Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe

Aby pomóc Ci znaleźć odpowiednie buty na treningi, zespół RW przetestował najlepsze nowe modele, pokonując kilometry w różnym tempie, na różnych nawierzchniach i w różnych warunkach. Oceniliśmy ich: dopasowanie, czucie, amortyzację, szybkość, komfort, przyczepność, oddychalność i ogólne wrażenie. Najlepsze buty trafiły do tego przewodnika. Czas znaleźć idealną parę dla Ciebie...

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

To złote czasy butów do biegania: są lżejsze, wygodniejsze i szybsze niż kiedykolwiek wcześniej, co daje życiówki, szybszą regenerację po ciężkich treningach i większą radochę z łatwych biegów. Jednak faktem pozostaje, że nie ma idealnego buta dla każdego biegacza i do każdego biegu.

Jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej pary, bierze się pod uwagę wiele indywidualnych czynników: unikatową biomechanikę, masę ciała, nawierzchnię, po której biegasz, kształt stóp i preferowane „czucie”. W pewnym sensie postęp techniczny w obuwiu do biegania podniósł stawkę w poszukiwaniu idealnych „kapci”. Wiele butów przesuwa granice cech, które decydują o ich DNA – niezależnie od tego, czy jest to szybkość na zawodach, czy superamortyzacja w czasie długich wybiegań.

Zanim jednak przejdziesz dalej, by dowiedzieć się, które modele zrobiły na nas największe wrażenie w ostatnich tygodniach, dowiedz się, jak testujemy buty do biegania w RW Lab oraz jak uniknąć 8 typowych błędów przy kupowaniu butów do biegania. Mogą Ci się również przydać porady naszych ekspertów od sprzętu, jak wybrać najlepsze buty do biegania oraz jaki rozmiar butów do biegania będzie odpowiedni dla Ciebie.

Zobacz także poprzednie nasze testy butów do biegania:

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Nike ZoomX Invincible Run Flyknit 2

 • typ: Neutralne
 • waga: 286 g (M), 224 g (K)
 • drop: 8 mm
 • cena: 499,97 zł

Codzienna treningówka Nike z maksymalną amortyzacją powraca właściwie z drobnymi zmianami w cholewce. Na szczęście cała sprężystość pod stopami pozostaje, ponieważ uwielbiamy miękką jazdę, którą zapewnia podczas spokojnych lub długich wybiegań. To głównie zasługa podeszwy środkowej ZoomX. Ta sama pianka, której użyto w startówkach Vaporfly i Alphafly, jest lżejsza, bardziej miękka i bardziej responsywna niż inne materiały, zwracając około 85% energii podczas uderzenia stopy. A pod stopą Invincible ma sporo tej pianki.

Aby nie czuć się niestabilnie na tej poduszce, podeszwa zewnętrzna jest powiększona i wyprofilowana. Firma Nike zmodyfikowała również kształt ogona na pięcie, aby zapewnić Ci prawidłowe utrzymanie środka ciężkości. W przeciwieństwie do poprzednika, który zdaniem testerów był chwiejny w ciasnych zakrętach, tutaj nie zgłoszono żadnych problemów ze stabilnością.

Testerom spodobał się również obszerny nosek i „elastyczna” cholewka tego modelu Nike, która została przeprojektowana, aby poprawić oddychalność i zwiększyć bezpieczeństwo. Doskonały update i dużo radosnego komfortu.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Under Armour Hovr Infinite 4

 • typ: neutralne
 • waga: 298 g (M), 232 g (K)
 • drop: 8 mm
 • cena: 449,99 zł

We wczesnych modelach z bardziej miękką i responsywną podeszwą środkową Hovr firma Under Armour otaczała całą piankową podeszwę środkową siatką o nazwie Energy Web. Ogranicza to stopień rozszerzalności pianki, więc kiedy się ściska, masz większy zwrot energii. Infinite 4 wykorzystuje tylko niewielką ilość siatki wokół pianki Hovr na bocznej krawędzi, z cieńszą warstwą pianki EVA powyżej. Ta pianka otula stopę i zapewnia płynny krok.

Ponieważ jednak twardsza warstwa EVA najpierw styka się ze stopą, nie poczujesz kapciowatego luksusu. „Amortyzowanie jest miękkie i pluszowe, ale gęste. Zdecydowanie nie sprawiało wrażenia zbyt miękkiego” – powiedział jeden z testerów.

Osoby uderzające piętą poczują amortyzację bardziej niż osoby lądujące na śródstopiu lub przedniej części stopy. Elastyczne rowki są wyżłobione głębiej w podeszwie zewnętrznej, tworząc zarówno poziome, jak i pionowe kanały, wzdłuż których but może się łatwiej zginać. Kolejną zaletą wyciętej gumy jest to, że działa ona podobnie jak występy w butach terenowych. Podczas testów Infinite dobrze trzymał się nawierzchni i oferował doskonałą trwałość dzięki połączeniu gumy węglowej i gumy w podeszwie zewnętrznej.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Saucony Tempus

 • typ: stabilizujące
 • waga: 252 g (M), 207 g (K)
 • drop: 8 mm
 • cena: 869 zł

Nowe buty stabilizujące Saucony czerpią część swojego technicznego DNA z doskonałej serii Endorphin. Rdzeniem Tempusa jest Pwrrun PB: ta sama „superpianka” oparta na PeBa, którą można znaleźć w superbutach tej marki – Endorphin Pro. Ta cecha szczególnie przypadła do gustu testerom. „Siłą tego buta jest jego amortyzacja — powiedział jeden z biegaczy, który regularnie biega 90 km tygodniowo. – Wydaje się, że odciąża trochę nogi. Dzięki temu betonowe nawierzchnie są bardziej komfortowe”.

Saucony również klasyfikuje buty Tempus jako „strukturalną amortyzację”, a nie stabilność (co nadal ma negatywne konotacje dla niektórych biegaczy), ale zarówno neutralni, jak i nadmiernie pronujący testerzy uznali te buty za wspierające. Zakrzywiona rama Pwrrun na bazie pianki EVA, która zaczyna się nad podeszwą środkową pod piętą, jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność. Podeszwa środkowa i rama są wyprofilowane, aby zapewnić wsparcie i „popychać” do przodu.

„Wiedziałem, że daje spore wsparcie, ponieważ mam tendencję do odczuwania bólu kolana w butach pozbawionych elementu stabilizującego” — powiedział nadpronujący tester. Inny, o neutralnej biomechanice, również docenił wsparcie, jakie daje Tempus, mówiąc: „Pomimo bardzo grubej pięty buta, na zakrętach czułem się bardzo stabilnie”. Świetna opcja, jeśli szukasz trochę dodatkowego wsparcia i stabilności.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Hoka Mach 5

 • typ: neutralne
 • waga: 232 g (M), 192 g (K)
 • drop: 5 mm
 • cena: 599,99 zł

Amortyzowany i wygodny, a jednocześnie lekki i żwawy Mach 4 był tak dobry, że Hoka mogła całkiem słusznie zaprojektować 5, robiąc tylko kosmetyczne poprawki w myśl zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego. Jednak marka wprowadziła znaczące zmiany, aby zmienić dobry but w naprawdę świetny. Istnieje nowa formuła pianki Hoka ProFly+ w podeszwie środkowej, która według testerów zapewnia superprzetaczanie – w jakiś sposób jednocześnie bardziej miękka i żwawa, lepiej amortyzująca lądowania i zapewniająca więcej wsparcia przy wybiciu.

Testerzy stwierdzili, że Mach 5 jest niezwykle wszechstronny: współpracuje przy dłuższych, wolniejszych biegach, ale ze zwrotem energii i responsywnością, które przydają się na szybszych kilometrów. To zasługa charakterystycznego kształtu Hoki. Cholewka wykonana jest z nowej siateczki, która jest cieńsza i bardziej przewiewna; klinowy język pozostaje bezpiecznie na miejscu, a mimo obszernego dopasowania trzymanie jest doskonałe. Dobrze wyściełany zapiętek uzupełnia górę buta, który według testerów był wystarczająco wygodny na długie kilometry.

Wykorzystanie pianki EVA w podeszwie pomaga zmniejszyć wagę (model 5 jest lżejszy niż jego poprzednik). Zapewnia dobre wyczucie podłoża przy lądowaniu, chociaż jeden z testerów miał wrażenie, że przyczepność mogłaby być nieco lepsza na mokrej nawierzchni.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Reebok Floatride Energy 4

 • typ: neutralne
 • waga: 238 g (M), 198 g (K)
 • drop: 9 mm
 • cena: 319,99 zł

Seria Energy firmy Reebok jest zdolna do wszystkiego: od długich biegów po codzienne truchty oraz treningi szybkościowe, a wszystko to za naprawdę przystępną cenę. Czwarta edycja Energy jest lżejsza niż kiedykolwiek, a miękka, sprężysta podeszwa środkowa z pianki Floatride Energy, która przekonała nas od samego początku buta, pozostaje w dużej mierze taka sama. W trzeciej wersji Reebok poprawił skos pięty, aby bardziej unosił się do góry, i tak zostało też w czwartej – umożliwia to płynne i miękkie lądowanie.

Podeszwa środkowa jest wykonana z formowanej termicznie TPE, a testy przeprowadzone w Runner’s World Shoe Lab wykazały, że zapewnia ona lepszą niż przeciętna amortyzację, zwłaszcza w bardziej miękkiej, przedniej części stopy. Testerzy chwalili go za dynamikę przy zwiększaniu tempa i i stały zwrot energii po ponad 160 km. „Jest lekki, ale zapewnia wystarczające wsparcie, dzięki czemu czułem się bezpiecznie przy każdym kroku. Ma wystarczającą amortyzację na długie dystanse, ale jest wystarczająco responsywny do treningów szybkościowych” – powiedział jeden z testerów.

Największą zmianą w Energy 4 jest cholewka z recyklingu, która zapewnia dodatkową ochronę i bezpieczniejsze dopasowanie. Rezultatem jest dobry but, który stał się jeszcze lepszy dzięki przemyślanym aktualizacjom, które trudno przebić pod względem ceny za jakość.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Brooks Glycerin StealthFit 20

 • typ: neutralne
 • waga: 267 g (M), 238 g (K)
 • drop: 10 mm
 • cena: 749 zł

Glycerin, najbardziej amortyzujący but Brooksa, to nie tylko kolos zarezerwowany do powolnych i równych biegów. Ten model jest bardziej dynamiczny, wycieniowany i bardziej responsywny. W 20. edycji Glycerin Brooks wypuścił dwie wersje: Stealthfit i GTS (stabilizujące). Nowa cholewka Stealthfit jest cienka i elastyczna oraz dopasowuje się do kształtu stopy. W podeszwie środkowej jest pianka DNA Loft v3 – bardziej sprężysta wersja pianki Brooks nasyconej azotem, którą można znaleźć w butach startowych tej marki – zapewnia większy zwrot energii i odbicie na jeszcze bardziej miękkiej platformie.

Nawet z tą pianką o dużej mocy jest mało prawdopodobne, że sięgniesz po ten model na interwały lub zawody, ale spisuje się on znakomicie na łatwych biegach, które zamieniają się w pełne werwy powroty do domu. „Amortyzacja to najważniejsza cecha buta — powiedział jeden z testerów. – Jest miękka i komfortowa, podczas długich, lekkich biegów łatwo o tym bucie zapomnieć. Ale podczas wykonywania szybszych interwałów i pracy nad szybkością na bieżni zdecydowanie wydawały się zbyt miękkie i wolne po odbiciu”.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

On CloudGo

 • typ: neutralne
 • waga: 255 g (M), 214 g (K)
 • drop: 11 mm
 • cena: 589,99 zł

Najnowszy model szwajcarskiej marki, wykonany w około 90% z poliestru pochodzącego z recyklingu, łączy w sobie wygodę i zwrot energii. Wynik? Wszechstronny pakiet, który według testerów sprawdzał się dobrze podczas większości rodzajów sesji treningowych. Oddychająca, supermiękka cholewka ma zawijające się elementy wspierające, które pomagają jej znaleźć idealny kompromis między zginaniem stopy a jej utrzymywaniem. Testerom spodobały się również miękka pięta i język.

Pod stopą charakterystyczna podeszwa środkowa On, które kompresuje się i odbija podczas uderzenia stopy. Jest ona zamknięta w Cloudgo, aby zwiększyć stabilność. Nad nią znajduje się sprężysta, pełnowymiarowa płytka Speedboard z TPU, która przenosi Cię na przednią część stopy i popycha do przodu. Ten but jest responsywny i żwawy, gdy podkręcisz tempo. Świetny, wszechstronny produkt treningowy dla tych, którzy wolą trochę więcej energii niż miękkości.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Decathlon Kiprun KS900

 • typ: neutralne
 • waga: 256 g (M), 216 g (K)
 • drop: 8 mm
 • cena: 479,99 zł

To buty na asfalt klasy premium marki biegowej Decathlon. Podeszwa środkowa jest wykonana z jednej z najdelikatniejszych pianek, z jakimi spotkali się nasi testerzy. Podeszwa środkowa jest szeroka i rozszerza się na zewnątrz cholewki wokół buta, a pięta ma zauważalną „ostrogę”, która rozciąga się na około centymetr za piętą, dzięki czemu but jest stabilny w biegu. Więcej pianki w zapiętku i języku sprawia, że but przypomina pantofelek, a testerzy chwalą jego wygodę.

Na drodze KS900 zapewnia dobre, płynne przetaczanie, a testerzy chwalili doskonałą przyczepność także na mokrej nawierzchni. Nie jest to model szczególnie responsywny, ale KS900 oferuje imponująco miękką amortyzację i doskonały komfort w lekkiej obudowie i za niezwykle konkurencyjną cenę. Warte poważnego rozważenia dla tych, którzy szukają sprawnego codziennego buta do biegania, który z łatwością będzie połykał kilometry.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

New Balance Fresh Foam X 1080v12

 • typ: neutralne
 • waga: 292 g (M), 234 g (K)
 • drop: 8 mm
 • cena: 529,99 zł

Buty 1080 to jeden z najlepiej sprzedających się modeli New Balance. Marka twierdzi, że oferuje najwyższą wydajność wszystkim rodzajom biegaczy, niezależnie od tego, czy trenujesz do zawodów, czy robisz cotygodniową 5-kilometrową pętlę w parku. Dobrą wiadomością jest to, że aktualizacje wersji 11 sprawiły, że to, co już było dobrym butem, zmieniło się w coś całkiem doskonałego.

Gumowy zapiętek, który dosłownie ocierał stopy niektórych biegaczy, zniknął i został zastąpiony bardziej tradycyjną i wygodną wersją. Nowa podeszwa środkowa Fresh Foam X jest bardziej miękka niż jej poprzedniczka, zapewniając prawdziwie miękką i amortyzującą jazdę. Ponadto dostępna jest nowa cholewka Hypoknit z elastyczną siateczką, która w połączeniu z dość szerokim kształtem przedniej części buta zapewnia stopom dużo miejsca do poruszania się podczas biegu, więc niebezpieczeństwo otarć lub siniaków na palcach jest niewielkie (niektórzy testerzy uznali, że przód buta jest nawet trochę za pojemny).

Mimo że jest to wszechstronny model, który poradzi sobie również z szybszymi treningami, jest tak komfortowy, że naprawdę przypomina luksusową limuzynę dla Twoich stóp – miękki, gładki i wyrafinowany – i doskonale niweluje wszelkie nierówności na drodze.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

Under Armour HOVR Machina 3

 • typ: neutralne
 • waga: 301 g (M), 269 g (K)
 • drop: 8 mm
 • cena: 699,99 zł

W dobie coraz lżejszych butów Hovr Machina 3 nieco się wyróżnia. Przy ponad 300 g, jak na męski but neutralny jest niezbyt ciężki, ale z pewnością po solidniejszej stronie skali. Zaskakujące jest jednak to, że wcale tego nie czuć. Machina 3 jest w rzeczywistości o kilka gramów cięższa niż jej poprzednik, który miał płytkę Pebax w podeszwie środkowej.

W tej wersji zrezygnowano z płytki na rzecz pianki o podwójnej gęstości w podeszwie środkowej — twardsza, bardziej responsywna w przedniej części stopy i bardziej miękka pod piętą. W biegu oznacza to, że chociaż jest dużo amortyzacji dla łatwych biegów i lądowań na pięcie, lądowanie i odrywanie się przedniej części stopy jest twardsze i szybsze, co oznacza, że zwrot energii i szybkość reakcji tego buta przeczy jego wadze.

To wciąż jednak bardzo solidnie zbudowany, wygodny model: wokół języka i kostki jest dużo pianki, a cholewka z siateczki jest bezszwowa, więc nie ma niebezpieczeństwa podrażnienia. Zewnętrzna osłona pięty z TPU zapewnia również pewien stopień stabilności. Ogólnie rzecz biorąc, jest to imponująco trwała opcja, która sprosta wymaganiom codziennej rutyny treningowej, ale także zwiększy tempo, kiedy tego chcesz.

Test butów do biegania - zima 2023: buty treningowe Rowan Fee
fot. Rowan Fee

New Balance FuelCell SuperComp Trainer

 • typ: neutralne
 • waga: 320 g (M), 265 g (K)
 • drop: 8 mm
 • cena: 999,99 zł

Uwaga dla wszystkich aspirujących do elity – z podeszwą o grubości 47 mm (wysokość pięty) te buty przekraczają maksimum World Athletics o 7 mm, więc nie kwalifikują się do zawodów. New Balance nazywa ten model swoim najbardziej zaawansowanym codziennym butem treningowym, co oznacza, że dostajesz ogromną porcję sprężystej pianki FuelCell z biegnącą przez nią pełnowymiarową płytką węglową.

Cała ta pianka ma jednak swój koszt, ponieważ model męski waży znacznie ponad 300 g. Ale prawdopodobnie nie zauważysz tego podczas biegu, ponieważ wyróżniającą się cechą jest sprężystość — naprawdę czujesz się trochę, jakbyś był przywiązany do pary sprężyn. Ponieważ jednak zwrot energii jest połączony z naprawdę miękką pianką, czasami wydaje się, że jedno przeciwdziała drugiemu, i być może nie wydaje się tak responsywne, jak inne superbuty z karbonu.

Duża wysokość oznacza również, że nie czujesz się tak pewnie na nierównym podłożu lub podczas pokonywania zakrętów. Ogólnie rzecz biorąc dla tych, którzy szukają najbardziej miękkiej jazdy na łatwe i długie kilometry, ale są inne buty, które oferują to za mniej pieniędzy.

RW 01-02/2023

Zobacz również:
REKLAMA
}