The North Face Flight VECTIV: co daje karbon w trailu (test RW)

Elementy wykonane z włókna węglowego przebojem wdarły się do świata butów biegowych, ale pojawiały się dotąd głównie w modelach na asfalt i bieżnię. Model Flight VECTIV od The North Face idzie o krok dalej - to wyposażone w karbonowe wkładki 3D buty do szybkiego i komfortowego biegania trailowego.

The North Face Flight VECTIV - test RW Filip Gomułkiewicz
fot.Filip Gomułkiewicz

Flight VECTIV jest wynikiem wielotygodniowych konsultacji między badaczami z francuskiego Annecy i całą czołówką zawodników The North Face – z Pau'em Capellem na czele. Ten mariaż teoretycznej precyzji i lat praktyki na szlakach całego świata miał skutkować powstaniem pierwszej trailowej startówki stworzonej z myślą o łamaniu kolejnych barier.

Jak fotel kubełkowy

Na Flight VECTIV warto na początek spojrzeć od tyłu. W części piętowej znajdziemy bowiem fragment rdzenia całego projektu, czyli wkładkę z włókna węglowego, która ma zapewnić niespotykany dotąd zwrot energii podczas biegu w terenie. Do tego dochodzi głęboki i dość wysoki zapiętek, który daje wrażenie, jakby nasza pięta osiadała w fotelu kubełkowym wyścigowego bolidu. Czuć pewność i znakomite trzymanie stopy.

Sam materiał cholewki jest przy tym na tyle miękki, że nie obciera nawet w skrajnych warunkach długich treningów w śniegu i na mrozie. Co ciekawe, okazuje się także trwały. Miejskie startówki przyzwyczaiły nas do tego, że za ich maksymalnym odchudzeniem idzie spadek wytrzymałości, ale w związku z tym, że Flight VECTIV to startówka stworzona z myślą o górskich ultra, projektanci nie mogli pozwolić sobie na kompromisy.

The North Face Flight VECTIV - test RW Filip Gomułkiewicz
fot.Filip Gomułkiewicz

Nie tylko dla elity

Wymagające górskie treningi wykazały, że nie tylko pod względem wytrzymałości Flight VECTIV przewyższa typowe buty startowe. Zastosowana w ich podeszwie pianka amortyzuje na tyle mocno, że bez strachu mogą w nich startować zawodnicy mniej doświadczeni, którzy jednak chcą zmierzyć się ze swoimi limitami. Nie są to więc wychudzone buty o papierowej cholewce, ale buty górskie z prawdziwego zdarzenia, które w dodatku zapewniają dodatkowy kop przez zastosowane w nich technologie.

Werdykt RW

Poczucie pewności podczas biegu w wymagającym terenie i duża wytrzymałość przy zachowaniu możliwie niskiej wagi – Flight VECTIV docenią biegacze górscy, którzy szukają niezbyt odchudzonego buta pozwalającego biegać naprawdę szybko.

Ocena testera:

  • amortyzacja: 8/10
  • dynamika: 9/10
  • wentylacja: 10/10
  • design: 7/10

Podsumowanie The North Face Flight VECTIV

  • Górska startówka z wkładką z włókna węglowego.
  • Na krótkie i długie zawody w wymagającym terenie.
  • Wysoki i głęboki zapiętek mocno trzyma stopę, zapewniając stabilizację.
  • Waga: 247 g
  • Cena: 849,99 zł

FG

REKLAMA
}