Test butów do biegania - jesień-zima 2019

Najważniejszą cechą buta jest jego wygoda, ale każdy z nas lubi co innego - dlatego w naszych testach uczestniczy bardzo wielu różnych biegaczy. Dzięki ich recenzjom oraz badaniom w RW Lab przygotowaliśmy kolejny przegląd najnowszych butów dostępnych na rynku. Oto najlepsze modele butów do biegania drugiej połowy 2019 roku, w których z przyjemnością będziesz bić życiówki. Dla każdego coś miłego.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019 Trevor Raab
fot. Trevor Raab
Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Under Armour Hovr Infinite

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Under Armour Hovr Infinite

Waga:

 • 306 g (męskie)
 • 244 g (damskie)

Drop:

 • 10,1 mm (męskie)
 • 8,7 mm (damskie)

Recenzja RW:

Under Armour najnowszym modelem chciał zamieszać na rynku tych najbardziej „pluszowych” butów. Bezpośredni konkurenci tego modelu to Asics Gel-Nimbus czy amerykański Brooks Glycerin. Infinite „uzbrojony” został w najnowszej generacji piankę HOVR, która – jak twierdzi producent – jest jeszcze bardziej miękka i daje jeszcze większy zwrot energii niż w modelu poprzednim. Nasze testy w laboratorium RW Lab pokazały jednak, że but wcale nie wydaje się ekstremalnie miękki, ale jego komfort, szczególnie na długich dystansach, bardzo przypadł nam do gustu.

Ciężko nie odnieść wrażenia, że próba konfrontacji Infinite z modelami, o których wspominaliśmy powyżej, pokazuje, że UA to jednak troszkę inny but. I nie chodzi o to, że nowy model Under Armour ma ukryty w podeszwie sensor z technologią Bluetooth, który pozwala śledzić dystans i prędkość. Najwięcej różnic w porównaniu do klasycznych „cadillaców” zauważyć można w cholewce. Wyściółka wnętrza nie jest tak miękka, gładka i wręcz satynowo wykończona jak w przypadku Asicsa i Brooksa. Zapiętek jest również znacznie twardszy. Z drugiej strony, model ten jest sporo tańszy od konkurentów i stanowi całkiem dobry kompromis między komfortem a ceną.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Nike Air Zoom Vomero 14

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Nike Air Zoom Vomero 14

Waga:

 • 281 g (męskie)
 • 233 g (damskie)

Drop:

 • 9,0 mm (męskie)
 • 8,2 mm (damskie)

Recenzja RW:

Na pierwszy rzut oka nowe Vomero nas zmyliło. Musieliśmy spojrzeć dwa razy, aby przekonać się, że to nie najnowszy Pegasus. Ten najbardziej masywny i nastawiony na komfort but od Nike zyskał bardzo sportowy i smukły wygląd. Ale przeznaczenie i jego główne cechy pozostały niezmienione. Nadal mamy do czynienia z maksymalną ilością amortyzacji i przeznaczeniem na długie dystanse i twarde nawierzchnie. Teraz jednak, poza komfortem i bezpieczeństwem, zyskujemy również sporą dynamikę, a wszystko to dzięki zmianom konstrukcyjnym podeszwy. Kilku testerów mówiło o uczuciu tęsknoty za starym i bardzo „pluszowym” Vomero, ale biegacze odrobinę szybsi pokochali 14-tkę od razu.

Technicznych zmian jest sporo. Pianka Lunarlon została zamieniona na piankę React. Zamiast 2 oddzielnych poduszek gazowych (pod piętą i pod śródstopiem) w Nike Air Zoom Vomero 14 znajdziemy tylko jedną, ulokowaną w przedniej części buta. Modyfikacje pojawiły się też w cholewce - dla jej dynamicznego dopasowania wykorzystana została technologia Flywire, aby idealnie oplatać każdą stopę.  W okolicach pięty cholewkę wyposażono w piankowe „poduszki” dla jeszcze lepszego dopasowania do stopy. Tak samo dolna część miękkiego języka została zszyta z resztą cholewki, co dodatkowo ustabilizuje stopę w bucie.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Adidas Ultra Boost 19

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Adidas Ultra Boost 19

Waga:

 • 320 g (męskie)
 • 275 g (damskie)

Drop:

 • 10 mm (męskie)
 • 10 mm (damskie)

Recenzja RW:

W końcu model Ultra Boost doczekał się nowej, lepszej odsłony. A co w nim lepszego? Dopasowanie, dynamika i przyczepność. Dwie pierwsze cechy są z pewnością zasługą pozbycia się, przeklętej przez wielu biegaczy, plastikowej klatki w cholewce. Ta dość sztywna i na szczęście już archaiczna konstrukcja była często przyczyną bólu u osób z nieco szerszą stopą. Nie była ona również wizualnie akceptowalna przez sporą część biegaczy. Tak zresztą powstała wersja Uncaged, po tym jak ludzie na YouTube wrzucali filmy, na których instruowali innych, jak wyciąć klatkę z Ultra Boosta.

Najnowszy model również oplata solidnie stopy, ale tym razem jest to giętki splot meshowy, który dostosowuje się do ruchów stopy. Do tej pory główną cechą butów Adidas Ultra Boost była jego amortyzacja i ten element pozostaje bez zmian. Nadal jest to najbardziej amortyzowany model z linii Boost, przeznaczonej do najdłuższych dystansów. Odczucia podczas biegu nadal są bardzo „pluszowe”, ale odrobinę bardziej dynamiczne, a to zasługa 20% więcej kapsułek Boost upakowanych w podeszwie.  

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Skechers GOrun Razor 3 Hyper

Cena: 599 zł

Waga:

 • 187 g (męskie)
 • 150 g (damskie)

Drop:

 • 16,5 mm (męskie)
 • 6,3 mm (damskie)

Recenzja RW:

Razor 3 Hyper jest modelem, o którym było dość głośno u naszych kolegów zza oceanu, i wygląda na to, że nie tylko w Stanach Zjednoczonych model ten będzie robił „szum”. Główną i kluczową cechą tego modelu jest nowa pianka Hyber Burst. Chemicznie jest to klasyczna pianka EVA, ale innowacja tkwi w nieregularnej strukturze komórkowej tej pianki, co jest zupełną nowością. W rezultacie otrzymujemy lżejszą i bardziej wytrzymałą amortyzację.

To wszystko w połączeniu z klasycznymi cechami modelu Razor (po który bardzo często sięgał sam Meb Keflezighi) sprawia, że większość biegaczy może go potraktować jako bardzo szybką treningówkę lub wręcz buty startowe. Nasze testy pokazały, że Razor najlepiej sprawdza się podczas bardzo dynamicznego biegu. Pianka w podeszwie sprawia wrażenie dość twardej, ale równocześnie zapewnia ochronę i komfort podczas „ubijania” asfaltu. Cienka, oddychająca cholewka oraz delikatny, ażurowy bieżnik tylko podkreślają szybki charakter Razora 3 Hyper.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Asics Gel-DS Trainer 24

Cena: Sprawdź najlepszą ceną butów Asics Gel-DS Trainer 24

Waga:

 • 247 g (męskie)
 • 201 g (damskie)

Drop:

 • 6,3 mm (męskie)
 • 6,4 mm (damskie)

Recenzja RW:

W przeszłości zdarzało się, że producenci butów wypuszczali na rynek nowy model tylko po to, żeby coś wypuścić, a zmiany w kolejnych edycjach były „na siłę” i niekoniecznie dobre. W przypadku Trainera 24 możemy mówić tylko o dobrej zmianie. Wszystkie nowinki wpływają pozytywnie na odbiór tego modelu, a kluczowe i lubiane elementy z poprzednich konstrukcji zachowały swój niezmieniony charakter. Zupełnie nowa, tkana cholewka to nowość nie tylko dla tego modelu, ale również dla samego Asicsa. Jest ona lekka, wygodna i świetnie oddycha, co pozwala Ci skupić się na biegu, a nie myśleć o butach. Przednia część cholewki jest jednak dość mocno ścięta, więc lepiej przymierzyć but, zanim się go zamówi online.  

To model zdecydowanie na szybkie bieganie, co sugeruje jego całościowa niska masa i zastosowanie pianki FlyteFoam Lyte, która zapewnia dobre czucie podłoża i solidną dynamikę. „Uwielbiam to uczucie, kiedy but zwraca energię podczas każdego kroku. Świetnie sprawdził się na szybkich wybieganiach i na dynamicznych interwałach. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to model dla osób, które nabijają bardzo duże przebiegi. Jego lekkość i dynamika nie idą w parze z ilością amortyzacji i stabilizacji” – opisywał swoje odczucia jeden z testerów.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Saucony Guide ISO 2

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Saucony Guide ISO 2

Waga:

 • 303 g (męskie)
 • 244 g (damskie)

Drop:

 • 9,5 mm (męskie)
 • 9,2 mm (damskie)

Recenzja RW:

W świecie butów biegowych zdominowanym przez modele neutralne Guide ISO 2 od Saucony zapewnia świetną stabilizację bez poczucia ciężkości i toporności, która często towarzyszy modelom z korekcją. Guide miał aż 10 odsłon, zanim Saucony przedstawił model z cholewką ISOFit, która łączy miękką wyściółkę wewnętrzną ze stabilizującą klatką dla lepszego dopasowania podczas przetaczania stopy. Ta dwuwarstwowa konstrukcja pozostała niezmieniona w najnowszej odsłonie, a nasi testerzy ocenili ją bardzo wysoko za komfort. Niestety, pojawiły się równolegle głosy o słabym odprowadzaniu ciepła i wilgoci oraz o długim czasie schnięcia.

Podeszwa w Guide ISO 2 jest dość sztywna przez połączenie pianki poliuretanowej i grubego, jak na but asfaltowy, gumowego bieżnika. Komfortu w bezpośrednim kontakcie stopy z butem dodaje jednak 3-milimetrowa warstwa pianki TPU Everun. Zaraz pod nią znajduje się główna warstwa amortyzująca zbudowana z pianki PWRFoam, która zapewnia odrobinę lepszy zwrot energii oraz jest bardziej wytrzymała. Na koniec opisywania tej „kanapki” warto wspomnieć o mostku wykonanym z pianki o bardzo dużej gęstości. To właśnie ten element zapewnia nam stabilizację podczas nadmiernej pronacji naszych stóp.

Uczucie zwartej konstrukcji wcale nie odbiera poczucia komfortu podczas długich dystansów na twardych nawierzchniach. But sprawia wrażenie lekkiego i, mimo zastosowania „wymierającej” już techniki stabilizacji przy pomocy mostka, wraz ze współczesnymi technologiami amortyzacji i tkania cholewki sprawia, że konstrukcja wydaje się nowoczesna i zapewne znajdzie wielbicieli.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Brooks Adrenaline GTS 19

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Brooks Adrenaline GTS 19

Waga:

 • 315 g (męskie)
 • 261 g (damskie)

Drop:

 • 12,5 mm (męskie)
 • 10,6 mm (damskie)

Recenzja RW:

Adrenaline GTS to model, który przeszedł sporą zmianę. Teraz za stabilizację w modelu odpowiadają szyny prowadzące, co jest mniej inwazyjne w stosunku do poprzednich konstrukcji. Szyny „czuwają” i zgrabnie poprowadzą Twoje stopy, jeśli będzie taka potrzeba, a jeśli nie, nawet ich nie poczujesz. W modelach z lat ubiegłych mieliśmy do czynienia z mostkiem z twardszych pianek, zlokalizowanym tuż pod łukiem stopy, który Brooks nazywał wdzięcznie Progressive Diagonal Rollbar. Zmiana tego klasycznego systemu, który od lat był znakiem rozpoznawczym modeli Brooksa i zebrał w swojej ponad 20-letniej historii 10 nagród RW, było odważnym, a nawet ryzykownym posunięciem.

Zmiany, które wprowadził Brooks w Adrenaline GTS 19, sprawiły, że model ten nadaje się dla znacznie szerszego spektrum biegaczy potrzebujących wsparcia. Wcześniejsze modele, ze względu na bardzo twarde podparcie, pasowały dość wąskiej grupie biegaczy. Obecnie nawet po bardzo długich dystansach nie odczuwamy dyskomfortu związanego z uciskiem twardych elementów na łuk stopy i osoby z lekką nadpronacją nie będą generowały niepotrzebnych przeciążeń. Najnowsza „Adrenalina” sprawia też wrażenie bardziej dynamicznej i mimo tego, że waga wcale nie wykazuje jakichś drastycznych różnic, w bucie biega się znacznie lżej.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Asics Gel-Nimbus 21

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Asics Gel-Nimbus 21

Waga:

 • 315 g (męskie)
 • 264 g (damskie)

Drop:

 • 8,1 mm (męskie)
 • 12,1 mm (damskie)

Recenzja RW:

21 lat to już prawdziwa pełnoletniość nawet za wielką wodą. Przez te ponad dwie dekady Nimbus uchodził za synonim komfortu i wytrzymałości. Dedykowany zazwyczaj największym z biegaczy potrafił udźwignąć te długie kilometry na twardych asfaltach. Najnowsza edycja czerpie bardzo mocno z tej tradycji.

„Pluszowy” wręcz komfort Asics Gel-Nimbus 21 to zasługa aż 3 różnych materiałów, które umieszczono w podeszwie nowego Nimbusa. Na samym wierzchu, tuż pod powierzchnią wkładki, znajduje się warstwa pianki Flyte Foam Lyte – materiału o małej gęstości, którego zadaniem jest zapewnić nam komfort. Pośrodku tej „kanapki” jest pianka Flyte Foam Propel, która jest nieco gęstsza i zapewnia bardzo dobrą dynamikę i zwrot energii. Na końcu tej układanki nie mogło zabraknąć amortyzacji żelowej. Co prawda zmniejszyły się „okna żelowe”, które do tej pory wizualizowały ilość żelu, ale model Nimbus nadal może poszczycić się bardzo pokaźną jego ilością.

Testerzy byli pozytywnie zaskoczeni dynamiką tego modelu, który przy tak dużej amortyzacji jest bardzo responsywny i nie daje wrażenia „biegania po mchu”. Na słowa pochwały zasługuje również miękki i otulający stopę zapiętek.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Hoka One One Cavu 2

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Hoka One One Cavu 2

Waga:

 • 204 g (męskie)
 • 167 g (damskie)

Drop:

 • 5,5 mm (męskie)
 • 5,1 mm (damskie)

Recenzja RW:

One One Cavu 2 może odmienić Twoje postrzeganie marki Hoka. To kolejny wyjątkowo lekki but, który mimo swojej bardzo niskiej masy zachowuje ponadprzeciętne właściwości amortyzacyjne. Płynne przetoczenie podczas długich wybiegań w maratońskim tempie oraz dynamika podczas szybkich treningów interwałowych to jego charakterystyczne cechy.

„To rewelacyjny but do biegania na bieżni, co było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, bo nigdy nie traktowałem marki Hoka jako producenta, który w tej kategorii butów ma coś do powiedzenia” – powiedział nam jeden z długoterminowych testerów.

Dość twarda pięta bardzo dobrze absorbuje uderzenia o twarde nawierzchnie, a miękka pianka w części środkowej świetnie sprawdza się podczas przetoczenia oraz w przypadku, kiedy biegacz ląduje na śródstopiu. Selektywnie poprowadzony bieżnik w podeszwie pozwala znacząco ograniczyć masę butów. Tam, gdzie nie potrzeba dużej przyczepności, znajdziemy piankę EVA, ale w miejscach narażonych na szybsze zużycie występuje mieszanka pianki i gumy, więc mamy tutaj idealny kompromis.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Brooks Glycerin 17

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Brooks Glycerin 17

Waga:

 • 312 g (męskie)
 • 258 g (damskie)

Drop:

 • 10,5 mm (męskie)
 • 9,1 mm (damskie)

Recenzja RW:

Glycerin to najbardziej komfortowy model z kolekcji Brooksa. To jeden z tych modeli, który nosi się nawet wtedy, gdy się nie biega. Porównując odsłonę nr 17 z wersją poprzednią, możesz być spokojny, bo Brooks zachował wszystkie kluczowe i tak bardzo cenione przez biegaczy cechy. Dla jeszcze większego komfortu tegoroczny model doposażono we wkładkę OrthoLite, która zapewnia miękkość nawet po wielu kilometrach.

Ze względu na wysoką masę Glycerin 17 nie będzie dobrym wyborem na szybkie przebieżki, ale podczas spokojnych wybiegań i treningów w tempie maratońskim na pewno zadba o komfort zmęczonych stóp. Miękkie i przyjemne jest również wykończenie wnętrza cholewki, co sprawia, że bieg w tym modelu jest jak jazda klasycznym, miękkim cadillakiem.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Reebok Forever Floatride Energy

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Reebok Forever Floatride Energy

Waga:

 • 264 g (męskie)
 • 218 g (damskie)

Drop:

 • 9,6 mm (męskie)
 • 8,0 mm (damskie)

Recenzja RW:

Wielu biegaczy do zakupu butów biegowych podchodzi z głową. Nie gonią za nowinkami technologicznymi i nowymi kolorami, ale szukają modeli, które dadzą maksimum komfortu przy minimum ceny. Właśnie tej kategorii biegaczy Floatride Energy może wydać się łakomym kąskiem. Model ten jest na tyle lekki, że można śmiało traktować go jako startówkę, która zapewni przyzwoitą amortyzację podczas biegów długodystansowych. Wpisuje się też doskonale w trend modowy i pewnie sporej części biegaczy przypadnie do gustu wizualnie. Półka cenowa w okolicach 400 zł na ogół nie oferuje aż tak dużo, jak Floatride Energy.

Najważniejszą cechą, która może przesądzić o sukcesie tego modelu, jest z pewnością podeszwa wykonana z jednego kawałka pianki Floatride Energy. Co prawda nie jest ona aż tak lekka i sprężysta, jak pianka Float Foam, którą Reebok umieścił w modelu Run Fast, ale jest lżejsza i bardziej dynamiczna niż pianka EVA, która króluje w modelach na tym pułapie cenowym. Wielu testerów opisywało ten model jako „bliski ideałowi” i ciężko im było znaleźć godną alternatywę nawet w modelach usytuowanych znacznie wyżej w katalogach konkurencji.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

New Balance Fresh Foam 1080v9

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów New Balance Fresh Foam 1080v9

Waga:

 • 295 g (męskie)
 • 255 g (damskie)

Drop:

 • 8,0 mm (męskie)
 • 8,0 mm (damskie)

Recenzja RW:

Modele z serii 1080 zawsze nastawione były na komfort i stanowiły konkurencję dla modeli Asics Gel-Nimbus oraz Brooks Glycerin, które również tu opisujemy. Z tym że New Balance ma troszkę bardziej sportowy charakter niż pozostałe „luksusowe” treningówki. Formowana na gorąco cholewka oraz miękka, ale nie gąbczasta podeszwa wykonana z pianki Fresh Foam tworzą właśnie ten charakter.

Nasze badania pokazały, że podeszwa w 9-tce jest odrobinę bardziej miękka, ale w odczuciach nadal pozostaje dynamiczna i nie sprawia kłopotów ze stabilizacją. Miękkość pianki to niejedyne zmiany – zmieniła się również jej ilość o plus 1 milimetr, dla zapewnienia jeszcze większego komfortu. Różnicę tę wyraźnie czuć szczególnie na nierównych nawierzchniach – teraz but „wybacza” więcej. Nasi testerzy bardzo chwalili całokoształt odczuć związanych z amortyzacją i stabilność podeszwy wynikającą z jej szerokości. Poza tym podzielona na małe segmenty podeszwa zewnętrzna ułatwia zginanie buta.

Spore zmiany w nowym modelu czyhają na biegaczy w cholewce. Różnice widać szczególnie w nowym zapiętku, który wśród biegaczy budził mieszane odczucia. Niektórym przypadło do gustu uczucie stabilizacji, innym testerom pięty ślizgały się wewnątrz w końcowej fazie przetoczenia stopy.

Test butów do biegania - jesień-zima 2019
fot. Trevor Raab

Saucony Peregrine ISO

Cena: Sprawdź najlepszą cenę butów Saucony Peregrine ISO

Waga:

 • 297 g (męskie)
 • 241 g (damskie)

Drop:

 • 5,4 mm (męskie)
 • 5,8 mm (damskie)

Recenzja RW:

Saucony Peregrine zdobył w 2016 roku nagrodę redakcji RW, a najnowszy model zdaje się kontynuować ten zwycięski trend – głębokie żłobienie bieżnika na całej powierzchni podeszwy zapewnia rewelacyjną przyczepność przy każdej prędkości. Szybcy „górale” uwielbiali poczucie bezpieczeństwa, jaki daje stabilny Peregrine na błotnistych, ośnieżonych, a czasem nawet oblodzonych szlakach. 78 „pazurów”, umieszczonych strategicznie na całej płaszczyźnie podeszwy, skutecznie trzyma buta na każdej nawierzchni. Niektóre z nich wystają nawet lekko za obrys podeszwy dla zapewnienia dodatkowej stabilności.

Tegoroczny model wyposażono w cholewkę wykonaną w technologii ISOFit, która jak rękawiczka oplata każdy rodzaj stopy, niezależnie od jej kształtu. Wszystko to dzięki głębokim nacięciom, które tworzą „skrzydełka” połączone ze sznurówkami (płaskie sznurówki idealnie trzymają stopy bez uczucia dyskomfortu) i układają się niezależnie, tworząc zwartą i stabilną konstrukcję. Szczególnie podczas długich górskich wycieczek biegowych, kiedy stopy potrafią spuchnąć, daje to ogromne poczucie komfortu i sprawia, że stopy nie przesuwają się w butach. Tuż nad bieżnikiem w podeszwie znajdziemy piankę Everun, która odpowiada za amortyzację. Pianka ta jest znacznie bardziej wytrzymała i sprężysta niż klasyczna EVA.

RW 09-10/2019

REKLAMA
}