Saucony Endorphin Pro 2: buty, które aż rwą się do biegu (test)

"Miałem już zamykać biegowy sezon, gdy do redakcji trafił startowy model marki Saucony, czyli Endorphin Pro 2. Od tamtej pory każdy dzień zaczynam od sprawdzenia prognozy pogody, bo kolejnych szybkich "dziesiątek" w zasadzie nie mam dość" - pisze testujący te buty Piotr Makowski, redaktor naczelny zaprzyjaźnionego z RW magazynu dla mężczyzn "Men's Health".

Saucony Endorphin Pro 2: buty, które aż rwą się do biegu (test) MPP
Saucony Endorphin Pro 2 (fot. MPP)

Na początku wyznanie. Nie jestem urodzonym biegaczem. Biegam co prawda stosunkowo dużo, ale tylko i wyłącznie traktując tę dyscyplinę jako wsparcie dla boksu, który od lat jest moją pasją. Tak się składa, że wybrałem sobie akurat ten sport, który oprócz ciągłego doskonalenia techniki, sporej siły, wytrzymałości i mocy, wymaga też żelaznej kondycji. Tę ostatnią od jakiegoś czasu zapewniają mi nie tylko godziny w ringu czy przy bokserskim worku, ale też - a może przede wszystkim - bieganie, zwykle po miejskich chodnikach i pobliskim parku.

Biegam więc, nie mając raczej w planach startów na dystansach krótszych i dłuższych, lecz po to, by być w jak najlepszej formie. Oraz, rzecz jasna, dla zwykłego funu. Moje biegowe treningi nie trwają nigdy więcej niż godzinę, a dystansom, które jednorazowo pokonuję zdecydowanie bliżej dziesięciu kilometrom niż półmaratonowi.

Mój biegowy sezon nie trwa też cały rok. Jasne, jesienią i zimą też można biegać, ja jednak zdecydowanie wolę wiosnę i lato - i to się raczej nie zmieni. Zmieniło się jednak to, że o ile wcześniej z godnością taki koniec sezonu byłem w stanie ogłosić nawet w październiku, tak teraz, od dobrych kilku tygodni, wciąż mam z tym solidny problem. Codziennie od razu po przebudzeniu sprawdzam prognozę pogody na dany dzień, licząc na to, że uda mi się wyskoczyć na ścieżkę. Powód? Buty Saucony Endorphin Pro 2.

Saucony Endorphin Pro 2: buty, które aż rwą się do biegu (test) MPP
Saucony Endorphin Pro 2 (fot. MPP)

Buty, które robią świetne pierwsze, drugie i setne wrażenie

Muszą być lekkie - to moja pierwsza myśl, gdy zobaczyłem je tuż po otwarciu pudełka. W designie  modelu Endorphin Pro 2, jest coś co pozwala na taki osąd, zanim jeszcze użytkownik weźmie buty w swoje ręce. Podejrzenie to rzecz jasna po chwili znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Saucony Endorphin Pro 2 są bowiem istotnie lekkie (producent podaje wagę 213 gramów; testowany model w rozmiarze 43 waży dokładnie 10 gramów więcej), w dłoniach ważą tyle co nic. Spora w tym zasługa (wciąż mówię o designie) "swobodnie" falującej podeszwy zewnętrznej wraz z cholewką z siatki i nienachalnym logotypem przecinającym geometryczne wzory. Ciekawej geometrii jest tu zresztą więcej - piankowa podeszwa nie jest kolorystycznie jednolita, dzięki czemu w ogóle but - mimo sporej jej wysokości - nie sprawia wrażenia topornego, tylko lekkiego i szybkiego. Punkt dla Saucony.

Wyglądają na solidne. To myśl druga, która w rzeczywistości potwierdzenie znalazła równie szybko. Jakości wykonania nie można zarzucić tu nic. Wszystko jest świetnie spasowane, poklejone i zszyte. Cienka, jednoczęściowa i bezszwowa siateczka, wzmocniona zwłaszcza w okolicach palców i pięty, nie wygląda, jakby kolejne kilometry miały jej jakkolwiek zaszkodzić. A przy tym, gdy już but wyląduje na stopie, okazuje się bardzo dobrze dopasowana. Punkt drugi dla Saucony Endorphin Pro 2.

Wyglądają na szybkie - to teza ostatnia, której weryfikacja trwała zdecydowanie dłużej niż poprzednich dwóch, ale satysfakcji z kolei przyniosła najwięcej. Trzeci punkt dla testowanych butów.

Saucony Endorphin Pro 2: buty, które aż rwą się do biegu (test) MPP
Saucony Endorphin Pro 2 (fot. MPP)

Buty, które aż rwą się do biegania

Saucony Endorphin Pro 2 to buty startowe. Ich zadaniem jest maksymalna pomoc w biciu rekordów. Świetnie nadają się też do krótkich, szybkich biegów interwałowych. Gorzej sprawdzą się w długim wybieganiu czy leniwym, niedzielnym truchtaniu. To buty, które aż rwą się do biegania - i to dosłownie.

Po założeniu ich na nogi początkowo trochę trudno utrzymać równowagę; potrzeba chwili, by do butów się przyzwyczaić. To zasługa podeszwy wykonanej w technologii o dumnej nazwie Speedroll wraz z zastosowaną karbonową płytką S-curve carbon fiber w jej wnętrzu. Jeśli nigdy nie miałeś podobnych butów na nogach, będziesz początkowo zagubiony jak ja. Trudno w Saucony Endorphin Pro 2 ustać, bo one dosłownie i w przenośni po prostu chcą, abyś biegł. Wystarczy zrobić kilka pierwszych kroków, by zrozumieć, że oto na nogach ma się biegowe buty, których przeznaczeniem jest pokonywanie kolejnych odcinków możliwie szybko, w czym swój udział ma zdecydowanie leciutka pianka PWRrun PB. Buty niemal niosą użytkownika do przodu, nie pozwalając w zasadzie mu się zatrzymać.

Saucony Endorphin Pro 2: buty, które aż rwą się do biegu (test) MPP
Saucony Endorphin Pro 2 (fot. MPP)

Z drugiej strony, błyskawiczna zmiana kierunków w butach Saucony Endorphin Pro 2 nie jest raczej najlepszym pomysłem. Mimo usztywnień konstrukcji w okolicach palców i pięty cholewka nie trzyma tak mocno stopy, by bez najmniejszego ryzyka nagle skręcać czy zawracać albo z utartej ścieżki uciekać nagle w outdoor. To buty przeznaczone do szybkiego biegania po asfalcie albo utwardzonej ścieżce i użytkownik musi mieć tę wiedzę z tyłu głowy za każdym razem, gdy wybiera się na trening.

Przy czym należałoby zaznaczyć chyba, że startowy model Saucony pochwalić może się więcej niż zadowalającą przyczepnością. Bieżnik z gumy XT-900 radzi sobie w zdecydowanie gorszych warunkach atmosferycznych. Na topniejącym śniegu cudów oczywiście nie ma, ale mokry asfalt nie stanowi większego zagrożenia nawet przy solidnych prędkościach.

Saucony Endorphin Pro 2: buty, które aż rwą się do biegu (test) MPP
Saucony Endorphin Pro 2 (fot. MPP)

To buty dla Ciebie, jeśli...

Planujesz start w zawodach i zależy Ci na uzyskaniu jak najlepszego czasu (komu nie zależy...)? Dobrze trafiłeś. Tak samo jeśli po prostu biegasz regularnie, ale raczej krótko i intensywnie albo jeśli bieganie stanowi tylko jeden z elementów Twojego planu treningowego, ale lubisz korzystać ze sprzętu, który może pochwalić się zastosowaniem najnowszych i najlepszych technologii (umówmy się, karbonowa płytka w butach biegowych to gamechanger). Wówczas Saucony Endorphin Pro 2 okażą się strzałem w dziesiątkę, a Ty tak jak ja będziesz chciał, aby biegowy sezon trwał jak najdłużej.

Parametry butów Saucony Endorphin Pro 2

  • waga: 213 g
  • drop: 8 mm
  • sugerowana cena detaliczna: 989 złotych, studio-sport.pl

RW

Zobacz również:
}