Najlepsze buty do biegania dla kobiet: test 6 modeli

Najlepsze damskie buty do biegania wyróżniają te sam cechy, co buty dla mężczyzn: są lekkie, wygodne, dobrze amortyzują i dają wsparcie Twoim stopom wtedy, gdy tego potrzebujesz. Ale już miejsce tego wsparcia jest inne niż w butach dla panów. Przeczytaj, jak różnią się buty biegowe dla kobiet i dla mężczyzn oraz dlaczego kobiety testujące buty dla RW najbardziej polubiły właśnie te 6 modeli.

Test RW: 6 najlepszych butów do biegania dla kobiet Trevor Raab
fot. Trevor Raab

Lżejsze i bardziej miękkie

Trzeba zaznaczyć, że cechy wyróżniające damskie buty do biegania mogą, ale nie muszą pasować właśnie Tobie. Jest prawdopodobne, że wygodniejsze dla pań będą modele męskie, ale również możliwe, że damskie modele będą superwyborem dla mężczyzn. Projektowanie butów biegowych zawsze opiera się na generalnych przesłankach dotyczącej danej płci. Na przykład kobiety mają mniejszą masę mięśniową i zwykle mniej ważą od facetów i już choćby z tego powodu wolą buty lżejsze i bardziej miękkie, bo wstrząsy, jakie przenosi stopa przy każdym kroku, są mniejsze.

Kształt stopy

Badania pokazują, że kobieca stopa jest nie tylko mniejszą i węższą wersją stopy męskiej. Kobieca stopa jest często szersza z przodu, ale węższa w okolicach pięty, dlatego zwykle modele dla kobiet mają inny kształt w okolicach pięty. Poza tym często stosowany jest tam inny materiał niż w modelach męskich.

Kształt bioder

Oczywistym jest, że kobiety zazwyczaj mają także szersze biodra niż mężczyźni i to też ma wpływ na biomechanikę biegu – panie często stawiają stopę w kierunku zewnętrznej części podeszwy. Rolowanie stopy w czasie biegu, określane pronacją, jest czymś naturalnym, ale kobiety mają większą tendencję do zwiększonej pronacji. Niektóre model damskie biorą to pod uwagę i mają dostosowaną do takiego biegania podeszwę.

Top 6 najlepszych butów do biegania dla kobiet

Buty, które są zaprezentowane w tym zestawieniu, zostały wybrane na podstawie opinii kobiet testujących buty biegowe dla RW, jak również na podstawie danych z testów przeprowadzonych w laboratoriach RW. Każdy z butów był testowany na dystansie kilkuset kilometrów, a oceniane były ogólne wrażenia, wygoda, płynność przetaczania buta, wytrzymałość i, oczywiście, wygląd. Oto nasz wybór.

Test RW: 6 najlepszych butów do biegania dla kobiet - Asics Gel-Kayano 25 Trevor Raab
fot. Trevor Raab

Asics Gel-Kayano 25

Najlepszy dla: nadpronatorek szukających wsparcia bez zwiększania wagi buta

To już 25. edycja Gel-Kayano, która w porównaniu do poprzedniczek ma smuklejszy wygląd, daje więcej wsparcia osobom z nadmierną pronacją i ma całkowicie zmienioną cholewkę, która opina stopę. To, plus wydłużony mostek w podeszwie, biegnący teraz od środka do piety, daje więcej wsparcia i pewniejszy krok. Dwa rodzaje lekkiej pianki pod piętą (dla lepszej sprężystości) oraz pod palcami (dla lepszego przetaczania stopy) dają mnóstwo amortyzacji i wsparcia. Do tego model dla pań jest o 3 mm wyższy od męskiego, by zmniejszyć obciążenie ścięgna Achillesa.

Więcej: recenzja butów do biegania Asics Gel-Kayano 25

Test RW: 6 najlepszych butów do biegania dla kobiet - Nike Air Zoom Pegasus 35 Turbo Trevor Raab
fot. Trevor Raab

Nike Air Zoom Pegasus 35 Turbo

Najlepsze dla: chcących pobić życiówkę w biegu na 5 km

Turbo jest dla kobiet, które chcą biegać szybko. Miękka, sprężysta pianka ZoomX w podeszwie jest dokładnie tą samą, które jest w Vaporfly Flyknit 4%. Zwykła pianka EVA w podeszwie łatwo się ugina, ale potrzebuję chwili, by wrócić do swojego pierwotnego kształtu. ZoomX bardzo szybko odzyskuje swój kształt. Nike dodał cienką warstwę pianki React, przez co podeszwa jest bardziej wytrzymała, a guma na samym spodzie sprawia, że dobrze trzyma się na drodze. Podsumowując, to but na wysoki kilometraż, który łączy w sobie zalety typowo treningowego Pegasusa i buta startowego. Pamiętaj tylko, że przód jest nieco szerszy niż w standardowych Nike, przez co może Ci pasować mniejszy rozmiar niż zwykle.

Więcej: recenzja butów do biegania Nike Air Zoom Pegasus Turbo

Test RW: 6 najlepszych butów do biegania dla kobiet - Brooks Ghost 11 Trevor Raab
fot. Trevor Raab

Brooks Ghost 11

Najlepszy dla: trenujących do maratonu - nieważne czy pierwszego, czy pięćdziesiątego.

Ulubieniec zarówno początkujących biegaczy, jak i maratońskich wyjadaczy. Ghost zawsze zapewniał szybki, płynny krok, który można było utrzymać niezależnie od kilometra, który właśnie pokonujesz. Edycja 11 podnosi tę i tak już wysoko zawieszoną poprzeczkę nową pianką w podeszwie, która daje jeszcze większe uczucie lekkości i sprężystości. Co prawda, testy RW wykazały, że nieco mniej wspiera stopę w czasie biegu, ale testujące ten model biegaczki twierdziły, że jak na model dla osób z normalną pronacją tego wsparcia jest wystarczająco dużo.

Więcej: recenzja butów do biegania Brooks Ghost 11

Test RW: 6 najlepszych butów do biegania dla kobiet - Saucony Ride ISO

Saucony Ride ISO

Najlepszy dla: szukających amortyzacji podczas długich biegów

Ride ma nową ISOFit cholewkę, która połączona jest z miękką, wygodną podeszwą, dając poczucie obejmowania stopy. Ten kobiecy model dla biegaczek z neutralną pronacją jest wytrzymały, a podeszwa Everun ma 3 milimetry sprężystej pianki pod wkładką, która zapewnia niejako zwrot wkładanej w każdy krok energii. Świetny jest też nowy system sznurowania ISOFit, który pozwala indywidualnie dopasować stopień dopasowania cholewki w poszczególnych partiach buta. Świetny but dla przygotowujących się do maratonu w dobrej cenie.

Więcej: recenzja butów do biegania Saucony Ride ISO

Test RW: 6 najlepszych butów do biegania dla kobiet - Hoka One One Clifton 5 Trevor Raab
fot. Trevor Raab

Hoka One One Clifton 5

Najlepszy dla: szukających butów na mniej wyczerpujące długie wybiegania  

Jeśli kiedykolwiek biegałaś w butach Hoka One One o grubej podeszwie, to już wiesz, że trudno uwierzyć w to, jak lekki jest but o takim wyglądzie. Świetny na biegi regeneracyjne albo gdy potrzebujesz oddechu od twardego biegania po betonie. Clifton 5 obejmuje stopę i utrzymuje ją nad grubą i amortyzującą podeszwą, która jest twardsza pod piętą i bardziej miękka pod palcami. But ma nieco łukowaty kształt, przez co ułatwia przetaczanie stopy. Ten model jest odrobinę grubszy i cięższy od poprzedników, przez co bardziej nadaje się do długich wybiegań niż sesji szybkościowych.

Więcej: recenzja butów do biegania Hoka One One Clifton 5

Test RW: 6 najlepszych butów do biegania dla kobiet - Adidas Solar Boost Trevor Raab
fot. Trevor Raab

Adidas Solar Boost

Najlepszy dla: szukających sprężystości

Fani technologii Boost szybko pokochali nowy model Solar Boost, czyli jedną z najciekawszych premier zeszłego roku. Model dla osób z naturalną pronacją daje tak samo komfortowy i sprężysty krok, jak Ultra Boost, ale ma dodatkowe elementy, które oferują wsparcie bez zwiększania masy buta. Ma również nowe rozwiązania w zapiętku, które sprawiają, że lepiej pracuje ścięgno Achillesa. Testerzy nie mogli się nachwalić tego, jak Solar "oddaje" energię przy każdym kroku i wspiera stopę, chociaż zauważyli, że mógłby być nieco bardziej przewiewny.  

Więcej: nowy model butów dla biegaczy Adidas Solar Boost

RW

REKLAMA
}