Test butów do biegania - wiosna 2021: buty startowe

Powoli odchodzą w zapomnienie czasy, w których buty przeznaczone do szybkiego biegania w zawodach były twarde i słabo amortyzowane. Pierwsze testy Runner's World w 2021 roku dowodzą, że projektanci butów do biegania wyraźnie zmienili swoje podejście i, wykorzystując nowe materiały i technologie, są w stanie zaoferować nam "startówki", które są bezprecedensowo komfortowe. Oto modele, które na naszych testerach i specjalistach z RW Lab zrobiły największe wrażenie.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty startowe Lucky If Sharp
fot. Lucky If Sharp
Test butów do biegania - wiosna 2021: buty startowe materiały prasowe
fot. producenci

Hoka One One Rocket X

Typ: startowy/neutralny

Waga: 210 g (męskie) / 210 g (damskie)

Drop: 5 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Hoka One One Rocket X

Jak sięgamy pamięcią, jest to pierwszy model, który w grupowych testach zgarnął maksymalną notę! Jedyny powód, dla którego nie wylądował tym razem na podium dla najlepszych butów w teście, jest taki, że to model dość niszowy – nie jest aż tak uniwersalny, jak zwycięzca tegorocznych wiosennych testów, czyli Asics Gel Nimbus 23, który przypasuje znacznie większej grupie biegaczy.

Rocket X zastępuje niekontynuowany już model Evo Carbon Rocket i ładnie łączy szybkość ze stabilnością. To jeden z najlżejszych modeli w kolekcji Hoka One One. Jest niski, dobrze oplata stopy i wyposażony jest w cienką płytkę z włókna węglowego, którą bardzo polubili nasi testerzy. „To jest bardzo szybki but. Podeszwa wyprofilowana w kołyskę w połączeniu z karbonową płytką sprawia, że w kontakcie butów z podłożem mam wrażenie, jakby przy każdym kroku ktoś dawał mi dodatkową energię” – powiedział jeden z redaktorów.

„Są też bardzo stabilne i nie ma uczucia zachwiania, jak w przypadku wysokich Vaporfly od Nike, co zachęca do jeszcze szybszego biegu” – dodała jedna z testerek. Jeśli szukasz szybkich startówek, to Hoa One One Rocket X zdecydowanie warto brać pod uwagę.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty startowe materiały prasowe
fot. producenci

On Cloudboom

Typ: startowy/neutralny

Waga: 225 g (męskie) / 185 g (damskie)

Drop: 9 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu On Cloudboom

Ten bardzo charakterystyczny but zaprojektowano do robienia życiówek na dystansach od „połówki” do pełnego maratonu. Taki model powinien charakteryzować się dużą dynamiką oraz sporą ilością amortyzacji, potrzebnej na dystansie 42 km. Czy mu się udało? Prawie. Biegacze wagi lekkiej z wąskimi stopami mogą śmiało próbować tego modelu na dystansach od pięciu do 21 km.

On zmieniło konstrukcję podeszwy i w najnowszym modelu, Cloudboom, znajdziemy platformę z tworzywa, do której przymocowano „chmurki” odpowiadające za amortyzację. Platformę buta wzbogacono elementami z włókna węglowego, aby zwrot energii był jeszcze większy. Spora grupa testerów uznała jednak, że but jest zbyt twardy, by zabierać go na maraton, ale na dystansach nieprzekraczających jego połowę spisywał się genialnie. Mimo zastosowania najlepszych z możliwych pianek, podczas przetaczania stopy od pięty do palców but wydawał się sztywny i ten element należałoby poprawić w przyszłości. Duże otwory wentylacyjne w cholewce sprawiają, że Cloudboom idealnie nadaje się na gorące, letnie dni, ale bieganie podczas deszczu nie jest już tak przyjemne.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty startowe materiały prasowe
fot. producenci

Asics MetaRacer Tokyo

Typ: startowy/neutralny

Waga: 190 g (męskie) / 155 g (damskie)

Drop: 9 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Asics MetaRacer Tokyo

Kiedy wszystkim wydawało się, że działania japońskiej firmy na rynku obuwia biegowego ukierunkowane są głównie na dostarczanie butów przeznaczonych do codziennego treningu, Asics zaskoczył nas modelem MetaRacer – pierwszym w historii tej marki, który wykorzystuje technologię płytki z włókna węglowego.

Wersja Tokyo to limitowana edycja, wypuszczona, aby uhonorować miasto olimpijskie roku 2021. Poza designem reszta buta jest identyczna z wersją klasyczną. Konstrukcja tego modelu w zamyśle inżynierów, dzięki dużym zwrotom energii, miała wydłużyć nasz krok biegowy, przez co moglibyśmy biegać po prostu szybciej. Poza samą budową podeszwy tym, co pozwala nam dość mocno przyspieszyć, jest również niska masa modelu, który waży niemal tyle co testowany przez RW rok temu główny konkurent – model Nike ZoomX Vaporfly Next%.

Zazwyczaj Asicsy są dla mnie po prostu za miękkie, ale MetaRacer sprawdził się wyśmienicie na dystansie maratonu, bez zbędnej »pluszowości«, za to z zachowaniem dużej dynamiki. Teraz czekam tylko na zawody, żeby móc potwierdzić ich szybkość” – powiedział jeden z testerów.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty startowe materiały prasowe
fot. producenci

Salomon Phantasm

Typ: startowy/neutralny

Waga: 199 g (męskie) / 199 g (damskie)

Drop: 6 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Salomon Phantasm

Modele z liniI S/Lab to zawsze dość wyjątkowe konstrukcje. Phantasm to dzieło stworzone specjalnie dla Kiliana Jorneta, który podjął próbę pobicia rekordu świata w biegu 24-godzinnym. Konstrukcja buta jest tak filigranowa, że wydaje się on nawet lżejszy niż to, co pokazuje waga (199 g). Tak zaprawiony w biegach ultrabiegacz, jak Kilian, może pozwolić sobie na pokonywanie w tym modelu ekstremalnych dystansów, ale zwykli śmiertelnicy raczej powinni ograniczyć się do dystansów nieprzekraczających 10 km.

Cholewka jest bardzo ażurowa, co wyjątkowo dobrze sprawdza się w przypadku oddychalności, ale dość słabo w przypadku ochrony przed złymi warunkami atmosferycznymi. Dwóch naszych testerów, poruszających się w wadze lekkiej, bardzo chwaliło amortyzację w tym modelu, ale nieco ciężsi narzekali na jej brak. Podeszwie nadano kształt kołyski, żeby przetoczenie było bardziej gładkie i szybsze.

Salomon Phantasm to model buta do szybkiego biegania na w miarę krótkich dystansach. Jeśli jesteście w stanie przebiec w nich ultramaraton, to znaczy, że dysponujecie wyjątkową biomechaniką biegu i wytrzymałymi stawami.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty startowe materiały prasowe
fot. producenci

Hoka One One Mach 4

Typ: startowy/neutralny

Waga: 232 g (męskie) / 192 g (damskie)

Drop: 5 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Hoka One One Mach 4

Marka Hoka One One rozkręciła się ostatnio dość mocno, a model, który prezentujemy w tym zestawieniu, był bardzo mocnym pretendentem do nagrody. Co prawda zakwalifikowaliśmy ten model buta jako startowy, ale lżejsi i bardziej doświadczeni biegacze spokojnie mogą zaadaptować go również do codziennych treningów.

Mach 4 szybko zyskał popularność dzięki swojej niskiej wadze, bardzo dobrej dynamice oraz amortyzacji, która jest miękka, ale nie gąbczasta. W odróżnieniu od większości modeli Hoka One One, które cechują się dość pokaźną – pod względem grubości – podeszwą, Mach wydaje się dość niski. Ten profil w połączeniu z niewielkim dropem (5 mm) daje poczucie prędkości. W odsłonie numer cztery tego modelu Hoka One One sprawdza zmiany w konstrukcji podeszwy – teraz znajdziemy tu piankę dwóch gęstości, bardziej miękką u góry, bardziej twardą u dołu. Cholewka ma poprawioną oddychalność, a nowa konstrukcja zapiętka minimalizuje ryzyko otarć ścięgien Achillesa. Większość biegaczy doceni ten model na dystansach od 10 km do półmaratonu.

RW 05-06/2021

REKLAMA
}