Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe neutralne

Aż dziwne, że dopiero niedawno konstruktorzy biegowych butów zauważyli, że szybkie buty mogą być też bardzo komfortowe. Oto 7 najnowszych modeli butów treningowych dla biegaczy o stopie neutralnej, sprawdzonych na własnych nogach przez testerów RW, w których naprawdę wygodnie wypracujesz topową formę.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt Lucky If Sharp
fot. Lucky If Sharp
Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

Puma Deviate Nitro

Typ: treningowy/neutralny

Waga:  264 g (męskie) / 213 g (damskie)

Drop: 10 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Puma Deviate Nitro

Po cichu, nie chwaląc się zbytnio nikomu, Puma pracowała nad tym, aby znów traktowano ją serio w temacie butów biegowych. Deviate Nitro to pierwsza oznaka, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Puma, tak jak obecnie większość marek biegowych, chciała stworzyć model oparty na płytce z włókna węglowego. Najnowszy trend w technologii trafił więc do Deviante Nitro wraz z bardzo miękką i sprężystą pianką TPE. Nie zastosowano tu droższej i bardzo sprężystej pianki Pebax, która potrafi wystrzelić pięty w kierunku pośladków. Pianka „nafaszerowana” jest wodorem, co przełożyło się na dużą dynamikę i sporą wytrzymałość, którą potwierdziły nasze testy. Zastosowanie takiego materiału w podeszwie na pewno nie daje ekstremalnych doznań na stopach, ale dzięki temu nasz portfel może odsapnąć, bo kilkaset złotych zostaje w kieszeni.

„Biegałem w tym modelu praktycznie wszystko: od wolnego truchtania w żółwim tempie po zawody na 10 km, i za każdym razem buty się sprawdziły. Jedyne, co warto wziąć pod uwagę, to dość wysoki i gruby zapiętek, który może nie być idealny dla każdej stopy” – powiedział nam jeden z testerów.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

Brooks Levitate 4

Typ: treningowy/neutralny

Waga:  286 g (męskie) / 257 g (damskie)

Drop: 11,6 mm (męskie) / 8,8 mm (damskie)

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Brooks Levitate 4

Czasami testujesz but i po prostu wiesz, że to będzie solidna pozycja, model, który zagości w ofercie producenta na dłużej. Takie odczucia mieliśmy, zakładając Levitate po raz pierwszy. Na szczęście wersja numer 4 nie rozczarowuje i fani tego modelu na pewno będą zadowoleni.

Kilka drobnych zmian, które możemy spotkać w tym modelu, to np. lepiej dopasowująca się do stopy pianka w podeszwie oraz zmiany w nacięciach bieżnika, dzięki czemu but przetacza się jeszcze lepiej podczas kroku biegowego. Cholewka jest jeszcze lżejsza i oddycha znacznie lepiej. Tak naprawdę to tylko ta ostatnia zmiana jest zauważalna gołym okiem. Ogólne odczucia były bardzo zbliżone do poprzedniego modelu, co jest akurat plusem. Jest to po prostu model, który „robi robotę”.

Co prawda cena nie należy do najniższych, ale but jest wyjątkowo wytrzymały i wykazuje znacznie mniejsze zużycie niż większość testowanych modeli z tej samej półki cenowej. Nawet po kilkuset kilometrach odczucia pozostają pozytywne. To świetny kompan do połykania codziennych kilometrów – po prostu wiążesz Brooks Levitate 4 i idziesz biegać.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

Under Armour Flow Velociti Wind

Typ: treningowy/neutralny

Waga:  241 g (męskie) / 227 g (damskie)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Under Armour Flow Velociti Wind

Under Armour to dość świeży gracz na rynku modeli butów biegowych, ale wchodzi do tego grona odważnie. Flow Velociti Wind to mocny zawodnik w kategorii dla uniwersalnych, neutralnych treningowców z aspiracjami do szybszego „zamiatania” nogami.

Testerzy uwielbiali cholewkę, która jest lekka, ale bardzo wytrzymała i przyjemnie trzymała stopę w ryzach, jednocześnie poddając się ruchom w strefach, w których było to potrzebne. Chwalono również amortyzację, która składa się z jednej warstwy tworzącej podeszwę środkową i bieżnik oraz z miękkiej, grubej na 4 milimetry i przyjemnej w kontakcie ze stopą warstwy wewnętrznej.

Ogólny poziom amortyzacji potrzebnej do codziennego treningu przy tak niskiej wadze butów zasługuje na słowa uznania. Trzeba przyznać, że 240 g to już waga, w której kręcą się niektóre startówki. Dodatkowo trzeba zauważyć, że tłumienie nie jest „gąbczaste”, przez co model cechuje spora dynamika, tak potrzebna podczas szybszych akcentów. Jeśli szukasz jednego modelu, który sprawdzi się w biegu o różnej dynamice, to koniecznie sprawdź UA Velociti Wind.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

adidas Ultraboost 21

Typ: treningowy/neutralny

Waga:  340 g (męskie) / 297 g (damskie)

Drop: 10 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu adidas Ultraboost 21

Wystarczy spojrzeć na wagę i od razu wiadomo, że but zaprojektowany został do długich, spokojnych wybiegań. Niezbyt lekka konstrukcja przekłada się bezpośrednio na amortyzację, która w tym bucie jest rewelacyjna.

W podeszwie nowego Ultraboosta znajdziemy o 6% więcej pianki Boost. W środku podeszwy znajdziemy płytkę zwaną LEP (z ang. Linear Energy Push), która o 15% zwiększa sztywność boczną, aby dodać jeszcze więcej dynamiki. Opinie naszych testerów były podzielone: większość nie zauważyła płytki LEP, ale but nadal zgarniał wysokie noty za amortyzację oraz dynamikę.

Nową, tkaną cholewkę wykonano z tworzywa, które adidas wyławia z oceanu i poddaje recyklingowi. Obawy, że cholewka z odzyskiwanego plastiku może być niewygodna, nie potwierdziły się. Mimo zapewnień producenta, jest ona jednak dość szeroka i biegacze z wąskimi stopami mogą mieć zbyt dużo luzu. Dla pozostałych, neutralnie stawiających stopy biegaczy będzie to dobry wybór.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

Nike ZoomX Invincible Run

Typ: treningowy/neutralny

Waga:  314 g (męskie) / 253 g (damskie)

Drop: 9 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Nike ZoomX Invincible Run

Gdybyśmy mieli opisać ten model w ogromnym skrócie, moglibyśmy użyć zwrotu „dobra zabawa”. Testerzy bardzo ochoczo chwalili się, jak dużo przyjemności dawało im bieganie w tych butach zaprojektowanych do długich, spokojnych wybiegań. Ogromna ilość amortyzacji sprawiała, że ich stopy czuły się bardzo komfortowo nawet po długich odcinkach na twardych nawierzchniach. Nie musieli się skupiać na tym, jak stawiać stopy, właściwie to nie musieli myśleć o biegu w ogóle – mogli po prostu biec. Po dłuższym okresie testów opinie były bardzo pozytywne. Testerzy mówili często o niższym poziomie zmęczenia mięśni, niż zwykle to miało miejsce przy tym samym dystansie. But na pewno przypadnie do gustu tym biegaczom, którzy swój krok biegowy zaczynają od pięty, bo to szczególnie w tej części buta znajdziemy najwięcej amortyzacji. Samo wyprofilowanie podeszwy w formie delikatnej kołyski dodatkowo ułatwia przetoczenie w kierunku palców. Oddychalność cholewki jest poprawna, a jej kształt sprawia, że trzymanie stopy jest bardzo dobre.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

Asics Gel Nimbus 23

Typ: treningowy/neutralny

Waga:  310 g (męskie) / 255 g (damskie)

Drop: 10 mm (męskie) / 13 mm (damskie)

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Asics Gel Nimbus 23

Asics „wziął na warsztat” jeden z najbardziej popularnych modeli w swoim portfolio i delikatnie go stuningował, nie zmieniając jego najważniejszych cech. Model nadal pozostaje rewelacyjnie amortyzujący – w nowym wydaniu nawet jeszcze bardziej. Nowa cholewka genialnie oddycha, ale jest też bardzo wytrzymała. Zmieniono ulokowanie przelotek do sznurówek, przez co dopasowanie do stopy jest jeszcze lepsze. Konstrukcyjnie modele męskie i damskie różnią się delikatnie pod względem wsparcia ruchów skrętnych stopy.

Jeden z testerów tak podsumował swoje doświadczenia z tym modelem: „W bucie biega się bardzo gładko, zarówno lądując na pięcie, jak i na śródstopiu. Z początku podeszwa może wydawać się odrobinę sztywna, ale w rzeczywistości bardzo dobrze pracuje ze stopą, dostosowując się do tempa i podłoża. To świetny but do codziennego treningu oraz do startów na dłuższych dystansach. Myślę, że utrzyma on swoją dużą popularność w środowisku biegowym”.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

New Balance 1080 v11

Typ: treningowy/neutralny

Waga:  262 g (męskie) / 229 g (damskie)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu New Balance 1080 v11

1080 to jedne z najbardziej popularnych butów od New Balance. To jeden z najwyższych modeli, bardzo dobrze amortyzowanych. Kiedyś idealny głównie do długich i powolnych wybiegań. Dziś, za sprawą zmian technologicznych, które umożliwiły obniżenie wagi buta, stał się jeszcze bardziej uniwersalny. Wielu testerów chętnie zakładało ten model na dystanse od 5 km aż po maraton.

Nowa odsłona, w porównaniu do poprzednika, zmieniła się delikatnie. Cholewka jest trochę bardziej elastyczna, dzięki czemu mniej ogranicza stopę. Zmieniono konstrukcję zapiętka, aby ograniczyć ryzyko otarć achillesa. Model nadal najlepiej sprawdzać się będzie na dość wąskich stopach; dla szerokich miejsca jest odrobinę za mało, szczególnie na długim dystansie. Jeśli szukacie jednej pary butów, która sprosta większości zadań treningowych, to spokojnie możecie wziąć pod uwagę 1080 v11.

RW 05-06/2021

Zobacz również:
REKLAMA
}