Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe

Jeśli planujesz wyruszyć na szlaki, warto zainwestować w obuwie, które stworzone jest do tego, aby w nim biegać w takich warunkach. Od podeszwy zaprojektowanej z myślą o przyczepności na błocie, trawie, szutrze i skałach, przez amortyzację podeszwy środkowej dostosowanej do trudniejszego podłoża, po dodatkową ochronę przed kamieniami i korzeniami – te najnowsze modele butów trailowych sprawią, że Twoje przygody w terenie będą bezpieczniejsze i przyjemniejsze.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Pixabay
fot. Pixabay
Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

New Balance Hierro v7

waga: 301 g (męskie), 235 g (damskie)

drop: 8 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu New Balance Hierro v7

Obuwie nazwane na cześć najdzikszej  z Wysp Kanaryjskich. Hierro v7 to sporo zmian. Najważniejszą jest waga: but traci 38 gramów w stosunku do swojego poprzednika. Podeszwa środkowa Fresh Foam została zastąpiona nowszą pianką Fresh Foam X. Edycja siódma nadal ma wypróbowaną i sprawdzoną podeszwę Vibram MegaGrip, choć ze zmienionym wzorem wypustek.

Cholewka jest bardzo wygodna, a duża ilość miejsca z przodu sprawia, że nie musisz się martwić o skurcze palców. Przyszyty do cholewki język dobrze trzyma się na swoim miejscu. Siateczka nie jest jakoś ekstremalnie elastyczna, ale ponieważ but jest dość szeroki, to nikt nie powinien czuć niepożądanego ucisku na stopie. Podeszwa środkowa amortyzuje trochę mniej niż wersja nr 6, szczególnie na śródstopiu, ale zdajesz sobie z tego sprawę dopiero na naprawdę długich dystansach.

Podeszwa to jeden z największych atutów tego modelu. Vibram MegaGrip to prawdopodobnie jedna z najlepszych podeszew zewnętrznych pod względem przyczepności i trwałości, jakie możesz teraz uzyskać. Wzór został całkowicie przeprojektowany i zawiera mniejsze i nieco głębsze klocki niż wcześniej. Zapobiegają one poślizgom i doskonale sprawdzą się podczas podbiegów i zbiegów. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo dobry, uniwersalny but trailowy.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Salomon S/Lab Pulsar

waga: 170 g (unisex)

drop: 6 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Salomon S/Lab Pulsar

Zaprojektowany na prośbę Kiliana Jorneta o buty, które będą bić rekordy na trasie. Pulsar to szybkość: sztywna osłona palców, gruba podeszwa środkowa i sztywny mostek zostały wyrzucone, aby zmniejszyć wagę i stworzyć but, który jest tak odsłonięty, jak buty startowe. Elastyczna siateczka zapewnia kompresyjne dopasowanie jak w skarpetce, ale to sprawia, że ​​naprawdę trudno jest założyć ten but (nie ma pętelki na pięcie, która by w tym pomogła). Co więcej, but jest tak dopasowany, że system Quicklace jest prawie zbędny, chociaż kieszonka na górze języka przydaje się do schowania sznurówek z ich blokadą.

Za to te buty naprawdę pędzą: pianka Energy Surge i kształt podeszwy popychają Cię na palce i zapewniają zauważalną sprężystość; dopasowanie sprawia, że są jakby były przedłużeniem Twoich stóp, dzięki czemu czujesz się stabilnie i bezpiecznie. Buty dobrze sprawdzają się zarówno na szlakach i duktach, jak i asfaltowych drogach. Ale, przy minimalnej ochronie stóp i bieżniku, dobrze sprawdzą się jako opcja od domu do nietechnicznych szlaków i jako buty na zawody, w których chcesz pobiec naprawdę szybko.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Saucony Peregrine 12

waga: 275 g (męskie), 235 g (damskie)

drop: 4 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Saucony Peregrine 12

Modele linii Saucony Peregrine mają dobrą reputację jako buty, które odpowiadają na wszystkie Twoje potrzeby na szlaku. Bardzo wszechstronne i lekkie, ale nie minimalistyczne, wygodne, ale responsywne. Edycja 12 to ewolucja, a nie rewolucja. Nowa podeszwa środkowa PwrRun zwiększa amortyzację (choć testerzy zauważyli, że wciąż są stosunkowo twarde), a plastikowa płytka zapewnia ochronę na ostrych kamieniach.

Najbardziej zauważalna jest jednak redukcja wagi: z 310 g do 275 g u mężczyzn i z 272 g do 235 g u kobiet. Wynika to częściowo z odchudzenia cholewki, ale nie było żadnych skarg na jej stabilność, za to dużo pochwał zebrała  od testerów za oddychalność. Podeszwa zewnętrzna Saucony PowerTrack robi bardzo dobre wrażenie zarówno na podbiegach, jak i zbiegach w zróżnicowanym terenie. Ale chociaż jest wystarczająco wszechstronny, aby poradzić sobie z niektórymi odcinkami dróg, to jednak jego 5-milimetrowe wypustki są zbyt agresywne na długie okresy biegania na ulicy.

Ogólnie rzecz biorąc, Peregrine 12 to nadal świetny, wszechstronny but terenowy, który może dobrze radzić sobie na różnych dystansach i podłożach. Lepszy od poprzedniego modelu dzięki kilku aktualizacjom technicznym i redukcji masy. 

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Hoka Speedgoat 5

waga: 271 g (męskie), 234 g (damskie)

drop: 4 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Hoka Speedgoat 5

Nazwane na cześć amerykańskiego ultrasa Karla „Speedgoata” Meltzera, Hoka Speedgoat zyskały oddanych fanów jako niezawodne, solidne i wygodne buty. Dosyć ciasno opinają stopę, przez co pewnie trzymają ją w miejscu. Wszywany język ułatwia dopasowanie,  a czubek zapewnia dodatkową ochronę bez dodawania ciężkości.

W biegu na pierwszy plan wybijają się charakterystyczne cechy Hoki: są miękkie jak poduszka, ale dają wystarczające odbicie, aby się w tej poduszce nie zatapiać. Na bardziej wymagającym gruncie wypadają jeszcze lepiej. Lekka, piankowa podeszwa środkowa i przyczepna podeszwa zewnętrzna dają prędkość w każdym terenie. Testerzy stwierdzili, że ich nogi miały jeszcze power nawet po wielu kilometrach. Speedgoat są dobrą opcją na każdy dystans, a od maratonu w górę są wręcz opcją doskonałą.

Przyczepność jest poprawiona dzięki przerobionej podeszwie Vibram z podeszwą MegaGrip, zbudowanej z myślą o technicznych szlakach, z wielokierunkowymi wypustkami o wysokości 5 mm, zapewniającymi stabilność i pewność przy każdym kroku. Ta przyczepność, w połączeniu z lekkością oznaczała, że ​​testerzy czuli się „jak kozice” na podbiegach, podczas gdy zbiegi były dla nich „rewelacją”, bo mała jest siła uderzenia na zmęczone stawy. Jakby zaczarowane, dodają trochę magii do biegu po szlaku.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Columbia Montrail Trinity AG

waga: 286 g (męskie), 246 g (damskie)

drop: 8 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Columbia Montrail Trinity AG

Długoletni biegacze mogą pamiętać ciężkie jak czołgi Montraile z roku 2000. Columbia Sportswear nabyła Montrail w 2006 roku, ale aż do zeszłego roku, kiedy wypuściła Columbia Escape Ascent (model najlepiej nadający się na trasy łatwe i umiarkowane), nie walczyła na rynku biegowym. ​​Czy Trinity AG, teraz nosząca nazwę Montrail, wnosi coś nowego do tamtego modelu?

W przeciwieństwie do wczesnych modeli Montrail, Trinity AG nie jest toporny. Biega się w nim lżej i zwinniej niż w Escape Ascent. Nowa konstrukcja pod stopami, dzięki pełnowymiarowej piance Pebax między dwiema warstwami pianki na bazie EVA, sprawia, że biega się w nim  szybciej. Bardziej miękka, górna warstwa pianki w połączeniu z mniej agresywnymi, 4-milimetrowymi wypustkami zapewnia wystarczającą amortyzację, a jednocześnie daje dobre czucie podłoża.

Model ten chroni przed większością kamieni i wybojów podczas zbiegów, dobrze spisuje się na luźnym żwirze, korzeniach, mokrych liściach i umiarkowanie nierównym terenie. Może jedynie w ciężkim błocie czy śniegu będziesz potrzebować czegoś z bardziej agresywnym bieżnikiem pod stopami.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Arc’teryx Norvan LD 3

waga: 265 g (męskie), 250 g (damskie)

drop: 6 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Arc’teryx Norvan LD 3

Arc’teryx znany jest z wysoce zaawansowanej technicznie, a co za tym idzie drogiej odzieży górskiej. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat firma rozszerzyła działalność i wprowadziła do swojej oferty również zestawy do biegania w terenie, w tym buty.

LD 3 to jej najnowszy model, przeznaczony do biegania spod drzwi domu na szlak. 4-milimetrowe występy na podeszwie zewnętrznej Vibram MegaGrip zapewniają średni poziom przyczepności na żwirowych nawierzchniach, a jednocześnie są wystarczająco wygodne, aby pokonywać krótkie odcinki na asfalcie. Podeszwa świetnie sprawdza się w błocie i na zakurzonych szutrach.

LD 3 są również stworzone do biegania na dłuższych dystansach, ze względu na mniejszą wagę i dobrze amortyzowaną podeszwę środkową. Docenisz tę amortyzację, kiedy biegasz między korzeniami i kamieniami. Język z zakładką jest przydatnym dodatkiem, ponieważ nie tylko ułatwia zakładanie i zdejmowanie buta, ale także poprawia dopasowanie, zapewniając jednocześnie, że język nie ślizga się podczas biegu. Wszechstronny i zaawansowany, a w dodatku w niespodziewanej jak na tę firmę cenie, która jest naprawdę przyjazna dla portfela.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

The North Face Vectiv Enduris II

waga: 309 g (męskie), 275 g (damskie)

drop: 6 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu The North Face Vectiv Enduris II

Jeden z trzech nowych modeli w rozszerzonej gamie The North Face Vectiv, Enduris II to but superamortyzowany, zaprojektowany specjalnie do biegania w terenie na bardzo długich dystansach. Pod stopami znajduje się płytka z TPU, a pierwszą rzeczą, jaką zauważyli nasi testerzy, było to, jak szybko im się biegało w tych ciężkich, na pierwszy rzut oka, butach.

But był testowany i dobrze się sprawdził na wszystkich rodzajach nawierzchni: od ubitego żwiru po krótkie i strome, skaliste podbiegi. Płytka umieszczona w podeszwie środkowej została zaprojektowana tak, aby zwiększyć stabilność oraz prędkość biegu, a także by dawała poczucie ochrony w najtrudniejszym nawet terenie. Zwrot energii jest wyczuwalny już na chodniku, a kiedy jesteś na szlaku, to biega się w nich jeszcze szybciej.

Ale jeśli lubisz czuć grunt pod stopami, to nie są buty dla Ciebie. Te zostały zaprojektowane z myślą o długich biegach, z wkładką OrthoLite X-55 oferującą dodatkową ochronę i amortyzację podkręconą do maksimum (podeszwa środkowa ma 31 mm z tyłu). Korzyści z użytych technologii są warte dodatkowych gramów wagi i na pewnie nie będzie narzekania na nie na długich dystansach.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Salomon Ultra Glide

waga: 286 g (męskie), 221 g (damskie)

drop: 6 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Salomon Ultra Glide

Salomony zyskały sobie reputację szybkich, ale też dość twardych, agresywnych i wąskich butów – często lepiej pasujących do elity niż do biegaczy wolniej pokonujących bezdroża. Ultra Glide przełamuje te stereotypy jako najbardziej amortyzowany i komfortowy but trailowy Salomona. Cholewka zapewnia wystarczającą ochronę przed kamieniami, a dodatkowa amortyzacja pod stopami sprawia, że przyjemniej pokonujesz zarówno odcinki na asfalcie, jak i na skałach.

Nasi testerzy stwierdzili, że przyczepność była bardzo dobra i w lesie, i podczas wspinania się po głazach, ale trochę gorzej było na płaskich, mokrych płytach skalnych. W takich warunkach lepiej sięgnąć po but z lepką gumą, przeznaczony na mokry teren. Wszyscy nasi testerzy pokochali dopasowanie tego modelu; górna siatka jest oddychająca, ale bardziej komfortowa, z większą ilością gąbki niż Sense Ride. Ma też system SensiFit z S/Lab Ultra 2, który pewnie trzyma śródstopie. Świetna opcja dla zwykłych śmiertelników, którzy chcą skorzystać z know-how Salomona do biegania w górach.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Adidas Terrex Agravic Ultra

waga: 341 g (męskie), 299 g (damskie)

drop: 8 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Adidas Terrex Agravic Ultra

Pod stopami jest tu dużo technologii. U podstawy trójwarstwowej podeszwy środkowej pianka Lightstrike pomaga zbudować fundamenty stabilnej platformy. Potem jest pełnowymiarowa płytka wykonana w 90% z karbonu. W Agravic, podobnie jak w większości butów terenowych, celem płytki są zwiększenie ochrony, lepsza stabilność i łatwiejsze przetaczanie stopy, a nie nadanie dodatkowego pędu do przodu. Górna warstwa podeszwy to pianka Boost, która amortyzuje i daje pewien zwrot energii.

Wytrzymała cholewka z siateczki (wykonana w 50% z materiałów pochodzących z recyklingu) nie zatrzymuje wody, szybko schnie i jest wysoce oddychająca. But może dla niektórych być nieco za sztywny, ale polubią go ci, którzy cenią większą ilość miejsca na palce. Wysoki, sztywny zapiętek może nie pasować do każdego ścięgna Achillesa.

Przyczepność jest imponująca dzięki superwytrzymałej gumowej podeszwie zewnętrznej Continental i 4-mm wypustkom, które czerpią inspirację z opon rowerowych. Ogólnie rzecz biorąc, Agravic Ultra to bestia – trochę ciężka i sztywna, ale oferująca stabilną i ochronną jazdę, z niewielkim dodatkowym wzmocnieniem w podeszwie środkowej.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

The North Face Vectiv Eminus

waga: 295 g (męskie), 255 g (damskie)

drop: 8 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu The North Face Vectiv Eminus

Choć to but ze wszech miar trailowy, mógłby spokojnie stać na półce z napisem „uniwersalne”. Bardzo wygodna opcja dla tych, którzy na szlak docierają, biegnąc po asfalcie. Ten but przekroczył oczekiwania testerów na takich trasach i na pewno będzie odpowiadać biegaczom, którzy chcą biegać w taki właśnie sposób.Gumowa podeszwa zewnętrzna SurfaceCTRL zapewnia dużą przyczepność zarówno na mokrych drogach, jak i na skalistych przeprawach przez strumienie, podczas gdy wypustki o średnicy 3,5 mm wbijają się we wszystko, oprócz najbardziej grząskiego błota.

Bieganie po szosie było tak dobre, że ​​niektórzy testerzy uważali, że Eminus w rzeczywistości bardziej przypomina but asfaltowy, przystosowany do biegania po szlakach, niż but terenowy przystosowany do asfaltu. Podeszwa środkowa z pianki EVA o pojedynczej gęstości zapewnia dużą amortyzację podczas długich biegów po chodniku, podczas gdy wiele butów trailowych jest na to zbyt twardych, bo są dostosowane do bardziej miękkiego podłoża. Płytka z włókna węglowego, znajdująca się we wszystkich butach Vectiv, jest ograniczona do przedniej części stopy, aby zapewnić stabilność na palcach.

Eminus jest może nieco zbyt powolny, ale elastyczność i wygoda tego modelu sprawiają, że jest to świetna opcja na dłuższe biegi treningowe w łatwym tempie na drodze lub w terenie.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Under Armour Hovr DS Ridge Trail

waga: 306 g (męskie), 226 g (damskie)

drop: 8 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Under Armour Hovr DS Ridge Trail

Zaprojektowany, by spełniać wymagania profesjonalnych sportowców, Under Armour DS Ridge wykorzystuje podeszwę zewnętrzną Vibram z mikrowypustkami, z których szybko znikają błoto i zanieczyszczenia, zapewniając dobrą przyczepność na mokrych i nierównych nawierzchniach. Ale nie jest to szczególnie agresywna przyczepność, więc nasi testerzy czuli się mniej pewnie, gdy było naprawdę błotniście.

Powszechnie doceniono współczynnik odbicia zapewniany przez podeszwę środkową Hovr, która, według testerów, zapewnia doskonałą amortyzację, ochronę i zwrot energii, dzięki czemu są „chwalebnie sprężyste”. Pochwała przyszła również za cholewkę, która zapewnia dodatkową ochronę palców i pięty, z dużą elastycznością i rozciągliwością w śródstopiu – ładnie wyważona przez nakładki 3D, które utrzymują stopę w stabilnej pozycji. Wkładka OrthoLite, wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu, zwiększa komfort.

Wszystkie elementy buta współgrają wydajnie i dają dużo ochrony oraz komfortu bez zbyt dużej wagi. Model ten nie nadaje się może do ekstremalnych warunków pod stopami, ale jest wystarczająco wszechstronny na trawę, ubite tereny i kamieniste szlaki. Dobra opcja także na trasy asfalt – trail.

Test butów do biegania - jesień 2022: buty trailowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Inov-8 Parkclaw G 280

waga: 309 g (męskie), 27g (damskie)

drop: 8 mm

cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Inov-8 Parkclaw G 280

Parkclaw G 280 są sprzedawane jako buty odpowiednie zarówno na szosę, jak i w teren. To świetna opcja, jeśli masz budżet tylko na jedną parę butów, ale zamierzasz biegać zarówno po drogach, jak i poza asfaltem, lub jeśli wszystkie Twoje biegi terenowe odbywają się w parkach, co oznacza, że ​​znaczna część Twojej trasy jest nadal na twardym podłożu. Ale czy buty dadzą radę, robiąc obie rzeczy dobrze?

Pierwsza edycja Parkclaw wydawała się trochę rozczarowująca. Ta – wręcz przeciwnie. Podeszwa zewnętrzna Graphene zapewnia niesamowitą trwałość i taką wygodę, że chce się je nosić na co dzień. Dużo przestrzeni z przodu, pluszowa cholewka i podeszwa środkowa G-Fly tworzą but, który jest szybki i luksusowy. 8-milimetrowy drop bardziej przypomina 4-mm, dając idealną równowagę między wyczuciem podłoża a komfortem  na długich dystansach.

Buty Inov-8 są niesamowicie przyczepne, ale 4-milimetrowe wypustki sprawiają, że lepiej sprawdzają się na trasach suchych niż podmokłych. Za to królują przy zmianie trailu na asfalt. Może nie są tak wyjątkowe, jak sugeruje marketing, ale są dobre w każdym terenie.

RW 09-10/2022

REKLAMA
}