Test butów do biegania - wiosna 2018: buty trailowe

Oto cztery najlepsze modele butów trailowych tej wiosny w opinii testerów Runner’s World, które pozwolą Wam przeżyć niejedną przygodę na dzikich biegowych szlakach.

Test butów do biegania - wiosna 2018: buty trailowe Matt Rainey
fot. Matt Rainey

Zanim przejdziesz dalej, by dowiedzieć się, które modele zrobiły na nas największe wrażenie w ostatnich tygodniach, dowiedz się, jak testujemy buty do biegania w RW Lab oraz jak uniknąć 8 typowych błędów przy kupowaniu butów do biegania. Mogą Ci się również przydać porady naszych ekspertów od sprzętu, jak wybrać najlepsze buty do biegania oraz jaki rozmiar butów do biegania będzie odpowiedni dla Ciebie.

Test butów do biegania - wiosna 2018: buty trailowe Matt Rainey
fot. Matt Rainey

Adidas Terrex TrailMaker

Ten but, przeznaczony do długodystansowego deptania, na pewno przypadnie do gustu biegaczom, którzy szukają dość uniwersalnej konstrukcji.

Solidne 4-5-milimetrowe zęby bieżnika bez problemu radzą sobie zarówno z materiałem luźnym, jak i ze skałami. Bardzo odporna na ścieranie guma Continental trzyma nawet na mokrych skałach, a bezszwowa i wzmacniana cholewka jest jak druga skóra.

Testerom podobał się system wiązania, który za jednym pociągnięciem dostosowuje się do anatomii stóp i świetnie trzyma je w cholewce. Waga i sztywność to gorzej oceniane cechy tego buta, ale można mu to wybaczyć przy pozostałych plusach.

„Byłem pozytywnie zaskoczony tym, jak TrailMaker sprawdził się w terenie. Dał mi poczucie bezpieczeństwa i bardzo dużego komfortu” – napisał w swojej opinii jeden z testerów.

Test butów do biegania - wiosna 2018: buty trailowe Matt Rainey
fot. Matt Rainey

Hoka One One ATR 4

Model ten można traktować jako uterenowioną wersję popularnego modelu Hoka Clifton. Agresywny bieżnik dla zachowania świetnych właściwości trakcyjnych, standardowo już przyklejony do grubej warstwy lekkiej pianki – to chyba rekordzista tego sezonu, jeśli chodzi o grubość podeszwy.

Biegacze bardzo wysoko ocenili go zarówno za komfort, jak i za amortyzację, która wcale nie wpływała negatywnie na właściwości terenowe.

Nowa cholewka została uproszczona, a warstwowane wzmocnienia w połączeniu z wewnętrznymi tasiemkami bardzo dobrze trzymają stopę w bucie.

„But zapewnia to, co najważniejsze w terenie: trakcję i stabilność przy zachowaniu bardzo dobrej amortyzacji, której potrzebują moje stawy” – podsumował jeden z testerów.

Test butów do biegania - wiosna 2018: buty trailowe Matt Rainey
fot. Matt Rainey

New Balance Fresh Foam Hierro V3

Kiedy podczas górskich harców natrafisz na asfalt, Hierro V3 bez problemu sobie z nim poradzi dzięki bardzo dobrej amortyzacji. Cienka warstwa powleka cholewkę, zapewniając solidną konstrukcję chroniacą stopy, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej elastyczności, która nie aogranicza ruchu.

Dużo pozytywnych opinii pojawiło się w odniesieniu do meszowej „skarpetki” w okolicach kostki, która chroniła przed sypaniem się luźnego materiału do środka buta.

Podeszwa jest odrobinę bardziej miękka w stosunku do wersji V2, ale mniej skrętna, i cała konstrukcja waży kilka gramów więcej.

„Hierro V3 doskonale radzi sobie z nierównościami terenu, dzięki czemu mogłem bardziej skupić się na otoczeniu i nie musiałem aż tak analizować każdego kroku” – napisał po teście jeden z biegaczy.

Test butów do biegania - wiosna 2018: buty trailowe Matt Rainey
fot. Matt Rainey

Brooks Caldera 2

Ten model kładzie ogromny nacisk na komfort. Nasi testerzy wychwalali Calderę za ogromną wygodę, jaką zapewnia zarówno na szlaku, jak i na twardych nawierzchniach, a nasze badania laboratoryjne potwierdziły, że Caldera to król miękkości.

W testach nowa odsłona wyszła odrobiną sztywniejsza w porównaniu do zeszłorocznego modelu, ale testerzy prawie tego nie zauważyli.

Nowa cholewka wykonana z oddychającego meshu zapewnia znacznie lepszą wentylację. Cienka powłoczka wgrzana w mesh zapewnia dodatkową stabilizację, a kieszonka na języku sprytnie pomieści zawiązane końcówki sznurówek.

„Jeden z najwygodniejszych butów biegowych, jakie miałem na nogach w ciągu swojej 28-letniej przygody biegowej. W wysokich górach Caldera spisuje się na medal” – skomplementował ten model nasz tester.

RW 05-06/2018

REKLAMA
}