Świetlna gwiazda - test czołówki Petzl IKO Core

Petzl IKO Core to super lekka czołówka o wyjątkowej konstrukcji, która sprawdzi się podczas większości Twoich wypadów w teren, kiedy biegasz po zmroku lub przed świtem. Zobacz, czym zaskoczyła naszych testerów i dlaczego nie tylko na głowie wywiązuje się doskonale ze swojego zadania.

Świetlna gwiazda  - test czołówki Petzl IKO Core Petzl
fot. Petzl

Petzl IKO Core nie przypomina swoim wyglądem czołówek, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Zamiast bowiem tradycyjnych gumek lub elastycznych pasków wokół głowy, ten model wyposażono w unikalny pałąk AIRFIT, co sprawia, że IKO Core wyglądem przypomina nieco słuchawki z przewodnictwem kostnym. Ten lekki pałąk świetnie współgra z cienkim i  lekkim panelem świetlnym z siedmioma diodami LED oraz umiejscowionym z tyłu cienkim zasobnikiem, który mieści w sobie akumulator Core lub baterie AAA.

Taka konstrukcja sprawia, że czołówki właściwie nie czuje się na głowie, świetnie trzyma się ona na czole - inaczej niż w przypadku gorszych jakościowo czołówek, które mają panel i baterie razem, jest doskonale wyważona i nigdy podczas biegu nie przemieszcza się w różnych kierunkach. Idealne dopasowanie tej latarki do głowy odbywa się praktycznie jednym ruchem, poprzez ściągnięcie gumki regulacyjnej, która jest z tyłu. Takie rozwiązanie sprawia, że nie odczuwa się właściwie żadnego ucisku na głowie, a mimo to czołówka utrzymuje się na niej bardzo stabilnie i trzyma się na czole właściwie jak przyklejona. Dodatkowy plus pałąka jest taki, że nie absorbuje on potu.

Świetlna gwiazda  - test czołówki Petzl IKO Core Petzl
fot. Petzl

Po złożeniu czołówki może nie jest ona najmniejsza na świecie, bo plastik nie zwija się jak gumka, ale za to można ją po skończonym treningu nosić na szyi jak słuchawki albo schować zaświeconą do dedykowanego woreczka, dzięki czemu na przepaku lub podczas biwakowania będzie służyć jako lampka z mleczną żarówką.

Petzl IKO Core może świecić z maksymalną mocą 500 lumenów. Są oczywiście czołówki, które dają silniejszy strumień światła, ale do biegania, nawet w trudnym terenie, w zupełności to wystarcza. Panel świetlny z 7 diodami LED zapewnia bardzo efektywną projekcję światła, z wystarczającym zasięgiem, a włączanie i obsługa jest łatwa dzięki jednemu przyciskowi, który zmienia stan pracy czołówki po każdym naciśnięciu. 

Lampka posiada siedem diod, które pracują w zależności od wybranego trybu - czołówka ma ich trzy. Można zmniejszyć natężenie światłą, wydłużając czas pracy lampki - wówczas zapalają się tylko trzy diody na górze. W trybie standardowym zapalają się wszystkie diody, a przy maksymalnym świecą one jeszcze mocniej. Jest jeszcze małe czerwone światełko, które miga, gdy próbujemy zwiększyć moc, ale stan bateria już to nie pozwala. Czołówka działa tak długo, ile deklaruje producent, czyli w maksymalnym trybie 2,5 godziny, a potem stopniowo przygasza się przez prawie 5 godzin, nie zostawiając Cię nagle w ciemnościach i pozwalając bezpiecznie wrócić do domu czy samochodu.

Świetlna gwiazda  - test czołówki Petzl IKO Core Petzl
fot. Petzl

Tryb

Ilość lumenów

Zasięg (m)

Czas działania (h)

Rezerwa (h)

Max Burn Time

6

10

100

-

Standard

100

45

9

2:30

Max Power

500 (akumulatorek)

350 (baterie)

100 (akumulator)

80 (baterie)

2:30

4:30

A propos baterii. W zestawie jest akumulatorek Core, ale kiedy wybierasz się na dłuższe biegi, warto pamiętać o zapasie, bo możesz wymienić baterie na zwykłe paluszki AAA. To dobra opcja, chociaż sama wymiana baterii nie należy do prostych, szczególnie jeśli robisz to mokrymi lub zmarzniętymi rękoma. Przy ładowaniu w domu też trzeba się dobrać do akumulatorka, bo port USB znajduje się w samych bateriach i nie ma do niego dostępu z zewnątrz czołówki.

Za to w czasie biegu właściwie zapominasz, że masz czołówkę na głowie. Sprawia to nie tylko jej mała waga, ale też doskonałe umiejscowienie jej najcięższego elementu, czyli baterii, z tyłu głowy.
Warto sprawdzić, czy lepiej pasuje Ci czołówka założona klasycznie, czy być może lepiej czujesz się w ustawieniu „do góry nogami”, bo tak też można z nią biegać. W każdej pozycji latarki wiązka światła jest gęsta, szeroka i wystarczająco daleka.

Świetlna gwiazda  - test czołówki Petzl IKO Core Petzl
fot. Petzl

Petzl IKO Core to świetna, innowacyjna, bardzo lekka i bardzo wygodna czołówka na treningi w ciemniejszych porach doby. Owszem, jej akumulator nie wystarczy na bieganie przez całą noc w zawodach ultra tym, którzy się ścigają i potrzebują maksymalnego zasięgu przez wiele godzin, ale zawsze można dokupić sobie zapasowy akumulator, a podczas łatwiejszych biegów czy treningów ruszyć w trasę z bateriami na wymianę. Jeśli to Wam nie przeszkadza, będziecie zadowoleni z tego, że macie ją na głowie.

Petzl IKO Core - dane techniczne

  • Maksymalne natężenie światła: 500 lumenów
  • Waga: 79 gramów
  • Zasilanie: akumulatorek 1250 mAh Core (w zestawie) lub 3 baterie AAA
  • Czas ładowania: 3 godziny
  • Wodoodporność: IPX4 (na deszcz i śnieg, ale nie na zanurzenie w wodzie)
  • Gwarancja: 5 lat na czołówkę i 2 lata lub 300 cykli ładowania na akumulatorek

MD

}