Test Asics Gel Kayano 21. Buty na duże biegowe zwierzę

Jak działa amortyzacja żelowa w przypadku ciężkiego biegacza? Przekonały się o tym duże stopy redaktora Runner’s World na twardym i miękkim podłożu.

ascics gel kayano 21, buty Paweł Kempa
fot. Paweł Kempa

Pierwsze wrażenie

Precyzyjnie i dokładnie wykonane. Plus na starcie za design i dobór kolorów. Mogą się podobać. Łatwo się je rozsznurowuje i zakłada. Pierwsze wrażenie po założeniu: miękkie, ale nie za miękkie. W porównaniu np. do modelu Nike Vomero są nieco twardsze, ale już zestawiając je z komfortem Brooks Adrenaline GTS 13 są dużo bardziej miękkie.

Jak zachowują się na treningu

Dobrze współpracują ze stopą od pierwszych chwil treningu, nic nie uwiera i nie ociera. Świetne i płynne przetaczają się z pięty na palce. Biegłem po różnych ścieżkach. Najpierw parkowa alejka o ziemnym, utwardzonym podłożu. Wszystko gra. Wbiegam na kostkę brukową. I tu zaskoczenie. Nie czuję różnicy w komforcie. Buty amortyzują tak samo na twardym, jak i na miękkim - odczucie jest identyczne. Oczywiście wyczuwam nierówności kostki brukowej pod stopą, ale nie mam wrażenie, że biegnę po najtwardszym z możliwych podłoży. Nie lubię nadużywanego słowa „optymalna”, ale w przypadku amortyzacji to ono właśnie oddaje najlepiej ich charakter. 

Temperatura

Buty testowane były w temperaturach od 3 do 15 stopni i niekiedy silnym wietrze. Okazuje się, że siateczka przykrywająca stopę dość mocno izoluje od zimna i tylko lekko wentyluje stopę. Wiatr nie ma do niej specjalnie dostępu. Przy umiarkowanych temperaturach uznajmy to za plus. Jak sprawdzi się przy wyższych? Czekam na lato.  

Co z tą pronacją?

Asics Gel Kayano 21 stworzone zostały z myślą o pronatorach. Badania Asics Foot ID przeprowadzone wcześniej wykazały, że moje stopy właśnie pronują. Jak więc działa wsparcie dla biegacza z tą przypadłością? Korekcję określiłbym jako dyskretną. Nie odczuwa się jej mocno podczas biegu. Szczególnie w pierwszej chwili po założeniu, kiedy sensory stopy chłoną nowe kształty, nie ma się wrażenia, że specjalnie podłożono więcej gumy pod jedną ze stron pięty. Dla osób z lekką pronacją to akurat duży plus, bo nie zaburza ona postawy, a właśnie dyskretnie koryguje niedoskonałości aparatu ruchu.  Osoby potrzebujące większego wsparcia przy pronacji powinny wybrać inny model.

Podsumowanie

Przebiegłem w nich około 100 km po rozmaitym terenie. Bardzo dobrze sprawdzają się na twardych nawierzchniach, szutrach i utwardzonym piasku. Duży komfort dla stóp. Jedynie na błotnistych alejkach parkowych buty trochę się ślizgały przy wymijaniu kałuż, ale nie są one stworzone do Biegu Katorżnika czy Runmageddonu, ale do bicia życiówek na maratonie czy półmaratonie.  

Wprawdzie nie są najlżejsze: Asics Kayano 21 w największym dostępnym rozmiarze, czyli 14 ważą 431 g.  But o tym samym rozmiarze np. Nike Vomero  waży 397 g a Brooks Adrenaline GTS 13 – 418 g, ale dla ciężkiego biegacza, czyli powyżej 80 kg nadają się świetnie, ponieważ przy tak sporej masie i wzroście biegacza kilka gramów nie robi większej różnicy. Kayano 21 określę je mianem uniwersalnych butów treningowo-startowych z górnej półki.

Czas testu: od 15.03.2015 do 02.04.2015

REKLAMA
}