[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.4

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli

Stary podział zegarków dla biegaczy na stopnie zaawansowania ich posiadaczy odchodzi do lamusa, bo producenci zagmatwali sprawę modelami stojącymi okrakiem między kategoriami. Teraz liczą się: prostota obsługi, funkcje smart i Twoje ambicje. Zobacz, jak oceniamy 9 sportowych zegarków, które wpadły w ręce naszych redakcyjnych testerów.

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. Tomasz Woźny

W prostocie siła

Dobre i proste – tak można streścić tę kategorię. Obawiasz się skomplikowanej obsługi i procedur przedstartowych jak przy odpalaniu rakiety SpaceX? W takim razie poznaj wybrane przez nas zegarki. Wybrane modele mierzą czas biegu, tętno i pokonany dystans. Jasne, potrafią znacznie więcej, ale nie są przeładowane funkcjami.  Wystarczy chwila na wprowadzenie osobistych danych, takich jak waga, wzrost i wiek, i już możesz ruszać na trasę.

Wszystkie te zegarki wyposażone są w zintegrowany akumulator, który (przy umiarkowanej ilości treningów) wytrzymuje do około tygodnia. Brak kolorowych, dotykowych ekranów sprawia, że nie trzeba ich ładować tak często, jak smartwatchy. Pasują także na szczupłe nadgarstki, nie tracąc przy tym na przejrzystości wyświetlacza.

Zastanawiasz się, czy w takim razie nie lepiej kupić opaskę fitness z podobnymi funkcjami? Mimo wszystko polecamy zegarek. Przedstawione modele zostały opracowane jako pomoc dla biegaczy, zatem mają wiele ergonomicznych rozwiązań. Już samo to, że zdecydowanie większy wyświetlacz pozwala skupić wzrok na drgających w czasie biegu cyfrach, a zegarek leży na grzbiecie dłoni stabilniej niż opaska, daje mu przewagę.

Kolejny powód, dla którego warto zainwestować w biegowy „sikor”? Zegarek na nadgarstku jest o wiele wygodniejszy, przeszkadza mniej i waży mniej niż smartfon na ramieniu, w kieszeni czy – co gorsza – trzymany w dłoni. Dodatkowo nawet proste modele są odporne na pot i zachlapania, a wszystkie dane dostępne są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

REKLAMA

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. materiały prasowe

Garmin Forerunner 35

Cena: 840 zł

Ten prosty model już przy pierwszym kontakcie zaskakuje przejrzystą strukturą menu. Najważniejsze funkcje: GPS, pomiar tętna z nadgarstka, konfigurowalny wygląd wyświetlacza. Jedno naciśnięcie przycisku i już rozpoczynasz trening. Z funkcji dla ambitnych wyróżnia się obsługa interwałów.

Plusy: dość długa żywotność akumulatora, lekki korpus, wyraźny ekran.

Minusy: podatne na zabrudzenia gniazdo USB, wyświetlacz ma nieco zbyt delikatne szkiełko – uważaj na uderzenia i upadki.

Podsumowanie: Mały i niepozorny, ale na starcie ma wszystko, czego potrzebują początkujący biegacze.

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. materiały prasowe

TomTom Runner 3 Cardio

Cena: 899 zł

Duży wyświetlacz, masywny pasek, który jednak dopasowuje się także do szczupłych nadgarstków. Co ważne: łatwo można nauczyć się nawigowania po trasach, więc możesz ściągać i testować nowe ścieżki.

Plusy: czytelny wyświetlacz, łatwa obsługa przypominająca nawigowanie myszką, wygoda noszenia, precyzyjny GPS.

Minusy: przeciętny akumulator, nieco mniej dokładny pomiar tętna od Polara i Garmina, testerzy mieli uwagi co do gromadzenia danych treningowych i ich analizy.

Podsumowanie: Kompletny zegarek z innowacyjnym, ale prostym w obsłudze systemem nawigacji.

REKLAMA

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. materiały prasowe

Polar M430

Cena: 839 zł

M430 to właściwie model M400 po „liftingu”, z 6 diodami do monitorowania pulsu na nadgarstku, co sprawia, że pomiar jest bardziej dokładny. Ma 5 przycisków, ale właśnie dlatego obsługa wydała nam się stosunkowo łatwa. Może nie tak prosta, jak w modelu M200, bo ma więcej funkcji treningowych, ale uznajmy go za kompromis między zaawansowanym V800 i oszczędnym M200.

Plusy: prostota, duża czcionka na wyświetlaczu, połączenie z dopracowaną aplikacją do analizy wyników Polar Flow.

Minusy: podatny na zarysowania wyświetlacz, brudzące się gniazdo ładowania.

Podsumowanie: Ma przydatne funkcje dla początkujących, którzy chcą się rozwijać.

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. Tomasz Woźny

Dla głodnych informacji

Startujesz w zawodach, bijesz namiętnie życiówki, chcesz nie tylko mierzyć tętno i dystans, ale także poznać możliwości swojego ciała. Skoro celujesz wysoko, to docenisz i wykorzystasz model z funkcjami dla ambitnych.

Podobnie jak w przypadku smartfonów, tak zaawansowane modele zegarków treningowych śmiało możemy nazwać flagowcami. Prawdziwe z nich omnibusy i mądrale. Potrafią zebrać i zanalizować tyle danych o wysiłku sportowca, co cały sztab szkoleniowo-naukowy 30 lat temu. Ma to oczywiście swoje minusy: w oceanie funkcji ginie gdzieś prostota obsługi lub co najmniej przejrzystość menu.

Rada: usiądź wieczorem na godzinę lub dwie i zapoznaj się z ustawieniami kupionego modelu. Poznasz możliwości sprzętu w zakresie monitorowania i planowania treningów, różnego rodzaju pomiarów, zakresów. Zastanów się, z czego zamierzasz docelowo korzystać. Oczywiście nie czuj się w obowiązku do korzystania ze wszystkich opcji. Niektóre okażą się po prostu zbędne.

Pamiętaj – zegarek ma być narzędziem pomocnym w treningu, nie może Cię przytłaczać czy irytować. Zawsze polegaj na swoich odczuciach, sygnałach ciała i nie daj się zniewolić technice – choć z podpowiedzi zegarka, ile powinna trwać regeneracja po ciężkim treningu, akurat warto skorzystać.

Przy wyborze odpowiedniego modelu traktuj wygodę noszenia na równi z technicznymi możliwościami. Koniecznie przymierz zegarek, zwłaszcza jeśli masz wąskie nadgarstki. Musicie do siebie pasować, bo czekają was długie godziny razem.

REKLAMA

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. materiały prasowe

Garmin Forerunner 935

Cena: 2310 zł

Aktualny szczyt techniki w grupie Garmina. GPS/ GLONASS, pomiar tętna z nadgarstka, barometr, akcelerometr, kompas, termometr, wi-fi. Potrafi oszacować pułap tlenowy VO2max. Waży zaledwie 50 g – dzięki polimerowemu korpusowi.

Plusy: niezwykle lekki. Czytelny, kolorowy ekran można dostosować do swoich potrzeb.

Minusy: cena i trochę delikatna konstrukcja.

Podsumowanie: Pożyczamy go od triathlonistów i nie oddajemy.

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. materiały prasowe

Polar V800 HR

Cena: 1790 zł

Weteran, ale ciągle w czołówce. Przez ostatnie sezony zapracował na swoją dobrą opinię. Testerzy RW przebiegli z nim ponad 15 000 km. Wyposażony w rozbudowane funkcje testów i pomiarów, kontroli i planowania treningów.

Plusy: wytrzymała koperta, czytelny ekran, łatwa obsługa, mocny akumulator.

Minusy: ciężki korpus, podatne na zabrudzenia gniazdo ładowania.

Podsumowanie: Godny polecenia. Nie był gwiazdą jednego sezonu i zapracował na medal.

REKLAMA

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. materiały prasowe

Suunto Spartan Trainer Wrist HR

Cena: 1299 zł

Piękny „sikor”. Spartańskiego wyglądu w wersji „gold” to on nie ma, ale nie brak mu sportowego zacięcia i biegowych funkcji. Najlżejszy ze Spartanów (66 g) i, jak cała seria, skierowany do uprawiających oprócz biegania wiele dyscyplin.

Plusy: konfigurowalny, kolorowy wyświetlacz, wiele funkcji monitorujących codzienne aktywności, możliwość planowania tras.

Minusy: przyciski chodzą dość ciężko.

Podsumowanie: Świetna relacja ceny do jakości. Niezwykle wytrzymałe koperta i szkiełko.

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. Tomasz Woźny

Biegowy smartwatch

Inteligentne zegarki przeszły ekspresową ewolucję i z gadżetów dla technologicznych freaków stały się pełnoprawnym narzędziem treningowym wartym uwagi biegaczy. Co tak naprawdę dają funkcje „smart” w zegarkach? Z punktu widzenia biegacza oznaczają możliwość konfiguracji treningów, dopasowania elektroniki pod siebie, perfekcyjne współdziałanie ze smartfonem i instalację różnych aplikacji sportowych czy widżetów.

Z drugiej strony pełne są gotowych propozycji treningowych, programów motywacyjnych, pomagających dbać o zdrowie. Te gotowce zostały stworzone właśnie dla osób, które chcą mieć wszystko podane na tacy i lubią być prowadzone za rękę przez świat technologii i treningu.

Dla biegaczy najbardziej polecanymi modelami będą oczywiście te stworzone z myślą o treningu, a w drugiej kolejności do noszenia na co dzień i ułatwiania życia. W naszych propozycjach nie ma zatem modelu Apple Watch. Jasne, można z nim biegać, ale niewiele osób kupuje go z zamiarem wykorzystywania w pierwszej kolejności jako narzędzia treningowego.

Jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby technologia wspierała biegaczy, postępy w treningu i przyjemność czerpaną z ruchu. Wszystkim zegarkom typu smart daleko jednak do sztucznej inteligencji. To Ty musisz zarządzać nim mądrze. Nie pozwól, żeby dyktował bezdusznie rozkład dnia i biegów.

REKLAMA

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. materiały prasowe

Fitbit Versa

Cena: 860 zł

Pierwszy smartwatch stworzony od podstaw z myślą o kobietach. Niezwykle intuicyjny pulpit. Monitoruje tętno z nadgarstka i postępy formy, motywuje do treningów. Nowością jest funkcja śledzenia cyklu menstruacyjnego.

Plusy: lekki, mocny i pięknie wykonany. Treningi z Fitbit Coach wyświetlane są na ekranie.

Minusy: nie wszystkie funkcje dostępne od premiery, np. płatności zbliżeniowe i wyzwania, zaczną działać w kolejnych miesiącach.

Podsumowanie: Świetny design idzie w parze z dbałością o zdrowie i formę kobiet.

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. materiały prasowe

Nokia Steel HR

Cena: 749 zł

Ukłon w stronę tradycjonalistów. Wskazówki ma stalowe, a nie wirtualne – jak smartwatche. Mierzy tętno i dostarcza informacje dzięki aplikacjom i współpracy ze smartfonem.

Plusy: elegancki design, świetny akumulator.

Minusy: brak tu nawet zintegrowanego GPS-u, niewiele funkcji przydatnych przy bieganiu, malutka czcionka na wyświetlaczu.

Podsumowanie: Zgrabny zegarek fitness. Dla okazjonalnych biegaczy, którzy szukają modelu z trackerem do noszenia na co dzień.

REKLAMA

REKLAMA

Zegarki i smartwatche dla biegaczy 2018: test 9 modeli fot. materiały prasowe

Samsung Gear Sport

Cena: 1099 zł

Smartwatch, który chce zerwać z wizerunkiem delikatnego sprzętu. Odporny na wodę, błoto i uderzenia. Multisportowy, ale biegowych funkcji ma pod dostatkiem (pulsometr, GPS, akcelerometr), a do tego barometr i żyroskop.

Plusy: intuicyjna obsługa dzięki obrotowemu pierścieniowi. Wysokiej jakości materiały i wyświetlacz – można go ciekawie zmieniać.

Minusy: nie lubi niskich temperatur.

Podsumowanie: Wyznacza standardy w sportowych smart-zegarkach.

Zobacz także: Zegarek dla biegacza: 10 modeli za rozsądne pieniądze

RW 05-06/2018

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij