[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Sprzęt do biegania. Jak prać odzież i buty sportowe?

Sprzęt biegowy nie tylko narażony jest na trudy treningów, ale też częste pranie. Żeby Twój ekwipunek nie stracił swoich właściwości i służył Ci, jak najdłużej wymaga odpowiedniej pielęgnacji - innej niż zwykły t-shirt. Zobacz, jak prać odzież i buty sportowe.

Jak dbać o sprzęt biegowy? fot. Mitch Mandell, shutterstock.com

W praniu biegowej garderoby chodzi o coś więcej niż świeżość, miękkość i zapach. Techniczny sprzęt wymaga specjalnego traktowania, żeby jak najdłużej zachował swoją funkcjonalność. Nie warto np. dopychać w bębnie spoconych ubrań nogą, tylko pozostawić im więcej przestrzeni, dzięki czemu woda ze środkiem czyszczącym łatwiej do nich dotrze.

Sprawdź też inne patenty, jak prać sprzęt, żeby jak najdłużej był jak nowy.

REKLAMA

Odzież techniczna

 • Od nowości: Nie używaj płynu do zmiękczania tkanin, bo może zmniejszyć zdolność ubrań do pochłaniania potu.
 • Nowe na dłużej: Twoja koszulka i spodenki dłużej zachowają świeżość, jeśli wywiesisz je aż do wyschnięcia (jeśli to możliwe, na dworze). Szybkie suszenie może zatrzymać w nich zapach.
 • A może kupić nowe? Włókna kokosowe przyspieszają schnięcie i nie chłoną zapachu.

 

 

 

Tkaniny z membraną

 • Od nowości: Nie bój się prania wodoodpornej warstwy zewnętrznej – to właśnie brud powoduje utratę ich właściwości.
 • Nowe na dłużej: Przed praniem zapnij suwaki i rzepy. Przeczytaj metkę – niektóre tkaniny z membraną można suszyć w suszarkach i prasować. Zamiast proszku używaj specjalnych środków.
 • A może kupić nowe? Korzystaj z detergentów, które utrwalą właściwości tkanin, np. impregnat Nikwax TX Direct.

 

Bielizna

 • Od nowości: Wysoką temperaturę zostaw do usuwania plam. Bieliznę lepiej pierz w chłodnej wodzie, bo nie utrwala przykrych zapachów.
 • Nowe na dłużej: Nie czekaj z praniem długo po treningu. Przechowując wilgotną od potu bieliznę, dajesz bakteriom świetne warunki rozwoju i później łatwo się smrodku nie pozbędziesz.
 • A może kupić nowe? Bakteriostatyczne właściwości tkanin hamują rozwój zapachów.

 

Odzież wełniana

 • Od nowości: Płyny do zmiękczania tkanin mogą zmniejszyć zapachoodporność, a to ważne np. w przypadku wełnianych skarpetek.
 • Nowe na dłużej: Wybielacze osłabiają wełniane włókna i powodują ich rozplatanie, więc używaj tylko delikatnych środków.
 • A może kupić nowe? Skarpety z wełny owiec merynosów nie powinny kurczyć się w praniu.

 

 

Buty

 • Od nowości: Namaczanie butów może powodować ich odkształcenie, więc lepiej pozostań przy czyszczeniu szczoteczką pod bieżącą wodą.
 • Nowe na dłużej: Susz buty powoli – bezpośrednie nagrzewanie może je zdeformować. Przydaje się druga para (dzień odpoczynku pozwala też podeszwie odzyskać pełną amortyzację).
 • A może kupić nowe? Minimalistów w dziedzinie amortyzacji, np. Vibram FiveFingers, można wrzucać do pralki.

 

 

RW 11/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij