[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Testy butów biegowych: jak działa Lab Runner's World

Testy butów biegowych to niełatwa sprawa. Runner's World przeprowadza największe na świecie testy butów dla biegaczy, a ich wyniki publikuje zarówno w magazynie jak i na stronie internetowej. Zobacz jak wyglądają takie testy, a potem wybierz najlepszy but do biegania dla siebie. 

Laboratorium RW Testy butów Runner's World

W laboratorium Runner’s World testujemy buty mechanicznie, sprawdzając ich sprężystość i elastyczność (czyli ile siły trzeba włożyć w zgięcie buta z przodu podeszwy). Wyniki porównywane są do rezultatów przeciętnego buta w skali od 0 do 100 (wartości przeciętne to 50). Jeśli na wykresie amortyzacji kreska wychodzi poza połowę, to but amortyzuje lepiej niż przeciętny. Im bliżej końca skali, tym lepsza amortyzacja. Podobnie jest z wykresem elastyczności. Dane dotyczą męskiego rozmiaru US 9 (EUR 42) oraz damskiego rozmiaru US 7 (EUR 38). 

Krok 1

REKLAMA

Planując każdy z przeglądów, musimy brać pod uwagę dostępność modeli potrzebnych do naszych testów laboratoryjnych. To nie takie łatwe, biorąc pod uwagę, że proces testowania obejmuje około miesiąca, a nasz magazyn przygotowujemy z dużym wyprzedzeniem. Niestety, z tego względu nie wszystkie buty udaje nam się przetestować. 

Krok 2 

Do testerów w 4 miastach USA – East Lansing, Emmaus, Nowego Jorku i San Diego – wysłanych zostaje ponad 400 par butów. Testy w „praniu” trwają około miesiąca, a na ocenę wysyłaną do naszej redakcji składają się między innymi dopasowanie, wygoda czy płynność biegu. Pojedyncze pary testują również biegacze w Polsce.

Krok 3 

W tym samym czasie, gdy testerzy męczą modele na powietrzu, w Laboratorium Runner’s World w Portland w stanie Oregon trwają szczegółowe testy mechaniczne. Kieruje nimi dr Martyn R. Shorter, a każde badanie wykonywane jest na precyzyjnych przyrządach. Mierzone są 4 cechy buta biegowego:

  • Amortyzacja: Firmy prześcigają się w wymyślaniu systemów amortyzacji i produkcji pianek, które łagodzą wstrząs. Jednocześnie starają się zapewnić naturalny ruch stopy. Lab RW wykorzystuje specjalną maszynę, która wali niczym młot pneumatyczny w piętę z naciskiem, który odpowiada maksymalnym obciążeniom, jakim poddawany jest but w czasie biegu. W Lab RW przeliczane są obciążenia, którym poddawany jest but, w stosunku do masy ciała.
  • Elastyczność: Elastyczność buta jest doskonałym miernikiem tego, jak stopa będzie poruszać się w trakcie przejścia z pięty przez śródstopie na palce. Specjalne rządzenie w LAB RW nagina podeszwę pod kątem 45 stopni. Podczas serii 60 wygięć (w czasie 20 sekund) widać, czy but jest twardy, czy giętki. Dzięki temu urządzeniu widać zachowanie buta w fazie tzw. przejścia – czy przetaczanie odbywa się zgodnie z naturalnym ruchem stopy, czy też pojawia się pusta faza odbicia, np. w przedniej części buta.
  • Waga: w Lab RW ważymy buty męskie (rozmiar 9) i damskie (rozmiar 7)
  • Drop: to różnica wysokości, jaką do ziemi ma stopa będąca w bucie, pod piętą i pod palcami. W testach RW podajemy te dane, biorąc pod uwagę podeszwę zewnętrzną, podeszwę wewnętrzną i wkładkę. Aby to zmierzyć, z badanego modelu odcinana jest cholewka, a potem dokonuje się pomiaru czytnikiem. 

Krok 4

Po różnego typu badaniach i zebraniu opinii naszych testerów przychodzi czas na przesianie otrzymanych danych i wyciągnięcie wniosków. Wyniki końcowe, wraz z naszym redakcyjnym komentarzem, prezentujemy w magazynie oraz na naszej stronie internetowej.

RW

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij