Test butów do biegania - zima 2021: buty trailowe

Wyścig technologiczny producentów obuwia sportowego sprawia, że buty do biegania w terenie zmieniają się w ostatnim czasie zdecydowanie. Modele trailowe, którym przyglądaliśmy się w ostatnich tygodniach 2021 roku, niejednokrotnie zaskakiwały testujących je biegaczy. Zobacz, które z nich zrobiły na nas najbardziej pozytywne wrażenie.

Test butów do biegania - zima 2021: buty trailowe Hearst Images
fot. Hearst Images
Test butów do biegania - zima 2021: buty trailowe producenci
fot. producenci

Skechers GOrun Razor TRL

Typ: trailowy

Waga: 226 g (męskie) / 178 g (damskie)

Drop: 4 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Skechers GOrun Razor TRL

Czytelnicy RW na pewno pamiętają, jak dobrze ocenialiśmy w poprzednich testach model GOrun Razor 3. Model ten jest lekki, szybki i daje dużo frajdy z biegu. Jest tak dobry, że praktycznie przez trzy kolejne edycje pozostał niezmieniony. Tym razem Skechers zrobił duży krok naprzód i wypuścił dwie wersje tego modelu. Pierwszą wyposażył w karbonową płytkę, a drugą w agresywny bieżnik trailowy.

W terenowej edycji środkowa część podeszwy jest identyczna jak w modelu asfaltowym i bazuje na piance Hyper Burst. Sam proces wytworzenia tej pianki jest dość skomplikowany i wymaga użycia CO2, podgrzewania i dużego ciśnienia. Efekt? Pianka jest lekka, ale nadal bardzo dobrze amortyzuje i jest wytrzymała. Ponieważ model wpisuje się w trend lekkich butów trailowych, nie znajdziemy w nim płytki rock plate chroniącej nasze stopy przez ostrymi krawędziami kamieni. Podeszwa jest za to lekko łukowata, co ułatwia przetaczanie stopy.

Sam bieżnik powstał we współpracy z firmą Goodyear – potentata w dziedzinie tworzenia opon, co bardzo dobrze widać w zachowaniu się podeszwy nawet na mokrej nawierzchni. Setki małych, gumowych trójkącików trzymają nawet na mokrych nawierzchniach. Cholewka jest wykonana z mocnej siateczki, która nie chłonie wilgoci, więc przebiegając przez strumienie, nie nabieramy dodatkowych gramów. Jest ona również bardzo wytrzymała: nam, mimo dość brutalnego traktowania, nie udało się naruszyć jej struktury.

Test butów do biegania - zima 2021: buty trailowe producenci
fot. producenci

Dynafit Ultra 50

Typ: trailowy

Waga: 290 g

Drop: 8 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Dynafit Ultra 50

Dynafit to firma, której hasło w mediach społecznościowych to #speedup. I model Ultra 50 bardzo dobrze wpisuje się w tę filozofię. Co prawda, jak sama nazwa wskazuje, jest to prędkość na dystansach 50 km i powyżej, ale model ten świetnie sprawdzi się również na krótszych biegowych wypadach w góry.

Dwa priorytety, które wzięto pod uwagę przy projektowaniu, to bezpieczeństwo i ochrona. Ultra 50, dzięki wystarczającej amortyzacji i podeszwie Alpine Rocker, idealnie sprawdza się do szybkiego biegania po technicznym terenie, ale zapewni też komfort na mało wymagającej leśnej ścieżce. Cholewka, w tym język, jest praktycznie bezszwowa, przez co problem jakichś otarć właściwie nie istnieje. Podeszwa, dzięki dość szeroko rozstawionym wypustkom, dobrze trzyma nogę zarówno na suchej, jak i wilgotnej nawierzchni, a sprawdzony już w wielu modelach DYNAFIT Heel Preloader daje dodatkowe wsparcie w okolicach pięty.

W tych butach, w odróżnieniu od Ultra 100, zastosowano klasyczny system wiązania sznurówek, który pozwala na lepsze dopasowanie cholewki do stopy niż Invisible Lacing w modelu na dystanse naprawdę ultra.

Test butów do biegania - zima 2021: buty trailowe producenci
fot. producenci

Salomon Ultra Glide

Typ: trailowy

Waga: 286 g (męskie) / 262 g (damskie)

Drop: 6 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Salomon Ultra Glide

Zazwyczaj trailówki Salomona są szybkie, dość twarde, z agresywnym bieżnikiem i dość wąską cholewką. Cechy te sprawiają, że częściej sięga po nie elita niż niedzielni biegacze. Ultra Glide to ukłon w stronę tych mniej zaawansowanych biegaczy. To chyba najbardziej miękki z modeli Salomona.

"Wyjąłem je z pudełka, zasznurowałem i poleciałem na ultra. Tak, wiem, nie robi się takich rzeczy, ale to nie był kluczowy start i mogłem pozwolić sobie na takie ryzyko. But sprawdził się świetnie podczas ponad 100 kilometrów biegu. Bardzo dobrze podbiegało się w nim pod górę"  – relacjonował nam jeden z testerów.

"Cholewka dobrze chroniła przed kamieniami i korzeniami, które pod koniec trasy coraz częściej uderzały w moje zmęczone już nogi. Jedynie podczas odcinków na mokrych kamieniach czułem, że bieżnik nie trzyma perfekcyjnie, przez co cały czas musiałem trzymać pełną koncentrację" - dodał biegacz.

Test butów do biegania - zima 2021: buty trailowe producenci
fot. producenci

Hoka One One Zinal

Typ: trailowy

Waga: 241 g (męskie) / 196 g (damskie)

Drop: 5 mm

Cena: sprawdź najlepszą cenę modelu Hoka One One Zinal

Trailowe modele zazwyczaj charakteryzują się kilkoma specyficznymi cechami: często wyposażone są w płytkę rock plate, która ma chronić nasze stopy przed ostrymi krawędziami skał i korzeni, mają agresywny bieżnik, który ma za zadanie wgryzać się w każdą napotkaną nawierzchnię, oraz elementy wzmacniające cholewkę, które mają nas chronić przed uszkodzeniem stóp i poprawić żywność samego buta. Kiedy odrzucimy to wszystko, zostanie nam One One Zinal.

Podeszwa wyposażona w delikatny bieżnik dedykowana jest na nierówne nawierzchnie, ale na asfalcie nie sprawia wrażenia ociężałości i nie powoduje dyskomfortu. Czy można nazwać ten model hybrydą? Chyba tak, bo jego konstrukcja sprawia, że jest bardzo wszechstronny.

Bieżnik Vibram Megagrip z podeszwą Litebase sprawia, że but dobrze trzyma się na trasie. „Jestem pod ogromnym wrażeniem jego przyczepności, zważywszy na to, że nie jest on przesadnie agresywny. Nawet podczas stromych zbiegów byłem w stanie gwałtownie wyhamować przed przeszkodami” – opowiada jeden z testerów.

Model ten nie został jednak kompletnie pozbawiony cech dobrej trailówki – nadal znajdziemy tu ochronę palców w przedniej części cholewki oraz zszyty język, który skutecznie ogranicza ilość brudu wpadającego do środka buta.

RW 11-12/2021

Zobacz również:
REKLAMA
}