Test butów do biegania - zima 2023: buty startowe

Buty startowe mają sprawić, że podczas zawodów będziesz biegać jeszcze szybciej niż na treningach. Zobacz wybrane przez testerów i redakcję Runner's World nowe modele startówek, które mogą dać Ci nowe rekordy osobiste już tej wiosny. 

Test butów do biegania - zima 2023: buty startowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

To złote czasy butów do biegania: są lżejsze, wygodniejsze i szybsze niż kiedykolwiek wcześniej, co daje większe możliwości ustanawiania nowych rekordów i większą radochę z łatwiejszych startów. Jednak faktem pozostaje, że nie ma idealnego buta dla każdego biegacza i do każdego biegu.

Jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej pary, bierze się pod uwagę wiele indywidualnych czynników: unikatową biomechanikę, masę ciała, nawierzchnię, po której biegasz, kształt stóp i preferowane „czucie”. W pewnym sensie postęp techniczny w obuwiu do biegania podniósł stawkę w poszukiwaniu idealnych „kapci”. Wielu producentów butów nieustannie przesuwa granice cech, które decydują o DNA ich modeli.

Aby pomóc Ci znaleźć odpowiednie buty do startów w zawodach, zespół RW przetestował najlepsze nowe modele, pokonując kilometry w różnym tempie, na różnych trasach i w różnych warunkach. Oceniliśmy ich: dopasowanie, czucie, amortyzację, szybkość, komfort, przyczepność, oddychalność i ogólne wrażenie. Najlepsze buty trafiły do tego przewodnika. Czas znaleźć idealną parę dla Ciebie...

Zanim jednak przejdziesz dalej, by dowiedzieć się, które modele zrobiły na nas największe wrażenie w ostatnich tygodniach, dowiedz się, jak testujemy buty do biegania w RW Lab oraz jak uniknąć 8 typowych błędów przy kupowaniu butów do biegania. Mogą Ci się również przydać porady naszych ekspertów od sprzętu, jak wybrać najlepsze buty do biegania oraz jaki rozmiar butów do biegania będzie odpowiedni dla Ciebie.

Zobacz także poprzednie nasze testy butów do biegania:

Test butów do biegania - zima 2023: buty startowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Reebok Floatride Energy X

 • typ: startowe / treningowe
 • waga: 258 g (unisex)
 • drop: 6 mm
 • cena: 679 zł

Pierwszy „superbut” firmy Reebok wydaje się dobrym początkiem. Przed porównaniem go do innych speedsterów należy pamiętać, że Energy X są przeznaczone zarówno do treningu, jak i do ścigania, podczas gdy większość biegaczy zasznuruje Alphafly tylko na start. Połącz tę wszechstronność ze znacznie niższą ceną, a zobaczysz imponujący stosunek kilometrów pokonanych z włóknem węglowym za złotówkę.

„Nie są tak miękkie i energiczne, jak Vaporfly, ale amortyzacja jest doskonała. Stabilność i przyczepność są lepsze, a zwrot energii, który nie wydaje się tak dobry, nadal umożliwia tym butom energiczny bieg” – powiedział jeden z testerów. Większym testerom szczególnie spodobała się nieco twardsza podeszwa środkowa Floatride Energy, która pozwoliła im doświadczyć dobrze amortyzowanego, wyższego buta bez niestabilności. Za to niektórzy mniejsi biegacze uznali przednią część stopy z karbonu za zbyt twardą.

U góry miękki, wszyty język podtrzymuje stopę, a otwarty splot włókien cholewki zapewnia przepływ powietrza. Jednym z problemów było to, że wyściółka wokół zapiętka tworzy szczelinę wokół kostki, co sprawia, że czujesz, jakby stopa nie była całkowicie zamknięta w bucie.

Test butów do biegania - zima 2023: buty startowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Salomon S/Lab Phantasm CF

 • typ: startowe
 • waga: 229 g (unisex)
 • drop: 9 mm
 • cena: 879 zł

Pierwszy prawdziwie asfaltowy but Salomona jest zgodny z całym dziedzictwem trailowej serii Lab: lekki, stosunkowo twardy pod stopami i odpowiedni dla szybkich biegaczy. To startówka z mostkiem, ale CF nie oznacza włókna węglowego. To „włókno kompozytowe”, czyli po naszemu włókno szklane. Mostek nie jest tak sztywny, jak karbon, ale nadal trudno zgiąć podeszwę.

Inna sprawa, że tak naprawdę nie musisz wyginać tego buta ze względu na krzywiznę podeszwy pod stopami. Salomon nazywa to „R.Camber”: bujak, który zamienia but w koło. Teoretycznie uderzasz gdziekolwiek w tylną połowę bujanego buta i łatwiej przetaczasz się przez palce u stóp, aby się odbić.

Lądujący na pięcie stwierdzili jednak, że pianka w tylnej części buta jest trochę za cienka. Lądowanie nie jest zbyt twarde, ale nie wydaje się tak płynne, jak w przypadku testerów, którzy lądowali bliżej śródstopia. Jeden z nich powiedział: „Phantasm jest zaskakująco miękki i przyjemny w czasie biegu”.

Test butów do biegania - zima 2023: buty startowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Asics MetaSpeed Sky+

 • typ: startowe
 • waga: 204 g (unisex)
 • drop: 5 mm
 • cena: 999,99 zł

Wraz ze swoim bliźniakiem, Metaspeed Edge+, Sky+ to para superbutów Asics zaprojektowanych z myślą o biegaczach o różnej technice – tych, którzy wykonują dłuższe kroki, aby przyspieszyć, i tych, którzy robią ich więcej. Podczas gdy Sky + jest dostosowany do biegaczy „krokowych”, przyspieszenie poczujesz w obu modelach. Chociaż masz możliwość zagłębienia się w dane dotyczące kadencji i tempa na różnych zegarkach, to najlepszym sposobem wyboru między nimi może być po prostu wybranie tego, co lepiej leży na nodze.

Oba buty mają więcej pianki Flytefoam Turbo niż ich poprzednicy, ale Sky+ ma również płytkę z włókna węglowego umieszczoną wyżej w podeszwie środkowej. Dzięki temu pianka między płytką a podeszwą zewnętrzną bardziej się kompresuje, magazynując więcej energii i ułatwiając  biegaczom każdy krok. Testerzy nie mieli problemów z przyczepnością nawet na mokrej nawierzchni. Siateczkowa cholewka pasuje jak skarpeta, dobrze trzymając stopę w bucie.

Test butów do biegania - zima 2023: buty startowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Adidas Adizero Pro 3

 • typ: startowe
 • waga: 230 g (M), 181 g (K)
 • drop: 6,5 mm
 • cena: 999,99 zł

Pro 3 odniósł imponujące zwycięstwa na poziomie elity. Nasi testerzy chwalili twardsze przetaczanie tego buta, bardziej dynamiczne odbicie i użycie kilku prętów w podeszwie zamiast jednej płytki węglowej. Wszystkie te cechy sprawiają, że Pro 3 zachowują się inaczej niż inne buty z najwyższej półki, z bardziej responsywnym wyczuciem i natychmiastowym uczuciem przemieszczania się do przodu. Chociaż jest twardszy, ten but nie jest deską, a szersza, bardziej stabilna platforma naprawdę pomaga, gdy mijają kilometry.

Jedyna negatywna opinia dotyczyła dopasowania — niektórzy testerzy stwierdzili, że prawidłowe zawiązanie sznurowadeł wymagało trochę zabawy, z językiem podatnym na ruchy stopy i dziwną zmarszczką. Jeden z testerów dodał, że minimalistyczny kołnierz cholewki ociera się o achillesa.

Kiedy jednak walczysz o nowe życiówki w zawodach, to będą dla Ciebie jedne z najlepszych dostępnych aktualnie butów na rynku.

Test butów do biegania - zima 2023: buty startowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Nike Air Zoom Alphafly Next% 2

 • typ: startowe
 • waga: 238 g (M), 173 g (K)
 • drop: 6,5 mm
 • cena: 1399,99 zł

Czy jedyny but, jaki kiedykolwiek pokonał maraton poniżej 2 godzin, naprawdę wymagał zmian? Dlaczego nie? W ramach odświeżenia firma Nike skupiła się na zwrocie energii, amortyzacji podczas długich biegów i utrzymaniu niskiej wagi.

Najbardziej widoczną zmianą jest dodana cienka warstwa pianki ZoomX pod poduszkami powietrznymi w przedniej części stopy. Istnieje również trwalszy, ale cieńszy gumowy materiał podeszwy zewnętrznej. Ta zmiana sprawia, że but jest bardziej elastyczny, gdy przednia część stopy dotyka podłoża, i poprawia zwrot energii. Tylna połowa podeszwy również została przerobiona, co poprawia stabilność. Podeszwa środkowa jest nieco szersza, a pianka sięga wyżej.

Wyzwaniem związanym z nową generacją butów z wysokimi podeszwami (ale poniżej limitu World Athletics: 40 mm) jest to, że są nieco niestabilne, zwłaszcza na zakrętach. Teraz, gdy Twoja pięta lepiej zapada się w piankę, będzie to pewniejsze. Nowa tkanina cholewki AtomKnit 2.0 jest trwalsza niż w oryginale. Mocniejsze są boki z przodu i stopy, bardziej komfortowy język i są amortyzowane poduszki na pięcie. Godny następca rekordzisty.

Test butów do biegania - zima 2023: buty startowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Saucony Endorphin Pro 3

 • typ: startowe
 • waga: 238 g 204 g (M), 176 g (K)
 • drop: 6,5 mm
 • cena: 949,99 zł

Seria Endorphin Pro słusznie zyskała doskonałą reputację, pomagając biegaczom bić kolejne życiówki na wielu dystansach. Jeśli chodzi o ewolucję, Pro 2 był w zasadzie taki sam, jak oryginalna wersja, ale jako zwiastun między drugą a trzecią odsłoną modelu Saucony wypuścił limitowaną, ultralekką edycję Pro+, w której cholewka została zbudowana właściwie tak jak w lekkoatletycznych kolcach.

Jego następca, Pro 3, to mały kompromis pod względem wagi: jest lżejszy niż Pro 2 i tylko odrobinę cięższy niż Pro+. Oszczędność wagi częściowo wynika z dużych, perforowanych otworów w języku i cieńszej podeszwy zewnętrznej. Niektórzy testerzy tylko początkowo obawiali się masy Pro 3 – mają bowiem grubszą podeszwę, a 39,5 mm pod piętą sięga aż do dopuszczalnego limitu zgodnie z przepisami World Athletics.

Mimo wysokiej platformy, wrażenie sprężystości i siły napędowej może podbić Twoje serce. Podeszwa, jak w poprzednich modelach, pozostaje połączeniem płytki z włókna węglowego i amortyzującej pianki Pwrrun PB. Podobnie jak inne modele Endorphin PRO, edycja trzecia wręcz błaga, by biegać w niej szybko. A wygląd? Powiedzmy, że Saucony dodał im trochę blasku.

RW 01-02/2023

Zobacz również:
REKLAMA
}