Testy butów biegowych: jak działa Lab Runner's World

Testy butów biegowych to niełatwa sprawa. Runner's World przeprowadza największe na świecie testy butów dla biegaczy, a ich wyniki publikuje zarówno w magazynie jak i na stronie internetowej. Zobacz jak wyglądają takie testy, a potem wybierz najlepszy but do biegania dla siebie. 

Laboratorium RW
Testy butów Runner's World

W laboratorium Runner’s World testujemy buty mechanicznie, sprawdzając ich sprężystość i elastyczność (czyli ile siły trzeba włożyć w zgięcie buta z przodu podeszwy). Wyniki porównywane są do rezultatów przeciętnego buta w skali od 0 do 100 (wartości przeciętne to 50). Jeśli na wykresie amortyzacji kreska wychodzi poza połowę, to but amortyzuje lepiej niż przeciętny. Im bliżej końca skali, tym lepsza amortyzacja. Podobnie jest z wykresem elastyczności. Dane dotyczą męskiego rozmiaru US 9 (EUR 42) oraz damskiego rozmiaru US 7 (EUR 38). 

Krok 1

Planując każdy z przeglądów, musimy brać pod uwagę dostępność modeli potrzebnych do naszych testów laboratoryjnych. To nie takie łatwe, biorąc pod uwagę, że proces testowania obejmuje około miesiąca, a nasz magazyn przygotowujemy z dużym wyprzedzeniem. Niestety, z tego względu nie wszystkie buty udaje nam się przetestować. 

Krok 2 

Do testerów w 4 miastach USA – East Lansing, Emmaus, Nowego Jorku i San Diego – wysłanych zostaje ponad 400 par butów. Testy w „praniu” trwają około miesiąca, a na ocenę wysyłaną do naszej redakcji składają się między innymi dopasowanie, wygoda czy płynność biegu. Pojedyncze pary testują również biegacze w Polsce.

Krok 3 

W tym samym czasie, gdy testerzy męczą modele na powietrzu, w Laboratorium Runner’s World w Portland w stanie Oregon trwają szczegółowe testy mechaniczne. Kieruje nimi dr Martyn R. Shorter, a każde badanie wykonywane jest na precyzyjnych przyrządach. Mierzone są 4 cechy buta biegowego:

  • Amortyzacja: Firmy prześcigają się w wymyślaniu systemów amortyzacji i produkcji pianek, które łagodzą wstrząs. Jednocześnie starają się zapewnić naturalny ruch stopy. Lab RW wykorzystuje specjalną maszynę, która wali niczym młot pneumatyczny w piętę z naciskiem, który odpowiada maksymalnym obciążeniom, jakim poddawany jest but w czasie biegu. W Lab RW przeliczane są obciążenia, którym poddawany jest but, w stosunku do masy ciała.
  • Elastyczność: Elastyczność buta jest doskonałym miernikiem tego, jak stopa będzie poruszać się w trakcie przejścia z pięty przez śródstopie na palce. Specjalne rządzenie w LAB RW nagina podeszwę pod kątem 45 stopni. Podczas serii 60 wygięć (w czasie 20 sekund) widać, czy but jest twardy, czy giętki. Dzięki temu urządzeniu widać zachowanie buta w fazie tzw. przejścia – czy przetaczanie odbywa się zgodnie z naturalnym ruchem stopy, czy też pojawia się pusta faza odbicia, np. w przedniej części buta.
  • Waga: w Lab RW ważymy buty męskie (rozmiar 9) i damskie (rozmiar 7)
  • Drop: to różnica wysokości, jaką do ziemi ma stopa będąca w bucie, pod piętą i pod palcami. W testach RW podajemy te dane, biorąc pod uwagę podeszwę zewnętrzną, podeszwę wewnętrzną i wkładkę. Aby to zmierzyć, z badanego modelu odcinana jest cholewka, a potem dokonuje się pomiaru czytnikiem. 

Krok 4

Po różnego typu badaniach i zebraniu opinii naszych testerów przychodzi czas na przesianie otrzymanych danych i wyciągnięcie wniosków. Wyniki końcowe, wraz z naszym redakcyjnym komentarzem, prezentujemy w magazynie oraz na naszej stronie internetowej.

RW

REKLAMA
}