Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe stabilizujące

To niebywałe, że dopiero w ostatnich latach projektanci butów do biegania doszli do wniosku, że szybkie buty mogą być też bardzo wygodne. Oto 4 najnowsze modele butów treningowych stabilizujących, sprawdzonych na własnych nogach przez testerów RW, w których naprawdę komfortowo i bezpiecznie wypracujesz rekordowo dobrą formę.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt Lucky If Sharp
fot. Lucky If Sharp
Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

Nike React Infinity Run FK 2

Typ: treningowy/stabilizujący

Waga:  302 g (męskie) / 244 g (damskie)

Drop: 9 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Nike React Infinity Run FK 2

To dość odważne, kiedy producent twierdzi, że jego produkt może chronić przed kontuzjami. Takie zapewnienia rzuciło Nike, wypuszczając na rynek nową odsłonę React Infinity Run FK. Bez badań klinicznych ciężko jest potwierdzić lub obalić ich prawdziwość. Podczas naszych testów nikt nie nabawił się kontuzji.

Testerzy pozytywnie wypowiadali się na temat amortyzacji, bardzo przyjemnej jak na but korygujący. Wysokie noty Run FK 2 zgarnął też w kategorii oddychalności i stabilizacji. Główne zmiany względem poprzedniej wersji dotyczą budowy cholewki: jest bardziej odporna na uszkodzenia, a w okolicach języka pojawiła się dodatkowa warstwa wyściółki. Są też jednak lekko rozczarowani: „Poprzedni model był bardzo responsywny. Chciałam pokochać RUN FK 2, ale mają one mocniej wyprofilowany łuk pod stopą i są zbyt ciężkie do szybkich treningów”.

Rozmiarówka jest także lekko zachwiana i w bucie jest nieco mniej miejsca w porównaniu do poprzednika. Jednak ci, którzy nie będą porównywać tego modelu z wcześniejszą wersją, mogą być zadowoleni z wytrzymałego i dobrze sprawdzającego się na długich dystansach buta.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

Saucony Guide 14

Typ: treningowy/stabilizujący

Waga:  298 g (męskie) / 266 g (damskie)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Saucony Guide 14

Czytając opinie testerów RW na temat tego modelu, bardzo często można było spotkać takie sformułowania, jak: „Bardzo bezpieczny”, „Ciężki i solidny, ale w dobrym tego słowa znaczeniu”, „Można na nim polegać”. Nie jest to model stworzony do szybkich interwałów, ale jako but do codziennego „połykania” kilometrów przez odrobinę cięższych biegaczy i nadpronatorów czternastka jest najlepsza w tej kategorii.

Amortyzacja jest raczej z tych twardszych, osoby o bardzo wąskich stopach chyba nie pokochają nowej cholewki, ale osoby o stopie klasycznej i szerszej na pewno docenią komfort i bezpieczeństwo, jakie daje zaprojektowana na nowo cholewka. Zmianom konstrukcyjnym poddano także podeszwę – system nacięć na bieżniku sprawia, że jeszcze łatwiej przetaczamy stopę. Bardzo pozytywnie nasi testerzy wypowiadali się również o podparciu łuku stopy, które jest wyczuwalne, ale bardzo dobrze układa się do stopy i nie irytuje. Podsumowując: świetny but na długie dystanse dla początkujących i średnio zaawansowanych pronatorów.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

Brooks Adrenaline GTS 21

Typ: treningowy/stabilizujący

Waga:  285 g (męskie) / 258 g (damskie)

Drop: 12 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Brooks Adrenaline GTS 21

Jeśli kojarzycie ten model buta lub jesteście jego fanami, to prawdopodobnie domyślacie się już, co znajduje się w dalszej części tego tekstu – to nadal ten sam świetny Adrenaline. Jeśli jednak wcześniej nie spotkaliście się z tym modelem, to mamy do czynienia ze świetnie amortyzującym butem o klasycznej konstrukcji z bardzo wysokim dropem (12 mm).

Nie jest to zbyt lekka konstrukcja, ale świetnie sprawdza się na długich dystansach. Docenią go ci biegacze, którzy cenią sobie prostotę i wytrzymałość. Jedyna zmiana w stosunku do wersji nr 20 jest taka, że pianka DNA Loft (bardzo dobrze oceniana amortyzacja od Brooksa) została przedłużona od pięty aż do dużego palca, żeby przetoczenie było jeszcze bardziej miękkie i dynamiczne.

Jest to model, w którym mogą biegać osoby z lekką nadpronacją oraz stawiające stopy neutralnie. Wsparcie w bucie jest niewyczuwalne, ale czuwa nad stabilnym krokiem non stop. Cechy te sprawiają, że jest to świetny but na bieganie długich dystansów, podczas którego może pojawić się tzw. nadpronacja zmęczeniowa, wynikająca ze słabnących mięśni stopy.

Test butów do biegania - wiosna 2021: buty treningowe na asfalt producenci
fot. producenci

Asics GT-2000 V9

Typ: treningowy/stabilizujący

Waga:  281 g (męskie) / 221 g (damskie)

Drop: 10 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Asics GT-2000 V9

Przez jakiś czas wydawało się, że Asics został lekko z tyłu, jeśli chodzi o nowoczesne podejście do butów biegowych. Patrząc jednak na opinie naszych testerów, firmie udało się unowocześnić ten klasyczny, stabilizujący but. Zaskakująco niska waga w połączeniu z bardzo dobrą amortyzacją sprawiają, że GT-2000 V9 to model bardzo wszechstronny.

Kilku z testerów wyraziło zadowolenie z faktu, że nie muszą już wybierać między stabilizacją a szybkością. Wsparcie w tym modelu jest wyczuwalne, ale nie jest zbyt agresywne, a unowocześniona cholewka jeszcze lepiej oplata stopę, co również przekłada się na stabilność. Z elementów, które nasi testerzy wskazali jako mogące ulec zmianom na lepsze, trzeba wymienić dość sztywny zapiętek oraz sznurówki.

Jeden z naszych testerów bardzo dobrze podsumował ten model, mówiąc: „Jeśli szukasz absolutnie najwyższego komfortu, stabilizacji, amortyzacji i bardzo niskiej wagi, to prawdopodobnie nowy GT-2000 nie jest dla Ciebie, ale jeśli szukasz modelu, który te cechy reprezentuje na wysokim poziomie, to śmiało przyjmiesz nowy model Asicsa”.

RW 05-06/2021

Zobacz również:
REKLAMA
}