[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Uwaga, odblaski potrzebne podwójnie!

Jeśli biegasz za miastem, kiedy jest już ciemno, koniecznie pamiętaj o tym, by mieć na sobie odblaski - od wczoraj ich brak grozi nie tylko utratą zdrowia lub życia po bliskim spotkaniu z samochodem, ale też nawet 500-złotowym mandatem, jeśli spotkasz na swojej drodze policjanta.

fot. designelements 2014/shutterstock.com

„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

Tak brzmi znowelizowany fragment przepisów o ruchu drogowym (art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym, Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602), który wszedł w życie w niedzielę, 31 sierpnia. Ustawodawca rozszerzył w ten sposób grupę osób, które muszą nosić odblaski – dotychczas obowiązkiem tym objęte były wyłącznie dzieci do 15. roku życia. Teraz powinni je mieć wszyscy, którzy będą po zmierzchu w terenie niezabudowanym korzystać z dróg bez infrastruktury dla pieszych.

REKLAMA

Jak umieścić na sobie odblaski, aby z jednej strony spełniały wymogi ustawowe, a z drugiej gwarantowały nam bezpieczeństwo?

„Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego” – informuje policja na swojej stronie internetowej.

„Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego” – dodają policjanci.

Osobom, które nie będą stosować się do nowych przepisów, grozi mandat od 20 do 500 złotych, wniosek do sądu lub – w najlepszym przypadku – pouczenie. Na początku możemy liczyć na łagodne traktowanie - w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych policjanci będą m.in. przekazywać odblaski pieszym popełniającym wykroczenie z tego artykułu.

Jednak biegaczom, którzy poruszają się nawet trzy-, czterokrotnie szybciej niż zwykli piechurzy, dla własnego bezpieczeństwa zalecamy nie czekać na prezent od stróżów prawa. Na szczęście odpowiednie przygotowanie się do wieczornych, nocnych lub wczesnoporannnych treningów nie jest specjalnie trudne – w sklepach sportowych z łatwością można znaleźć odzież, obuwie i akcesoria biegowe, w których na stałe umieszczono elementy odblaskowe (warto zaraz po zakupie sprawdzić ich jakość). Ewentualne można też stosować dodatkowe rozwiązania, np. latarki czołowe, opaski z diodami LED lub ubrania wykonane w całości z fluorescencyjnych materiałów.

RW

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij