Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze

Zegarek do biegania dla początkującego biegacza - czy nawet bardziej zaawansowanego, który nie rozkłada swojego hobby na czynniki pierwsze - nie musi kosztować krocie, aby zaspokajać wszystkie potrzeby swojego właściciela. Przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku smartwatchom i opaskom monitorującym aktywność, aby ułatwić Ci wybór modelu, który za rozsądną cenę oferuje wszystkie potrzebne Ci funkcje.

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Mitch Mandel
fot. Mitch Mandel

Obecnie zegarki do biegania są wyposażone w mnóstwo funkcji, przez co stają się też nieco ciężkie dla portfela. Ale za mniejsze pieniądze można również znaleźć sportowe smartwatche i opaski monitorujące aktywność, które się świetnie sprawdzą, szczególnie w przypadku początkujących biegaczy. Oto kilka modeli, które pomogą Ci utrzymać dobre tempo i nie zrujnują Twojego budżetu.

Jak wybrać dobry zegarek do biegania?

Nawet jeśli wybierasz prosty zegarek do biegania zamiast bardziej zaawansowanego, to nadal masz sporo do przemyślenia. Przede wszystkim funkcje, których potrzebujesz. Czy GPS jest Ci naprawdę niezbędny? Czy nie obejdziesz się bez pomiaru tętna z nadgarstka? Szukasz zegarka tylko do biegania, czy również do innych sportów? Zrobienie listy tych funkcji, z których naprawdę nie możesz zrezygnować, pomoże Ci wybrać najlepszy model, w którym zapłacisz za to, czego naprawdę będziesz używać.

Prosty vs. zaawansowany: jakie są różnice?

Nie ma jednego klucza, który w prosty sposób określałby różnicę pomiędzy zegarkiem dla początkujących biegaczy a tym zaawansowanym, ale te prostsze mają zwykle mniej funkcji i są łatwiejsze w obsłudze. Zazwyczaj mają też niższą cenę. Jeśli nie masz pewności, czy nie szukać jednak modelu z wyższej półki cenowej, zadaj sobie pytanie, jak często będziesz korzystać z zegarka i jego bardziej zaawansowanych funkcji. Czy planujesz używać go dwa razy w tygodniu podczas szybkich biegów, czy codziennie na każdym treningu? Czy po treningu będziesz go nadal nosić, by korzystać z funkcji niebiegowych?

Sprawdź, jakie modele zegarków do biegania proponujemy na dobry początek.

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Garmin
fot. producent

Garmin vívosmart 4

Sprawdź najlepsze ceny tego modelu

Nowy vívosmart jest jak osobista sekretarka. Możesz nosić go 24 godziny na dobę i nie zdejmować go ani do spania, ani pod prysznicem, a będzie zapisywał Twoje tętno, fazy snu, czy inne aktywności (joga, pływanie itp).

Cechy: Garmin vívosmart 4 nie ma GPS, co może być dyskwalifikujące dla wielu biegaczy, ale funkcje, które posiada, przeważają nad brakami. Smukły, subtelny Garmin jest dostępny w 4 kolorach: szarym, niebieskim, różowym i czarnym (duże są tylko czarne). Współpracuje z aplikacją Garmin Connect (na smartfonie) i wibruje, kiedy ktoś do Ciebie dzwoni albo przychodzi sms. Oprócz VO2max, poziomu energii, ilości kroków i ćwiczeń monitoruje równie poziom stresu. Zegarek wibruje, zanim dojdziesz do kresu pojemności baterii i podaje czas relaksującego oddychania, podpowiadając rytm wdechu i wydechu.

Podsumowanie: Nie wiesz kiedy wyluzować? Garmin vívosmart Ci podpowie.

Łączność: Bluetooth Smart oraz ANT+

Żywotność baterii: do 7 dni (bez monitorowania snu Pulse)

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Fleet Feet
fot. producent

Soleus GPS Turbo

Cena: 469 zł

The Soleus GPS Turbo pozbawiony jest tych funkcji, których niektórzy biegacze nie mają w ogóle zamiaru analizować. Ale zapisuje te najważniejsze, czyli tempo, prędkość, dystans i spalone kalorie. Automatycznie zlicza też okrążenia, bo kto by liczył kółka na stadionie...

Cechy: Soleus ma wszystko to, co podstawowy zegarek z GPS powinien mieć. Turbo ma też kilka udogodnień, które się przydają, m.in. wibracje przy międzyczasach, które umożliwiają utrzymanie tempa bez ciągłego spoglądania na zegarek, podświetlenie przy automatycznej aktywacji trybu nocnego oraz możliwość zaprogramowania 6 treningów interwałowych z wyświetlanymi informacjami o prędkości, dystansie i tempie.

Podsumowanie: Podstawowy zegarek z kilkoma fajnymi ekstrasami

Łączność: USB

Żywotność baterii: 8 godzin (z GPS)

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Suunto
fot. producent

Suunto 3 Fitness

Sprawdź najlepsze ceny tego modelu

Zegarek ten ma całkiem niezłą funkcję osobistego trenera, która przygotuje Ci plan treningowy i będzie motywować w czasie treningu. I trzeba uczciwie przyznać, że ten sportowy smartwatch naprawdę nieźle wygląda na nadgarstku.

Cechy: Po wpisaniu do zegarka informacji osobistych, Suunto 3 Fitness generuje podstawowy plan treningowy na tydzień, z podziałem na dni treningowe i regenerację. Na podstawie tętna mierzonego z nadgarstka podpowie, kiedy przyśpieszyć, a kiedy za bardzo zwalniasz, poda w przybliżeniu czas regeneracji oraz VO2max. Nie ma wbudowanego GPS, ale po sparowaniu z aplikacją Suunto na smartfonie zyskuje funkcjonalność GPS, a dodatkowo monitoruje sen. Na koniec tygodnia zegarek aktualizuje poziom Twojej formy, dzięki czemu wiesz, czy trening przynosi efekty.

Podsumowanie: Idealny dla tych, którzy lubią nie tylko bieganie, albo tych, którzy potrzebują podpowiedzi, co robić w czasie treningu.

Łączność: Bluetooth

Żywotność baterii: do  40 godzin (w trybie treningowym bez GPS)

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Garmin
fot. producent

Garmin Forerunner 35

Sprawdź najlepsze ceny tego modelu

Świetny zegarek w tej cenie. Ma naprawdę doby moduł GPS, przez cały dzień monitoruje Twoją aktywność, licząc kroki i sprawdzając jakość snu. I do tego może zapisywać Twój bieg przez 13 godzin.

Cechy: Monitoruje tętno z nadgarstka przez całą dobę. Współpraca z aplikacją Garmin Connect jest praktycznie pozbawiona wad, a smukły kształt i niewielka waga sprawiają, że praktycznie go nie czujesz, nosząc i monitorując swoją aktywność przez cały dzień.

Podsumowanie: Świetny do monitorowania całodniowej aktywności ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami potrzebnymi biegaczowi.  

Łączność: Bluetooth

Żywotność baterii: 13 godzin (w trybie GPS)

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Matt Rainey
fot. producent

Fitbit Charge 2

Sprawdź najlepsze ceny tego modelu

Cienka opaska, która wykorzystuje funkcjonalność GPS Twojego telefonu do zapisywania trasy. Ma dobry system monitorowania snu i budzik, który nie obudzi reszty rodziny.

Cechy: Chociaż nie jest to typowy zegarek dla biegaczy, może jednak spełniać tę role na wielu treningach, szczególnie początkujących biegaczy. Będzie w stanie Ci powiedzieć, że jesteś w środku treningu, jak i dać znać, że stoisz w miejscu już o kilka chwil za długo. Producent wyposażył go również w funkcję relaksującego oddychania, która może się przydać w stresujących sytuacjach.

Podsumowanie: Opaska fitnessowa z kilkoma funkcjami przydatnymi dla biegaczy.

Łączność: Bluetooth

Żywotność baterii: 5 dni

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Mio
fot. producent

Mio Slice

Sprawdź najlepsze ceny tego modelu

Opaska sportowa do monitorowania całodniowej aktywności, która ma Ci pomóc w zdrowym, aktywnym życiu.

Cechy: Cienka, wygodna opaska, której praktycznie nie czujesz, nosząc ją przez cały dzień. Ale w środku ma sporo dobra. Matryca LED mierzy tętno z nadgarstka, sugerując na tej podstawie, ile aktywności fizycznej powinno być w Twoim życiu danego dnia. Zamiast liczyć kroki, polega na Mio Personal Activity Intelligence, który to system analizuje tętno i dane fizyczne, by określić potrzebny Ci poziom aktywności. Na koniec dnia otrzymujesz to w jednej liczbie, co mobilizuje do pobicia rekordu następnej doby. System monitorujący tętno jest jednym z najdokładniej mierzących uderzenia serca na rynku. Nie ma GPS, ale wykorzystuje akcelerometr, by w miarę dokładnie obliczyć pokonywany przez Ciebie dystans.

Podsumowanie: Całodniowa opaska ze świeżym podejściem w kwestii utrzymywania Cię w zdrowiu i formie.  

Łączność: Bluetooth i ANT+

Żywotność baterii: 5 dni

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Polar
fot. producent

Polar M200

Sprawdź najlepsze ceny tego modelu

Zegarek, który ma funkcje rzadko spotykane na tym poziomie cenowym.

Cech: O ile niektóre smartwatche mogę przyprawić swoją ceną o atak serca, o tyle wiele z ich funkcji możesz znaleźć również w tańszych modelach. Polar M200 może monitorować Twoją aktywność przez cały dzień, ma wbudowany pulsometr, dokładny moduł GPS i może przekazać podstawowe informacje z Twojego telefonu. Możesz na niego zgrać sesje treningowe i monitorować wysiłek w czasie sesji.

Podsumowanie: Wiele funkcji za bardzo rozsądne pieniądze.

Łączność: USB i Bluetooth Smart

Żywotność baterii: 6 godzin (w trybie GPS)

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Timex
fot. producent

Timex Ironman GPS

Sprawdź najlepsze ceny tego modelu

Timex ma długą (czasami burzliwą) historię zegarków GPS, ale prostota Ironman GPS sprawia, że to naprawdę dobry wybór dla biegacza.

Cechy: Poprzedni zegarek z GPS Timexa, One GPS+, który miał sporo dosyć wysublimowanych funkcji, przestał być produkowany w 2017 roku. Nowy Ironman jest właściwie jego przeciwieństwem i Timex zapewnia, że jest najprostszym zegarkiem z GPS, jaki powstał do tej pory. Za niecałe 500 zł dostajesz zegarek, który może pracować przez 12 godzin, możesz w nim pływać, jeździć na rowerze, oczywiście biegać i zapisywać wszystkie niezbędne dane z tych treningów. Nie ma łączności bezprzewodowej, wszystko robisz przez kabel z micro USB, co ułatwia również ładowanie.

Podsumowanie: Idealny do podawania tych informacji, które są dla biegaczy najważniejsze, czyli jak szybko i jak daleko biegniesz.

Łączność: USB

Żywotność baterii: 12 godzin

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Ryan Olszewski
fot. producent

Timex Ironman Sleek 50

Sprawdź najlepsze ceny tego modelu

Jeśli dokładnie wiesz, ile ma Twoja pętla, to czy naprawdę potrzebujesz międzyczasów i mapy na każdym treningu?

Cechy: Mały i wytrzymały, może być Twoim biegowym partnerem przez lata. Pamięć pozwala zapisać 50 kółek, a możesz to zobaczyć po każdym treningu po naciśnięciu przycisku. Ma programowalny timer interwałowy, który pozwala Ci zmieniać rytm pracy z biegu na trucht na sygnał dźwiękowy. Bonus: możesz w nim pływać, bo jest wodoszczelny.

Podsumowanie: Idealny dla tych, którzy kochają prostotę.

Łączność: brak

Żywotność baterii: rok

Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze Garmin
fot. producent

Garmin vivoactive 3 Music

Sprawdź najlepsze ceny tego modelu

Jeden z najnowszych zegarków sportowych firmy Garmin jest pełen sprawdzonych i naprawdę przydatnych funkcji sportowych – wliczając w to odtwarzanie muzyki – ale posiada też kilka ekstra dodatków.

Cechy: Najnowszy model Garmina jest zdecydowanie najdroższym zegarkiem na naszej liście, ale jeśli kochasz sport i muzykę, uznasz wydane na niego pieniądze za dobrą inwestycję. W pamięci Vivoactive 3 przechowasz do 500 piosenek, skopiowanych do niej z dysku komputera lub serwisów streamingowych. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby posłuchać w biegu ulubionych kawałków, to bezprzewodowe słuchawki z łączem Bluetooth. Dzięki Vivoactive 3 podczas treningów możesz, oprócz smartfona, zostawiać w domu także portfel, bo tym zegarkiem można płacić jak kartą zbliżeniową. Dodatkowo smartwatch opuszcza fabrykę z zainstalowanymi 15 aplikacjami sportowymi, które pozwolą Ci zarządzać Twoimi aktywnościami - od jogi po paddle boarding - i tworzyć własne plany treningowe, a pomiar tętna z nadgarstka pomaga określić pułap tlenowy, wiek sprawnościowy i inne wskaźniki kondycji fizycznej.

Podsumowanie: Wszystkie funkcje, których potrzebujesz, żeby Twoje bieganie (i czas poza nim) było ekstra przyjemne.

Łączność: Bluetooth, ANT+ oraz Wi-Fi

Żywotność baterii: 5 godzin (w trybie GPS i z odtwarzaniem muzyki)

RW

REKLAMA
}