Salomon Wildcross: buty na grząskie ścieżki - i dużo więcej (test RW)

Wildcross to nowy członek rodziny "crossowych" butów do biegania Salomona, przeznaczony do biegania w błotnistym, grząskim i kamienistym terenie. Zapewnia dobre trzymanie stopy i świetną przyczepność, niezależnie od podłoża i warunków pogodowych. Co jeszcze można o nim powiedzieć? Zobaczcie podsumowanie naszego redakcyjnego testu tego modelu.

Salomon Wildcross: buty na grząskie ścieżki - i dużo więcej (test RW) Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

The Wildcross to jakby tańsza wersja Cross Pro - z identyczną podeszwą, podobną wagą i z różnicami, które są właściwie tylko w cholewce. Ale chociaż modele te mają wiele ze sobą wspólnego, to jednak wyglądają i zachowują się na trasie inaczej.

Pierwsze wrażenie

Już na pierwszy rzut oka Wildcross wygląda na taki model, który nie boi się żadnego terenu. OD razu dają się zauważyć agresywne wypustki bieżnika, sporo podeszwy między stopą a ziemią, zapewniającej amortyzację i ochronę, oraz mocna cholewka, która daje dużo miejsca na palce przy pewnym trzymaniu całej stopy, w tym pięty.

Cholewka

Cholewka w Salomon Wildcross jest naprawdę komfortowa. Moje obawy, że dodatkowe skrzydełka DreamTex pogorszą oddychalność tych butów, okazały się nie mieć pokrycia w rzeczywistości. Za to taki system daje więcej możliwości szybkiego poluzowania lub ściśnięcia cholewki, a system szybkiego ściągania sznurówek cały ten proces jeszcze ułatwia. Co prawda wydaje się, że idealne ustawienie sznurówek czasami wymaga lekkich poprawek, ale efekt końcowy na pewno Cię zadowoli. Dobrze też jest z usuwaniem wody czy wilgoci. Buty schną naprawdę szybko.

Salomon Wildcross: buty na grząskie ścieżki - i dużo więcej (test RW) Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

Ochronna warstwa gumy na przodzie buta nie wpływa na kształt przedniej jego części, a chroni dodatkowo palce biegacza i sam but przez uszkodzeniem o kamienie czy gałęzie. W porównaniu na przykład ze wspomnianym modelem Cross Pro może się wydawać, że cholewka jest gruba, ale po zaledwie kilku biegach docenisz ich wytrzymałość.

Chociaż język nie jest zintegrowany z cholewką, to Wildcross nie dopuszcza pyłu i drobnych kamyczków do środka. Cholewka trzyma stopę naprawdę doskonale i to nawet na trudnych, technicznych trasach, pełnych zbiegów, zeskoków i zakrętów. Salomon określa ten model jako standard fit, podczas gdy wiele innych, m.in. Cross Pro, oznaczonych jest jako slim fit, ale w moim przekonaniu większa ilość miejsca na stopę działa tylko na korzyść Wildcrossa, tym bardziej, że nie niesie to za sobą żadnych negatywnych konsekwencji  na trasie.

Podeszwa środkowa

Podeszwa Wildcross daje naprawdę sporo amortyzacji, zapewniając komfortowy bieg. Nie jest to oczywiście uczucie biegania na poduszkach – podeszwa jest na tyle twarda, że zapewni Ci ochronę przed kamieniami przez cały dzień, ale jeśli biegasz głównie po skalistych i kamienistych trasach, to pod koniec dnia możesz czuć tę twardość w zmęczonych stopach.  

Salomon Wildcross: buty na grząskie ścieżki - i dużo więcej (test RW) Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

W podeszwie środkowej Wildcross zastosowano technologię Salomon’s EnergyCell+, która “zwraca” więcej energii przy każdym kroku i sprawia, że szybkie bieganie przychodzi w tych butach naprawdę łatwo. Może to być nieco zaskakujące, bo biorąc pod uwagę wagę tego modelu, może to nie być Twój but pierwszego wyboru do bicia rekordów trasy.

Podeszwa zewnętrzna

Salomonowy Contagrip jest powszechnie znany z doskonałego trzymania w trudnym terenie. Dodatkowe wielokierunkowe wypustki (głębokie na 6 milimetrów) w Wildcrossie dają naprawdę pewne trzymanie w miękkim terenie, czy to będzie luźna ściółka, czy błoto, ale jednocześnie będą trzymać jak kopyta kozicy na stromych stokach, twardych kamieniach i luźnych szutrach. W dodatku "złapane" błoto szybko samo odpada od podeszwy. Podeszwa wydaje się być wytrzymała, bo po bieganiu o lasach i szutrach właściwie nie widać na niej żadnych oznak zużycia.

Na trasie

Wildcross zapewnia naprawdę komfortowy, płynny bieg. Podeszwy chronią przed kamieniami nawet bez dodatkowego mostka. Właściwie nie zdarzył mi się ani razu taki moment, w którym miałbym wrażenie uciekającego buta. Świetnie nadaje się na szybkie bieganie po grząskim, trudnym technicznym terenie. But daje dobre czucie nawierzchni, co w dużej mierze wynika z dosyć niskiego profilu buta (czego może nie widać nawet z zewnątrz).

Salomon Wildcross: buty na grząskie ścieżki - i dużo więcej (test RW) Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

Podsumowanie

Salomon Wildcross to wszechstronny  but, który poradzi sobie w każdym terenie - nadaje się do biegania po błocie i śniegu, pokonywania potoków, wspinania się na skalne zbocza, przemierzania szutrowych ścieżek i leśnych duktów. Da Ci przy tym komfort, stabilność i bezpieczeństwo. Nie jest może lekki jak piórko, ale nawet na długich wyprawach tego nie odczujesz, dostając przy tym świetną oddychalność, szybkie schnięcie, doskonałą trakcję i świetne dopasowanie.

Specyfikacja

  • Waga: 290 g
  • Drop: 8 mm
  • Wysokość - pięta: 25 mm
  • Wysokość - palce: 17 mm
  • Cena: 569, 99 zł

MD

Zobacz również:
REKLAMA
}