Test butów do biegania - wiosna 2021: buty trailowe

Nie zważając na pandemię, testerzy Runner's World nie przestają biegać, aby na własnych nogach sprawdzać, jak spisują się nowe modele butów. Z naszego testu dowiesz się, które buty trailowe najbardziej przypadły im do gustu tej wiosny podczas pokonywania górskich szlaków i leśnych ścieżek.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty trailowe Lucky If Sharp
fot. Lucky If Sharp
Test butów do biegania - wiosna 2021: buty trailowe Saucony
fot. producenci

Saucony Peregrine 11 ST

Typ: trailowy

Waga: 317 g (męskie) / 278 g (damskie)

Drop: 4 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Saucony Peregrine 11 ST

Patrząc na nazwę, można by pomyśleć, że „ST” to skrót od angielskiego „stability” lub „speed trainer”, ale nie tym razem. Saucony pod tym skrótem ukryło „soft terrain”, aby zaakcentować przeznaczenie tego modelu, choć tak na dobrą sprawę można śmiało uznać, że pozostałe skróty również bez problemu mogłyby opisywać ten but.

Szeroka podeszwa i niski drop sprawiają, że Peregrine jest bardzo stabilny, a dzięki zastosowaniu nowej pianki PWRRUN+ dość mocno poprawiła się dynamika. Cechy te jednak znajdziecie też w klasycznej wersji tego modelu – co więc wyróżnia wersję ST? Odpowiedź znajdziemy w podeszwie, którą wyposażono w zęby dłuższe o półtora milimetra i bardziej rozstrzelone – dla jeszcze lepszego czyszczenia się z błota.

Cholewka również przystosowana jest do błotnych warunków i jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia. Dobre dopasowanie do stopy zapewnia system wiązania oparty na linkach: wystarczy je zacisnąć, a wystający nadmiar ukryć w kieszonce w języku. Przyglądając się uważnie cholewce, można zauważyć dodatkową warstwę nieprzepuszczającą wody. Peregrine spisał się rewelacyjnie podczas biegu w głębokim błocie, na żwirowych singlach oraz w śniegu. Świetnie układa się na stopie i jest bardzo responsywny.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty trailowe Salomon
fot. producenci

Salomon Sense Ride 4

Typ: trailowy

Waga: 289 g (męskie)/ 235 g (damskie)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Salomon Sense Ride 4

Jeśli do tej pory skupialiście się głównie na pokonywaniu twardych nawierzchni, ale nabraliście odwagi, żeby zbiec z asfaltu prostu na dziki szlak, to śmiało możecie rzucić okiem na ten model. Jest on adresowany do początkujących „górali”, przez co cena jest bardzo przyzwoita. Fanów poprzedniej edycji buta ucieszy fakt, że wprowadzono niewiele zmian. Poprawiono wyściółkę zapiętka, który w tym modelu jeszcze lepiej trzyma wąskie okolice achillesa.

Zastosowany system amortyzacji Optivibe zapewnia bardzo miękką amortyzację, ale nie daje poczucia gąbczastości. Sama podeszwa trzyma się świetnie na bardzo różnych podłożach, choć trzeba przyznać, że na mocno błotnistych szlakach potrafiła się uślizgnąć. Cholewka jest bardzo wytrzymała, choć nie wodoodporna. But nie jest nastawiony na ekstremalne doznania, ale jest bardzo uniwersalny.

System wiązania Quicklace oparto o linki, które możemy bardzo szybko zacisnąć; sprawdza się świetnie, ale Salomon powinien pomyśleć nad poprawą lokalizacji kieszonki w języku buta, do której zazwyczaj chowamy nadmiar sznurówek – czasami ciężko się do niej dostać.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty trailowe Dynafit
fot. producenci

Dynafit Ultra 100 GTX

Typ: trailowy

Waga: 330 g (męskie) / 290 g (damskie)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Dynafit Ultra 100 GTX

Precyzja: to słowo, które najlepiej opisuje ten model. Nie jest przesadnie amortyzujący, ale właśnie przez to noga świetnie się w nim czuje na długich wypadach w góry. Daje Ci za to bardzo pewną ochronę przy zadowalającej wadze, a przy tym podeszwa POMOCA doskonale trzyma praktycznie na każdej nawierzchni (może z wyjątkiem śliskich korzeni, ale jaki but na nich trzyma?).

Wydaje się, że może nie będzie to najlepszy wybór na 10-kilometrową pętlę po lasie wokół domu (jak zresztą sama nazwa i producent wskazują), ale już na kilkugodzinną wyprawę w góry – jak najbardziej. Duży komfort i stabilność przy wystarczającej elastyczności i dynamice.

Trzymanie stopie zapewnia z jednej strony system chowanych w języku sznurówek, a z drugiej, na pięcie, system Heel Preloader. But na każde warunki pogodowe, bo membrana Gore-Tex Invisible Fit zapewni ochronę również w czasie deszczu, bez znaczącego spadku oddychalności buta. Świetne dla tych, którzy nadrabiają dłuższy czas podejścia szybkimi zbiegami.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty trailowe The North Face
fot. producenci

North Face Vectiv

Typ: trailowy

Waga: 288 g (męskie) / 247 g (damskie)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu North Face Vectiv

Tak, jest to but trailowy. I jest on biały – przynajmniej w znaczącej części. Większość testerów narzekała na ten kolor, ale pomijając estetykę, but sprawdzał się bardzo dobrze. Ten nietypowy i dość drogi but dedykowany jest, według producenta, bieganiu na dystansach ultra. Jednak, naszym zdaniem, jest to model raczej dla starych wyjadaczy niż dla kogoś, kto po raz pierwszy chce pokonać taki dystans.

Model na stopach sprawia wrażenie bardzo lekkiego. Cholewka, wykonana częściowo z włókien kevlaru, jest bardzo wytrzymała, choć odrobinę „workowata”. Podeszwa trzyma się świetnie niemal każdej nawierzchni, więc nawet na trudnych technicznie szlakach but zapewnia sporo bezpieczeństwa. Płytka z włókna węglowego, która znajduje się w podeszwie, właściwie sprawdza się tylko w płaskim terenie. Samo ukształtowanie podeszwy w formie kołyski również będzie pomagało podczas biegania po płaskim i podczas zbiegów; podczas podbiegów może to być męczące.

Podsumowując, jest to bardzo dobrze zapowiadający się model do biegania w trudniejszym terenie, ale wymaga jeszcze odrobinę modyfikacji.

RW 05-06/2021

Zobacz również:
REKLAMA
}