Test butów do biegania - wiosna 2022

Buty produkowane są w milionach par, ale Twoje nogi są niepowtarzalne. Tutaj, z pomocą biegaczy takich jak Ty, możesz dla swoich stóp znaleźć najlepszy model. Poznaj wyniki wiosennego testu butów Runner’s World – oto 15 najnowszych modeli butów, dzięki którym będziesz mieć jeszcze więcej przyjemności z biegania, niezależnie od tego, czy biegasz po asfalcie, czy po bezdrożach.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Nie ma idealnego buta biegowego. Kiedy chcesz znaleźć taki dla siebie, w grę wchodzi ogromna ilość czynników, z który większość to parametry bardzo indywidualne: biomechanika, waga, budowa stopy, preferowane „czucie” buta. Wniosek jest jeden: nie ma buta, który  pasowałby wszystkim biegaczom.

Testując przez lata buty w „Runner’s World”, zauważyliśmy jedną rzecz: biegacze, wypowiadając się o nowych butach, dużo częściej mówili, czego dany model nie robi czy daje, niż co w sobie ma. Przykłady: but nie obciera, buta w ogóle nie czuć na nodze, noga się w nich nie poci itp. Bo dla wielu biegaczy dobry but to taki, który im po prostu nie przeszkadza i pozwala cieszyć się bieganiem.

Team testerów RW sprawdza dla Ciebie prawie każdy model buta, który jest dostępny, testując je przez wiele kilometrów w każdych warunkach. Wynikiem jest swoisty ranking biorący pod uwagę wszystkie ważne dla biegaczy parametry: dopasowanie, czucie, amortyzację, komfort, oddychalność, dynamikę. Na następnych stronach znajdziesz najciekawsze modele tej wiosny. Być może właśnie jesteś o krok  od odkrycia idealnego buta dla Twoich stóp.

Zanim przejdziesz dalej, by dowiedzieć się, które modele zrobiły na nas największe wrażenie w ostatnich tygodniach, dowiedz się, jak testujemy buty do biegania w RW Lab oraz jak uniknąć 8 typowych błędów przy kupowaniu butów do biegania. Mogą Ci się również przydać nasze porady, jak wybrać najlepsze buty do biegania oraz Jaki rozmiar butów do biegania będzie odpowiedni dla Ciebie?

Zobacz także poprzednie nasze testy butów do biegania:

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Hoka Carbon X 3

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 222 g (M), 188 g (K)

Drop: 5 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Hoka Carbon X 3

Carbon X 3 jest zagadkowy. Od buta, który ma karbonową wstawkę na całej długości podeszwy, spodziewasz się startówki konkurującej z Nike Vaporfly. Ale wraz z ilością przebiegniętych kilometrów czujesz coś innego: nie masz tego sprężynującego, popychającego Cię do przodu odbicia jak w innych „karbonówkach”. Jest za to bardzo płynne przejście z pięty na palce, trochę jakby wzbogacone. Jeśli już startówka, to jednak z tych cięższych; w dodatku odnosisz w nich wrażenie, że nie są to buty do biegania na pełnym gazie. Są za to niesamowicie komfortowe w spokojniejszych tempach – dużo wygodniejsze niż inne buty z karbonem.

Całkowicie nowa cholewka może być dla niektórych biegaczy za luźna, przez co buty tracą nieco na stabilności na zakrętach czy nierównym terenie. Nie odczuwa się również jakichś specjalnych korzyści z kształtu podeszwy pod piętą. Generalnie X 3 świetnie sprawdzi się na dłuższych dystansach i polubią go ci, którzy szukają delikatnego wsparcia na zawodach.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Under Armour Flow Velociti Wind 2

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 238 g (M), 192 g (K)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Under Armour Flow Velociti Wind 2

Under Armour w drugiej odsłonie modelu Flow Velociti zrobił niewielkie zmiany, pozostając przy systemie cholewki UA Warp zszytej z jednoelementową podeszwą Flow, która jest tak wytrzymała, że eliminuje potrzebę stosowania podeszwy zewnętrznej. Dla niektórych biegaczy, martwiących się, że pianka może zanikać, może to być stresujące. Nie ma powodu, bo brak tej części podeszwy nie powodował w testach jakichkolwiek perturbacji albo poślizgów na mokrej trawie i chodniku.

Jeden z testerów trzymanie podeszwy określił nawet słowem „wyjątkowe”. To zasługa drobnych elementów wtopionych w podeszwę, które wgryzają się we wszystko, po czym biegasz, czasami zabierając nawet ze sobą małe kamyki, co raczej jest minusem. Osoby o szerokiej stopie będą wolały buty o numer większe niż zwykle, tym bardziej że na długich dystansach but sprawia wrażenie trochę za mocno opinającego stopy.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Adidas Ultraboost 22

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 333 g (M), 289 g (K)

Drop: 12 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Adidas Ultraboost 22

Pierwsza – i dla połowy biegowej społeczności najważniejsza – informacja jest taka, że w tej wersji Ultraboost ma modele zaprojektowane specjalnie dla pań. OK, można było już kupić wersję Ultraboost 21 w wersji „kobiecej”, ale była ona zaprojektowana na uniseksowym kopycie. Damska „22” jest już zaprojektowana całkowicie na modelu kobiecej stopy (i sposobu jej przetaczania), co oznacza między innymi węższą piętę i niższy przód buta. I nasze testujące panie wyraźnie czuły te różnice. Ultraboost zawsze był dopasowany przez cholewkę, która obejmuje stopę jak skarpeta. Teraz uczucie wsparcia dla stopy jest jeszcze większe, głównie w okolicach ścięgna Achillesa, ponieważ zapiętek jest wyższy i ciaśniejszy.

Czego jeszcze możesz się spodziewać? Legendarna podeszwa Boost oferuje oczywiście niesamowitą amortyzację i komfort, a cholewka Primeknit+ Upper – wykonana z materiału, do produkcji którego wykorzystano w 50% plastik wyłowiony z oceanów – jest bardzo elastyczna i doskonale trzyma stopę. But mógłby być jednak nieco bardziej dynamiczny. Gdyby był ciut bardziej sprężysty przy odbiciu, doskonale nadawałby się także na szybsze treningi. Mimo tego na komfortowe, długie wybiegania będzie to dla wielu biegaczy model pierwszego wyboru.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Nike ZoomX Streakfly

Typ: asfaltowy / neutralny / startowy

Waga: 185 g (M), 155 g (K)

Drop: 6 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Nike ZoomX Streakfly

To buty do ścigania się na dystansach od 5 do 10 km. Zbudowano je z myślą o szybkości. Niektóre cechy, jak np. cienka, lekka jak piórko cholewka, mają wspólne z Nike Vaporfly. Minimalny zapiętek pozwala zmniejszyć wagę, a sposób wiązania sznurówek zmniejsza nacisk na przodzie stopy. Testerzy doceniali to uczucie „prawie niczego” na nogach, zaznaczając jednocześnie, że but daje wystarczająco dużo wsparcia i jest stabilny.

But, po węższym środku, rozszerza się na przodzie stopy, co pasowało testerom. Podeszwa środkowa jest z tego samej, bardzo sprężystej pianki ZoomX (jak w Vaporfly), ale jest dużo niższa i zamiast karbonowego mostka na całej długości podeszwy ma w środku wstawkę Pebax. Sprawia to, że but jest superlekki, stopa jest blisko ziemi i masz dzięki temu bardzo sprężynujące i agresywne odbicie. Wielu biegaczom szukającym szybkości podobało się to uczucie pełnego kontaktu z podłożem.

Niektórzy testerzy do opisania tych butów używali słów „sprawny”, „zwinny”, „mocny”, ale najczęściej pojawiało się jedno: „szybki”. Podeszwa zewnętrzna świetnie trzyma się nawierzchni, co przyda się przy biegu o rekord na 5 czy 10 km. Ale ponieważ oferują więcej ochrony niż tradycyjne startówki do tych dystansów, to mogą sprawdzić się również w półmaratonie, pod warunkiem że należysz do lżejszych biegaczy.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Saucony Ride 15

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 255 g (M), 199 g (K)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Saucony Ride 15

Saucony Ride 15 to rewolucja tego modelu, ale tym razem, na szczęście, rewolucja przyniosła naprawdę dobre efekty. Podeszwa wewnętrzna to PWRRUN+ znana z innych modeli Saucony, ale w Ride 15 masz poczucie, jakby wtłoczono w nią dodatkowe bąbelki powietrza. Ma się wrażenie, że to właśnie podeszwa odpowiada głównie za zmniejszenie wagi, a przy tym mocniej kompresuje się przy nacisku i jest bardziej dynamiczna.

But jest bardzo uniwersalny. Swoje zalety podeszwa odsłania najlepiej na dłuższych wybieganiach, ale dzięki równowadze amortyzacji i sprężystości możesz spokojnie podkręcić w nich tempo na krótszych treningach. Podeszwa zewnętrzna dobrze trzyma się na suchym i mokrym, a głęboki rowek poprowadzony wzdłuż całej długości buta nie tylko oszczędza wagę, ale też sprawia, że Saucony Ride 15 jest bardziej miękki pod piętą.

Cholewkę można opisać trzema słowami: komfort, bezpieczeństwo i przyjemność. Język jest połączony z podeszwą elastyczną siatką i ten system doskonale obejmuje stopę, bez nadmiernego ucisku i bez ryzyka przesuwania się języka. Sam język jest gąbkowany, przez co nie odczuwasz ucisku sznurówek na grzbiecie stopy. Cholewka jest bardzo przewiewna i daje duży komfort termiczny nawet przy szybkich biegach w cieplejsze dni.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

New Balance Fresh Foam X Vongo v5

Typ: asfaltowy/ stabilizujący

Waga: 280 g (M), 222 g (K)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów New Balance Fresh Foam X Vongo v5

Vongo to stabilizujący odpowiednik New Balance 1080 – oferuje topową amortyzację z niewielkim wsparciem dla stopy, co docenią osoby lekko nadpronujące. Ta wersja, po raz pierwszy zastosowana w tym modelu, ma podeszwę środkową z firmowej pianki Fresh Foam X, która daje ultraamortyzację bez uczucia ciężkości w biegu.

Cholewka ma w kilku miejscach delikatne zgrubienia – tam, gdzie potrzebne jest wsparcie. Jest bardzo przewiewna, a hafty pod literami N na bokach łączą się ze sznurówkami, przez co cholewka pewnie i bezpiecznie opina stopę. Dodatkowy komfort daje sporo gąbki wokół kostki i w języku.

Zamiast tradycyjnego mostka stabilizującego podeszwa wewnętrzna jest nieco wyższa od wewnętrznej strony stopy niż od zewnętrznej, a sama pianka jest tam nieco twardsza. Wsparcie, jakie to daje stopie, jest subtelne i daje płynne przetoczenie stopy. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest to, że nie czujesz tego wsparcia, kiedy go nie potrzebujesz.

Podsumowując: Vongo 5 to but, który naprawdę robi wrażenie: jest amortyzujący, ale przy tym sprężysty i dynamiczny. Jak na but stabilizujący z dużą ilością pianki w podeszwie, ma również sensowną wagę. To świetny wybór dla nadpronatorów szukających butów, w których mogą komfortowo zaliczać długie kilometry, ale również przycisnąć, kiedy będą chcieli podkręcić tempo.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Adidas Adistar

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 325 g (M), 290 g (K)

Drop: 6 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Adidas Adistar

Zaprojektowany na długie, spokojne wybiegania Adistar ma estetykę buta maksymalistycznego, ale z funkcjonalnymi różnicami, które odbiegają od standardów takich modeli. Najważniejsza różnica to odczucia w biegu: Adistar jest wyraźnie twardszy pod stopą niż zwykle dzieje się to w butach o takiej podeszwie. Wszystko przez podeszwę środkową z technologią Repetitor+, która pod piętą wykorzystuje 15% materiałów z recyklingu. Ta pianka o dwoistej strukturze ma za zadanie sprawić, aby pod piętą czuć stabilność i pewne trzymanie, a pod palcami więcej miękkości i amortyzacji.

But daje odczucie dużej stabilności, szczególnie tym biegaczom, którzy lądują na pięcie, czyli większości z nas. Testerzy zaznaczali, że twardsze wrażenie pod stopą wspierało ją coraz mocniej wraz z narastającą ilością kilometrów w nogach. Cholewka tych butów również daje stopie wsparcie, a system sznurowania zapewnia pewne trzymanie środka stopy, sprawiając, że podeszwa była raczej przedłużeniem stopy, a nie kawałkiem pianki do niej przyczepionym. Idealny model dla tych, którzy szukają masywniejszego buta ze wsparciem potrzebnym, kiedy zmęczona stopa tego potrzebuje.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

New Balance FuelCell Prism v2

Typ: asfaltowy / stabilizujący

Waga: 260 g (M), 200 g (K)

Drop: 6 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów New Balance FuelCell Prism v2

Wiadomości o śmierci butów stabilizujących są nieco przedwczesne. I wcale nie nadają się jedynie do mozolnego klepania kilometrów. Dowodem na to jest Prism – lekki model szybkościowy, który świetnie sprawdzi się na stadionie, w tempówkach, a nawet na zawodach. To dobra wiadomość dla tych, którzy potrzebują trochę więcej wsparcia na najtrudniejszych treningach.

Odczucia niektórych testerów były trochę paradoksalne, bo w ich opinii Prism jest twardym butem, który daje tyle amortyzacji, ile potrzebujesz. Pianka jest wystarczająco wytrzymała, chociaż jeden z ultrasów zauważył w niej niewielkie kompresje, ale dopiero po 160 kilometrach po betonie i asfalcie. Dodał przy tym, że nigdy w tych butach nie miał zmęczonych stóp.

Nawet tym, którzy normalnie biegają w butach neutralnych, Prism dawał wystarczający komfort. Dziś wielu producentów butów rezygnuje z mostków pod śródstopiem, zastępując je mniej inwazyjnymi rozwiązaniami, takim jak prowadzące kanały w podeszwach czy szersze platformy. Prism nadal stosuje mostki, ale właściwie nie odczuwa się ich obecności. Komfortowy but dla tych, którzy chcą szybciej biegać, ale potrzebują przy tym stabilizacji.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

On Cloudmonster

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 275 g (M), 230 g (K)

Drop: 6 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów On Cloudmonster

Nazwa tego modelu mówi właściwie wszystko o jego przeznaczeniu: ma dawać maksimum amortyzacji na długich wybieganiach. Podeszwa ma największe elementy CloudTec (to te puste przestrzenie w podeszwie) ze wszystkich butów marki – są tak duże, że możesz wsadzić do środka koniec palca. Nad nimi jest Speedboard – plastikowy element, który działa jak solidna platforma przy odbiciu. Zapiętek ma wystarczająco miękkie wykończenie i dobrze trzyma piętę. Sznurówki są szerokie, przez co łatwo znaleźć odpowiednią siłę wiązania, która pewnie trzyma but, jednocześnie nie uciskając stopy.

Amortyzacja jest wystarczająca, gdy biegniesz w wolniejszym tempie albo lądujesz na pięcie lub środku stopy. Gorzej, jeśli lądujesz na palcach: wtedy masz uczucie, że biegasz w nieco za twardych butach. To zdecydowanie najbardziej amortyzujące buty On, ale nie tak „poduszkowe”, jak inne buty z tej kategorii. Nadają się do długiego biegania, ale mają też wystarczająco dużo dynamiki, gdy przyjdzie Ci ochota na  podkręcenie tempa.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Hoka Bondi X

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 300 g (M), 257 g (K)

Drop: 5 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Hoka Bondi X

Bondi to klasyczna Hoka: supergrube i supermiękkie. Czasem taka charakterystyka oznacza dużo komfortu i mało szybkości. Nie w tym przypadku. Flagowy model Hoki ma w sobie zarówno maksymalny komfort, jak i sporą dynamikę, zwykle odczuwalną w butach przeznaczonych z definicji do ścigania. Oznaczenie X bierze się z nowego, karbonowego mostka w podeszwie wewnętrznej, który ma ułatwiać agresywne odbicie z palca. Gruba podeszwa pod piętą absorbuje siłę uderzenia przy lądowaniu, a jej kształt sprawia, że jest ono bardzo płynne.

But jest sprężysty, biega się w nich faktycznie jak po chmurce, ale jednocześnie ułatwia bieg do przodu. Jest bardzo wszechstronny, ale szczególnie skorzystają na nim biegacze po kontuzji albo ci, którzy szukają miękkiego, ale sprężystego i wygodnego buta do codziennych treningów.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Dynafit Sky DNA

Typ: trailowy / neutralny

Waga: 239 (M), 207 g (K)

Drop: 4 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Dynafit Sky DNA

Dynafit konsekwentnie projektuje swoje modele z kolekcji DNA zgodnie z hasłem „Speed UP”. Tu liczy się przede wszystkim szybkość, z jaką możesz biegać po najtrudniejszych nawet szlakach górskich. Dynafit Sky DNA to najlżejszy, najbardziej responsywny i najszybszy but do biegów górskich w kolekcji. Model został stworzony z myślą o szybkich podbiegach i technicznych szlakach biegów typu Sky Race.

Zintegrowana wkładka została zaprojektowana tak, by jak najlepiej czuć teren pod stopami, a podeszwa wykonana z Vibram Litebase Megagrip jest ultralekka i możesz mieć pewność, że będzie trzymać w najtrudniejszym nawet terenie. Szybkość zwiększa jeszcze responsywność tego buta, za która odpowiada pianka Pebax Powered. Cholewka też jest przystosowana do szybkiego biegania. Lekka i idealnie dopasowana (to również zasługa systemu podwójnego sznurowania) jest bardzo przewiewna, co zwiększa komfort przy szybkim bieganiu.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Asics Gel-Nimbus 24

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 290 g (M), 247 g (K)

Drop: 13 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Asics Gel-Nimbus 24

Kiedy but ma swoją 24. wersję, to nie spodziewasz się po niej nie wiadomo jakich fajerwerków. Ale Nimbus 24, chociaż pozostaje w duchu swoich poprzedników, to jednak ma wiele zauważalnych zmian, w dodatku na lepsze, które zadowolą starych fanów tego modelu, jak i pozwolą zdobyć nowych.

Materiał podeszwy środkowej, FlyteFoam Blast+, jest lżejszy i bardziej miękki od standardowego FF Blast, ale nadal zapewnia bardzo przyzwoity poziom zwrotu energii. Testerzy byli pod wrażeniem równowagi między komfortem i dynamiką. Przy każdym kroku czujesz fantastyczną amortyzację, a jednocześnie dużo skumulowanej energii, która wręcz popycha Cię do przodu przy wybiciu. Komfort jest słowem-kluczem w każdym elemencie tego buta. Rozciągliwa konstrukcja języka zamyka stopę w pełnym miękkości uścisku, a gąbczasty zapiętek to radość dla achillesa. Siateczka cholewki pewnie trzyma stopę i jest mocno oddychająca.

Edycja 24 jest o jakieś 20 g lżejsza niż wersja nr 23 i większość oszczędności to sprawa nowej podeszwy zewnętrznej. Jest lżejsza, ale mocniejsza, a przy tym świetnie trzyma na asfalcie – suchym czy mokrym. Ten but sprawdzi się na szybszych biegach czy krótszych zawodach, ale całą swoją moc pokazuje na długich dystansach – czy to w codziennym bieganiu, czy w startach w „połówce" albo w pełnym maratonie.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

New Balance Fresh Foam X 860v12

Typ: asfaltowy / stabilizujący

Waga: 324 g (M), 254 g (K)

Drop: 10 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów New Balance Fresh Foam X 860v12

Jak poprzednik, czyli wersja v11, 860v12 ma dwie warstwy pianki Fresh Foam w podeszwie środkowej – górna jest miękka, a dolna szybka. New Balance dopracował system dwóch warstw, trochę zmniejszając twardość podeszwy, przez co but stał się bardziej przyjazny. Wydaje się jednak, że nowe pianki trochę gryzą się z oldskulowym mostkiem stabilizującym. Pomaga on oczywiście kontrolować pronację, ale zwiększa wagę buta i spowalnia przetaczanie. Dla niektórych testerów, mimo dobrej amortyzacji, ten model był przez to trochę za sztywny po 14-15 kilometrach.

Jeśli szukasz buta stabilizującego, który świetnie pasuje do nogi, wybierz właśnie 860. Będziesz mieć pewność, że nie złapie Cię w nim skurcz palucha, bo będziesz mieć w nim wystarczająco dużo miejsca na palce – przy pewnym trzymaniu nogi w czasie biegu.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Saucony Triumph 19

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 290 g (M), 259 g (K)

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Saucony Triumph 19

19. wersja najbardziej amortyzującego buta Saucony pokazuje, że można łączyć większą wagę z dynamiką. Mimo ich masy, w Triumphach biega się lekko i sprężyście. Ta sprężystość to efekt amortyzacji systemem PWRRun+, który jest o 28% lżejszy niż oryginalny PWRRun: daje wsparcie na długich, spokojnych treningach, ale jednocześnie jest dynamiczny na biegach tempowych.

W Triumphach 19 czujesz się, jakbyś biegł na dużych, gąbczastych łapach, które jakimś cudem są jednocześnie sztywne i miękkie. Geometria podeszwy, zmieniona w Triumph 18, w tej edycji pozostaje bez zmian i nadal zapewnia pełne przejście z pięty na palce. Jest za to nowa, zrobiona z jednego kawałka dzianiny cholewka, która jest lżejsza i bardziej oddychająca niż w poprzednim modelu.

Testerzy bardzo wysoko ocenili w tym modelu dużą ilość miejsca na palce, dopasowanie w śródstopiu i dobre trzymanie nogi na pięcie. Komfort zapewniają również gąbka z zapiętka i języka, które mimo dużej miękkości pewnie trzymają stopę w bucie po jego zawiązaniu. Triumph to godny zaufania but na długie, spokojne, regeneracyjne bieganie.

Test butów do biegania - wiosna 2022 Rowane Fee
fot. Rowan Fee

Diadora Equipe Atomo

Typ: asfaltowy / neutralny

Waga: 250 g (M), 200 g (K)

Drop: 5 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę butów Diadora Equipe Atomo

Diadora rzadko gości w testach RW, ale może się okazać, że to się zmieni. Atomo to lekki but biegowy, który dobrze sprawdzi się na suchych nawierzchniach. Nie jest to może rewolucja w branży biegowych butów, ale wszystko w tym modelu składa się na niezłą całość.

Podeszwa środkowa to EVA, wymieszana z bazującym na gumie polimerem. Dodanie gumy może podnieść wagę buta, dlatego Diadora tak zmodyfikowała mieszankę, by but był wystarczająco lekki i sprężysty, ale jednocześnie bardziej wytrzymały niż na samej EVA. Diadora chce, by but tak samo zachowywał się na sześćsetnym kilometrze, co na szóstym. Podeszwa wewnętrzna jest duża i można się spodziewać bardzo miękkiego, amortyzującego wrażenia. I tutaj biegacz może czuć się zaskoczony: jest wygodnie, ale jednak dość twardo. Gdyby wybierać idealny dystans dla tych butów, to byłby to półmaraton.

Testerom najbardziej w tym modelu podobało się dopasowanie w przedniej części stopy. Docenią to osoby z haluksami, które w tych butach nie powinny mieć przez to problemów. Buty mają trochę zaniżoną rozmiarówkę, więc optuj raczej za rozmiarem o numer większym niż zwykle.

RW 05-06/2022

REKLAMA
}