, pianki EVA, gumy, TPU, poliestru, poliamidu – wyjaśnia Olivier Mouzin, dyrektor programu dotyczącego zrównoważonego obuwia w firmie Salomon. - A ponieważ nie ma tak naprawdę sposobu, aby rozdzielić te wszystkie materiały po zakończeniu użytkowania butów, często kończą one na wysypisku śmieci lub w spalarni”.

Właśnie temu złożonemu wyzwaniu musiał stawić czoła Olivier Mouzin wraz z członkami zespołu ds. rozwoju obuwia firmy Salomon, gdy postanowili stworzyć uniwersalne buty biegowe, które sprawdzą się na utwardzonych drogach, a następnie będą mogły zostać poddane recyklingowi i wykorzystane do produkcji innych produktów.

Teraz, po trzech latach badań i rozwoju, nadające się do recyklingu buty biegowe Index.01 stały się rzeczywistością i trafiły do sklepów.

Projektanci Salomona zapewniają, że obie części Index.01 nadają się do recyklingu. W górnej części buta zastosowano poliester z recyklingu, w dolnej wykorzystano termoplastyczny poliuretan (TPU). Pod koniec okresu użytkowania buta, wkładka jest wyjmowana, aby można było rozdzielić górną i dolną część i rozpocząć proces recyklingu. Po oddzieleniu dolna jednostka zostanie zmielona na drobne granulki, a następnie połączona z pierwotnym TPU, używanym do produkcji butów narciarskich i innych produktów marki Salomon. Poliestrową cholewkę można również ponownie wykorzystać w tworzeniu materiału.  

Jak powstają buty Index.01

Pod koniec 2019 roku Salomon zaprezentował koncepcyjny but wykonany w całości z termoplastycznego poliuretanu TPU (wspominaliśmy o tym w artykule Czy buty do biegania są ekologiczne?). Pomysł polegał na tym, żeby pod koniec życia cały but można było podzielić na drobne kawałki, a następnie wykorzystać materiał do stworzenia butów narciarskich Salomon dedykowanych narciarstwu alpejskiemu. Ta koncepcja była inspiracją do stworzenia modelu Index.01.

Kluczowym wyzwaniem przy tworzeniu Index.01 było znalezienie materiału na dolną część buta, który z jednej strony nadawałby się do recyklingu, a z drugiej był w stanie zapewnić idealną amortyzację i odbicie potrzebne do biegania w terenie. Odpowiedzią była nasycona azotem pianka na bazie TPU o nazwie INFINIRIDE, którą można zmielić na drobne kawałki i poddać recyklingowi, gdy żywot buta dobiegnie końca. Do połączenia dolnej i górnej części użyto kleju na bazie wody w celu zminimalizowania zanieczyszczenia materiału.

But jest tak skonstruowany, aby można go było w łatwy sposób rozmontować po zakończeniu użytkowania. Po rozdzieleniu materiału, górne i dolne części są oddzielnie poddawane recyklingowi. Nić używana do zszycia wszystkich elementów wykonana jest z poliestru, dzięki czemu również poddawana jest recyklingowi.

Łącząc wydajność, styl i cechy sportowe, Index.01 wyróżnia się prostym, ale innowacyjnym wyglądem, Waży zaledwie 285 gramów i jest przeznaczony do codziennego treningu.

Recykling butów Index.01

Aby rozpocząć proces recyklingu, biegacze posiadający Index.01 mogą po prostu odwiedzić stronę salomon.com, wydrukować etykietę wysyłkową i bezpłatnie wysłać buty do najbliższego punktu zbiórki. Stamtąd buty rozpoczną swoją podróż w kierunku “drugiego życia”. Aby zminimalizować wpływ transportu na środowisko, buty będą odbierane w punktach zbiórki w każdym regionie Europy, Ameryki Północnej oraz Azji i Pacyfiku. Tam produkt zostanie umyty i zdemontowany przed wysłaniem każdego materiału do lokalnego recyklingu.

Materiały z dolnej części, które są poddawane recyklingowi w Europie, zostaną wykorzystane do stworzenia nowych butów narciarskich Salomon począwszy od sezonu zimowego 2022. Poliestrowa cholewka zostanie zeszlifowana, a następnie przekształcona w przędzę i wykorzystana do produkcji tkaniny. Obecnie określani są partnerzy zajmujący się recyklingiem i konkretnym wykorzystaniem materiałów w “drugim życiu” w każdym z wymienionych regionów. 

Ponadto wewnątrz butów Index.01 nie będzie używany papier do wypychania ani dodatkowe zawieszki, aby zmniejszyć marnotrawstwo materiału. Na sezon wiosna 2021 wszystkie buty Salomon będą miały opakowania z certyfikatem FSC. Wpływ na środowisko wszystkich opakowań obuwia Salomon został drastycznie ograniczony już w 2017 roku, kiedy wyeliminowano kleje i tusze na bazie wody oraz zmniejszono ilość tektury.

SI

Zobacz również:
REKLAMA
}