The North Face VECTIV: uniwersalna terenówka (test RW)

Trailowy but musi być jak dobre auto terenowe: pokonać każdą przeszkodę, przejechać przez kamienie, piach, błoto i wodę. The North Face VECTIV™ Infinite dodaje do tego jeszcze sporo komfortu.

The North Face VECTIV: uniwersalna terenówka (test RW) The North Face
fot. The North Face

The North Face VECTIV Infinite to kolejny z modeli butów tej marki, który może mocno namieszać na rynku butów trailowych. Co prawda nie ma, jak inny model z tej serii – Flight VECTIV, kevlarowej wstawki, ale z pewnością pozwoli Ci pewnie, bezpiecznie i szybko biegać właściwie w każdych warunkach.

Kiedy bierzesz ten but po raz pierwszy do ręki, masz wrażenie, jakby łączył w sobie dwa światy: dosyć masywną i nieco sztywną podeszwę oraz lekką i bardzo elastyczną cholewkę. Zadajesz sobie wtedy pytanie: jak one będą ze sobą współpracować podczas biegu w terenie? Ale kiedy przebiegniesz w nich kilka kilometrów, to zdajesz sobie sprawę, że te teoretycznie dwa światy tworzą świetnie zbalansowany but.

Podeszwa daje spory komfort i zupełnie nie masz uczucia sztywności i twardości. Amortyzacji jest tutaj naprawdę sporo, ale nie jest to komfort miękkich, rozlazłych kapci, lecz dynamicznych sprężyn. Co prawda do łukowatej podeszwy trzeba się na początku przyzwyczaić, bo masz wrażenie małej stabilności, ale znika ono po paru kilometrach, a kołyskowy profil podeszwy poprawia dynamikę biegu i wspomaga przetoczenie stopy.

Płytka w podeszwie jest inna niż we Flight VECTIV. Wykonana jest z TPU: termoplastycznego poliuretanu, w dodatku o podwójnej gęstości. Choć oddaje ona nieco mniej energii niż ta z włókna węglowego, to daje większy komfort i jest bardziej elastyczna. Wydaje się, że wypustki na podeszwie zewnętrznej mogłyby być nieco bardziej agresywne, szczególnie w błotnistych warunkach, ale na szutry czy las w zupełności wystarczają.

The North Face VECTIV: uniwersalna terenówka (test RW) The North Face
fot. The North Face

Cholewka wykonana jest w technologii Matryx. To tkanina, w której strukturę wplecione są włókna poliamidowe i kevlarowe. A to przekłada się na kilka plusów: jest bardzo wytrzymała, lekka, ma świetną oddychalność i – co nie jest bez znaczenia, kiedy biegasz po błocie – zachowuje swój kolor. VECTIV  INFINITE występuje też w wersji wodoodpornej, z membraną FUTURELIGHT.

Klasyczne sznurowanie sprawia, że bez problemu dopasujesz cholewkę do stopy, chociaż jeśli nie przyłożysz się do tego, to tasiemkowe sznurówki będą zmuszały Cię do postoju i ponownego wiązania buta. Za to bardzo miękki jest zapiętek, który dzięki wewnętrznym poduszkom świetnie trzyma piętę.

Werdykt RW:

The North Face VECTIV Infinite to pewny i komfortowy kompan na krótsze i dłuższe wypady w teren. Szybki but, który sprawdzi się na większości tras, pod warunkiem że nie będą całe w błocie. Idealny na bieganie miejsko-terenowe. Duży komfort, wystarczająca dynamika i świetna cholewka.

Ocena testera:

  •  amortyzacja: 8/10
  •  dynamika: 7/10
  •  wentylacja: 9/10
  •  design: 9/10

RW 11-12/2021

Zobacz również:
}