Saucony Ride 15: uniwersalny treningowiec lekki jak startówki (test RW)

Do tej pory Saucony unikało wielkich zmian w modelu Ride i z góry wiadomo było, że kolejne modele będą ewolucją, a nie rewolucją. W przypadku Saucony Ride 15 jest jednak inaczej. Na szczęście, tym razem, rewolucja okazała się udana i przyniosła naprawdę dobre efekty. Nie zdziwię się, jeśli dla wielu Ride 15 będzie najlepszym butem z tej serii.

Saucony Ride 15: uniwersalny treningowiec lekki jak startówki (test RW) fot. Joanna Dudzińska
Saucony Ride 15

Czasami w nowych modelach zupełnie nie rozpoznajesz jego poprzedników. W przypadku Saucony Ride 15 jest podobnie, ale bynajmniej nie oznacza to rozczarowania. Wręcz przeciwnie, piętnasta odsłona tego modelu jest bardziej wszechstronna, komfortowa i dynamiczna niż jakikolwiek poprzedni Ride.

Wsparcie pod stopami

Ale od początku. Kiedy wyjmujesz Ride 15 z pudełka, od razu rzuca się w oczy gruba podeszwa. Wydaje się, że będzie się to przekładać na wyższą wagę buta, ale czujesz zaskoczenie, kiedy tylko bierzesz go do ręki. Testowany egzemplarz (męski w rozmiarze 11 US) waży jedynie 276 gramów, a jego masa do porównania z innymi modelami (czyli w rozmiarze 9 US) to 256 gramów. Tyle ważą niektóre startówki, a przecież to typowy but treningowy.

Wizualne wrażenie bardzo grubej podeszwy bierze się stąd, że jest ona zdecydowanie podniesiona na krawędziach, co nie znaczy, że i tak nie jest grubsza niż w poprzednim modelu. Jest i to o 3 milimetry (pod piętą 35 mm, a pod palcami 27 mm). Podeszwa wewnętrzna to PWRRun+ znana z innych modeli Saucony, ale w Ride 15 ma się wrażenie, jakby wtłoczono w nią dodatkowe bąbelki powietrza. Zakładamy, że to właśnie podeszwa odpowiada głównie z zmniejszenie wagi, a przy tym mocniej kompresuje się przy nacisku i jest bardziej dynamiczna. Tutaj jednak uwaga dotycząca temperatury – podeszwa traci nieco ze swoich zalet przy niskich temperaturach, przy których staje się wyraźnie sztywniejsza i to czuć w czasie biegu.

Saucony Ride 15: uniwersalny treningowiec lekki jak startówki (test RW) fot. Joanna Dudzińska
Saucony Ride 15

Na każdy trening

But jest bardzo uniwersalny. Swoje zalety podeszwa odsłania najlepiej na dłuższych wybieganiach, ale dzięki równowadze amortyzacji i sprężystości możesz spokojnie podkręcić w nich tempo na krótszych treningach. Pełnię zalet odczujesz na biegach na dystansie powyżej 15 kilometrów, gdzie komfort, amortyzacja, elastyczność i waga sprawią, że ostatnią rzeczą, o którą będziesz się na takich trasach martwić, będą buty.

Dzięki podwyższonej na bokach podeszwie masz wrażenie, że Twoja stopa jest w w jej środku, a nie na niej. Przez to stopa trzyma się bardzo stabilnie i można założyć, że but jest i neutralny, i stabilizujący jednocześnie. Trzeba mieć jednak świadomość, że to właśnie typowy treningowiec, który, co prawda, sprawdzi się na szybszych odcinkach, ale są modele, które do szybkich biegów tempowych nadają się lepiej.

Podeszwa zewnętrzna dobrze trzyma się na suchej i mokrej nawierzchni, a głęboki rowek poprowadzony wzdłuż całej długości buta nie tylko oznacza oszczędność paru gramów, ale też sprawia, że Saucony Ride 15 jest bardziej miękki pod piętą. 

Saucony Ride 15: uniwersalny treningowiec lekki jak startówki (test RW) fot. Joanna Dudzińska
Saucony Ride 15

Bezbłędna cholewka

Cholewkę można opisać trzema słowami: komfort, bezpieczeństwo i przyjemność. Język jest połączony z podeszwą elastyczną siatką i ten system doskonale obejmuje stopę, bez nadmiernego ucisku i bez ryzyka przesuwania się języka w czasie biegu. Sam język jest gąbkowany, przez co nie odczuwasz ucisku sznurówek na grzbiecie stopy. Cholewka jest bardzo przewiewna i daje duży komfort termiczny, nawet przy szybkich biegach w cieplejsze dni. Również ilość gąbki w zapiętku daje komfort w okolicach ścięgna Achillesa oraz kostki.

Podsumowanie

Saucony Ride 15 wysoko podniósł poprzeczkę w rywalizacji uniwersalnych butów treningowych. Ma doskonałą cholewkę, wymaganą od treningowca uniwersalność, świetne połączenie amortyzacji ze stabilnością. Doskonały na dłuższe wybiegania, sprawdzi się też od czasu do czasu na szybszych treningach.

Plusy:

 • Lekki
 • Płynne przejście z pięty na palce
 • Bardzo dobra, chroniąca amortyzacja
 • Pewne trzymanie pięty
 • Dużo miejsca na palce
 • Przewiewna cholewka
 • Trzymanie języka w jednym miejscu

Minusy

 • Gorsze właściwości przy minusowych temperaturach
 • Mały zwrot energii podczas szybszych biegów

Saucony Ride 15

 • Typ: neutralny/stabilizujący treningowiec
 • Waga: 255 g (męski 9 US)
 • Drop: 8 mm
 • Cena: 599 zł

Buty do kupienia m.in. w sklepbiegacza.pl.

MD

}