Test Saucony Endorphin Pro 3: szybkość w jaskrawych kolorach

Sprzęt sam nie biega, to wie doskonale każdy biegacz, ale odpowiednie buty mogą pomóc Ci poprawić Twoje życiówki na każdym dystansie. Nawet jeśli pokonujesz kilometry w naprawdę dobrym tempie, to Saucony Endorphin Pro 3 i tak pozwoli Ci biegać jeszcze szybciej.

Test Saucony Endorphin Pro 3: szybkość w jaskrawych kolorach Joanna Dudzińska
Saucony Endorphin Pro 3 (fot. Joanna Dudzińska)

Saucony Endorphin Pro 3 można zaliczyć do kategorii określanej mianem „super shoes”, w której znajdują się modele pomagające biegaczom przekraczać kolejne granice swoich możliwości, dzięki technologiom zwiększającym efektywność biegania. Te technologie to głównie karbonowe mostki i sprężyste pianki, które pozwalają zredukować straty energii przy każdym biegowym kroku.

Cholewka dobrze dopasowana

Otwierając pudełko z butami Saucony Endorphin Pro 3, nie do końca byłem przygotowany na to, co zobaczyłem w środku. Znając doskonale model Pro 2, wiedziałem, jak może wyglądać podeszwa, ale kolorystyka i brokatowe błyski na soczyście różowej cholewce mocno mnie zaskoczyły. Kolor, który testowałem w Polsce, jest dostępny wyłącznie w rozmiarach damskich, ale globalnie mogą go zakupić również mężczyźni. 

Cholewka jest zaprojektowana całkowicie od nowa. Siateczka, z której jest wykonana, jest bardzo elastyczna, bardzo cienka i bardzo przewiewna. Może się nawet w pierwszym momencie wydawać, że w biegu będzie niezbyt stabilnie trzymać stopę, ale kiedy już ruszysz na trasę, nie ma się takiego odczucia ani przez chwilę - wszystko dzięki technologii FORMFIT, w której wykonano cholewkę. Język (połączony po bokach z cholewką) jest cienki i ma trzy okrągłe otwory, które dodatkowo poprawiają wentylację i nie powodują wrażenia większego ucisku sznurówek na stopę.

Test Saucony Endorphin Pro 3: szybkość w jaskrawych kolorach Joanna Dudzińska
Saucony Endorphin Pro 3 (fot. Joanna Dudzińska)

Cholewka dobrze dopasowuje się do stopy, ale osoby z szerokim stopami mogą mieć wrażenie, że nawet za dobrze. Przy pierwszych treningach możesz też mieć poczucie, że zapiętek ociera ścięgno Achillesa, ale po 2-3 treningach całkowicie ono zanika.

Buty w śródstopiu są stosunkowo szerokie, ale mimo to pewnie trzymają stopę. Przód z kolei jest dość wąski i bałem się, że mogę mieć problemy z moimi małymi palcami, jednak, jak się okazało, bieganie w nich nigdy nie było problemem.

Wkładka jest przyklejona do podeszwy i zrobiona z pianki PWRRUN PB, tej samej, co podeszwa środkowa, dając dodatkowy komfort i sprężystość.

Podeszwa szybko biegająca

Wszystko, co najlepsze w Saucony Endorphin Pro 3, masz pod stopami. Podeszwa o wysokości 39,5 mm mieści się w przepisach World Athletics dotyczących butów dopuszczonych do rywalizacji na największych nawet biegach. Te dodatkowe 4 milimetry (w porównaniu do poprzedniej wersji tego modelu) pianki PWRRUN PB czuć już przy chodzeniu. Buty są miękkie i bardziej komfortowe, co wielu biegaczy, którym nieco przeszkadzała pewna agresywność technologii SpeedRoll ułatwiającej utrzymanie większego tempa, bardzo doceni.

Test Saucony Endorphin Pro 3: szybkość w jaskrawych kolorach Joanna Dudzińska
Saucony Endorphin Pro 3 (fot. Joanna Dudzińska)

Nie jest tajemnicą, że tajemnica superbutów leży w połączeniu karbonowego mostka i sprężystej pianki. Ten pierwszy możesz zobaczyć przez otwory w podeszwie. Jest on w kształcie litery S, nieco wyżej pod piętą i schodzący bliżej ziemi pod palcami. Pianka PWRRUN PB jest nieznacznie bardziej miękka w dotyku niż w poprzedniej edycji i jej dodatkowa warstwa mogłaby sprawić, że but byłby mniej stabilny, ale Saucony dodało około 10 mm szerokości pod piętą i dodatkowe 5 mm w przedniej części stopy, co sprawia, że biegnie się naprawdę stabilnie.

Efekt „sprężyny” jest odczuwalny już od pierwszego kroku i to zarówno podczas prób stadionowych, jak i w czasie biegów tempowych czy regeneracyjnych. Za każdym razem i w każdych warunkach ma się wrażenie biegu z doładowaniem - but dosłownie popycha Cię do przodu. Saucony udało się tak skonstruować ten model, że doskonale zsynchronizowano czas wykorzystania energii zgromadzonej w piance z fazą przetoczenia i fazą odbicia, co sprawia, że po prostu szybciej biegasz.

Podeszwa zewnętrzna wydaje się być bardzo prosta, ale ta prostota świetnie trzyma się nawierzchni w czasie biegu. Można jednak mieć pewne obawy co do jej trwałości, bo już po jakichś 90 kilometrach widać na niej było pewne oznaki zużycia.

Test Saucony Endorphin Pro 3: szybkość w jaskrawych kolorach Joanna Dudzińska
Saucony Endorphin Pro 3 (fot. Joanna Dudzińska)

Saucony Endorphin Pro 3 w stosunku do wersji numer dwa...

  • jest lżejszy o 19 gramów
  • ma lepszą wentylację cholewki
  • ma nową konstrukcję języka, zapewniającą większą stabilność buta na stopie
  • posiada lepiej amortyzującą podeszwa środkową, grubszą o 4 milimetry
  • zapewnia lepszą przyczepność podeszwy zewnętrznej

Podsumowanie

Saucony Endorphin Pro 3 jest w każdym elemencie lepszy niż poprzedni model. Saucony znalazło idealną równowagę między cholewką, pianką podeszwy środkowej i  karbonowym mostkiem. But zapewnia dobrą stabilność i jest zaskakująco uniwersalny i chociaż jego przeznaczeniem jest szybkie bieganie, to dobrze sprawdza się nawet na wolniejszych treningach, chociaż tu będzie pomagał mniej, niż przy szybszych tempach. Wszystkie swoje zalety najlepiej pokaże na półmaratonie lub maratonie, szczególnie na tych, pokonywanych w tempie w okolicach 4 min/km i szybszym.   

Saucony Endorphin Pro 3 - dane techniczne

  • waga: 204 g
  • drop: 8 mm (39,5 mm - pięta; 31,5 mm - pod palcami)
  • cena: 1099 zł
  • model do nabycia 
  • Model do nabycia m.in. w sklepie Natural Born Runners

MD

}