Test ASICS Gel-Kayano 26: stabilność i amortyzacja na długie kilometry

Wydaje się, że ASICS po kilku wersjach Kayano, które raczej nie miały efektu „wow”, wrócił edycją numer 26 swojego flagowego modelu na naprawdę dobre tory - uważa redaktor naczelny Runner's World po ponad stu kilometrach testowania najnowszej edycji butów japońskiego producenta.

Asics Gel-Kayano 26: świetnie amortyzujący but stabilizujący na długie kilometry Marek Dudziński
Redakcyjny test butów do biegania Asics Kayano 26 (fot. Marek Dudziński)

ASICS Kayano to oczywiście but stabilizujący, który przeznaczony jest dla osób o normalnej lub nadmiernej, ale nie przesadnie dużej pronacji. Dla mnie, ciężkiego biegacza o pronacji nie wychodzącej poza normę, jest to dobra alternatywa na długie, asfaltowe biegi, kiedy stopa potrzebuje nieco wsparcia, szczególnie na ostatnich kilometrach. 

Podeszwa i cholewka

Pierwsze wrażenie organoleptyczne jest bardzo przyjemne: Kayano 26 nie sprawia wrażenia ciężkiego i masywnego, co jest zaletą w przypadku buta stabilizującego. Waży 315 gramów, co oczywiście nie jest żadną rewelacją, ale też nie przynosi ujmy. Rzuca się za to w oczy większa ilość pianki i większa ilość Gelu pod piętą.

Cholewka - inaczej niż w poprzednich modelach - nie jest rozciągliwa na całej długości, a jedynie z przodu, przez co palce mają wystarczająco dużo miejsca, co mi akurat bardzo pasuje. Również brak rozciągliwej siateczki w śródstopiu to dla mnie zaleta, bo but dobrze obejmuje stopę, zapewniając stabilność podczas biegu - stopa nie latała ani na boki, ani w przód i w tył.

Asics Gel-Kayano 26: świetnie amortyzujący but stabilizujący na długie kilometry Marek Dudziński
Redakcyjny test butów do biegania Asics Kayano 26 (fot. Marek Dudziński)

Użyty w tym modelu mesh jest przy tym wystarczająco przewiewny – przy temperaturze 22 stopni Celsjusza nie czułem żadnego dyskomfortu termicznego. Poza tym szybko schnie w warunkach domowych – po bieganiu w deszczu buty były na drugi dzień zupełnie suche.

Płaskie sznurówki trzymają węzeł nawet bez jakiegoś silnego zaciągania. But już przy pierwszym założeniu pasuje do nogi jak dobrze dopasowany kapeć, w dobrym tego słowa znaczeniu, z tą różnicą, że kapcie rzadko moją plastikowy zapiętek. Zapewnia on pewne trzymanie stopy w czasie biegu, a ponieważ jest grubo wyłożony pianką, która dopasowuje się do kształtu nogi, to pięta ma naprawdę sporo komfortu.

Najnowszy Kayano wydaje się być butem nieco węższym i bardziej dopasowanym do stopy niż wersja 25, co może nie do końca pasować biegaczom o szerokich stopach.

Dobre wsparcie, dobra amortyzacja pięty

W czasie biegu czuć te kilka dobrze współpracujących ze sobą warstw pod stopami. Od góry idąc, mamy najpierw 5-milimetrową wkładkę, potem FlyteFoam Propel, która daje sprężystość i amortyzację pod przodostopiem. Pod piętą czuć tę zwiększoną ilość Gelu, pod którą jest jeszcze FlyteFoam Lite – naprawdę można się nie przejmować lądowaniem na pięcie.

Asics Gel-Kayano 26: świetnie amortyzujący but stabilizujący na długie kilometry Marek Dudziński
Redakcyjny test butów do biegania Asics Kayano 26 (fot. Marek Dudziński)

Generalnie miałem wrażenie, że amortyzacja na pięcie jest na wyższym poziomie niż w śródstopiu, co jednak nie przeszkadzało mi zupełnie w biegu.

Kayano 26 ma pod śródstopiem wspierającą piankę o dużej gęstości wspartą plastikową kratką, których zadaniem jest zapobiegać nadmiernemu pronowaniu zmęczonej stopy. I to wparcie wyraźnie czuć - stopa jest bardzo stabilna w czasie biegu, ale taka konstrukcja przekłada się jednak również na wrażenie sztywności buta.

ASICS nigdy nie żałował gumy na najbardziej zewnętrzną warstwę podeszwy i tak samo jest i tym razem. Jest to mieszanka AHAR (ASICS High Abrasion Rubber), która ma zapewnić zarówno amortyzację, jak i wytrzymałość. Guma ta świetnie sprawdza się na betonie i asfalcie, nawet kiedy nawierzchnia jest mokra po deszczu, ale też pozwala bez problemu i bez poślizgów pokonywać odcinki na szutrze czy nawet trawie.

Asics Gel-Kayano 26: świetnie amortyzujący but stabilizujący na długie kilometry Marek Dudziński
Redakcyjny test butów do biegania Asics Kayano 26 (fot. Marek Dudziński)

Gel-Kayano 26 daje pewność i stabilność, ale nie spodziewaj się po nim dynamiki i sprężystości, którą dają lżejsze modele. Nie będzie najlepszym wyborem na tempówki czy interwały na stadionie, ale już na długie wybiegania, szczególnie dla biegaczy z lekką nadpronacją albo z większymi wskazaniami na wadze, będzie doskonałym partnerem na wiele kilometrów.

Podstawowe zalety:

  • więcej Gelu pod piętą i miękka podeszwa dają uczucie naprawdę miękkiego lądowania

  • zmodyfikowana w stosunku do poprzednika cholewka świetnie trzyma stopę i piętę

  • guma na podeszwie świetnie trzyma na asfalcie i betonie niezależnie od pogody, krótkie wypady na trawę też nie będą problemem.

Ocena:

  • stabilizacja - 9/10

  • amortyzacja - 8/10

  • wentylacja - 8/10

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów ASICS-Kayano 26

Sprawdź również, jaką opinię o ASICS Kayano 26 mieli uczestnicy naszego ostatniego jesienno-zimowego testu butów do biegania: Test butów do biegania - zima 2019/2020

RW

REKLAMA
}