
Stare, dobre czasy?
To, co dzisiaj wydaje się nam śmieszne, sprawdziło się w przeszłości, przynosząc wielu biegaczom znakomite rezultaty.
1863 - Deerfoot, Indianin, którego rekord świata w biegu przez jedną godzinę przetrwał aż 90 lat, biegał w mokasynach i nigdy nie trenował.
1882 - Walter George, który ustanowił rekordy świata na każdym dystansie – od 1 mili do 10 mil – dziennie biegał nieco ponad 3 km, a sprinty ćwiczył na startach.
1896 - Spiridon Louis wygrał pierwszy olimpijski maraton po wypiciu dwóch szklanek wina.
1902 - Joe Binks ustanowił rekord świata w biegu na 1 milę z czasem 4.16:8, trenując raz w tygodniu i wykonując w tym czasie 6 krótkich sprintów.
1904 - podczas igrzysk w St. Louis zwycięzca maratonu Thomas Hicks pił brandy, by poradzić sobie z 31-stopniowym upałem na trasie.
1908 - podczas olimpijskiego maratonu Charles Hefferon łapczywie pił szampana, przez co stracił złoto, gdy przed metą złapały go skurcze żołądka.
1912 - Clarence DeMar, legenda maratonu w Bostonie, usłyszał, że bieganie może źle wpływać na serce i... porzucił ten sport na 5 lat.
1927 - biegaczom odradzano picia wody podczas treningów, poza specjalnie przyrządzaną wodą z płatkami owsianymi.
Lata 20. - biegaczom przełajowym radzono, by w chłodne dni wmasowywali w skórę smalec lub olej bawełniany.
1928 - punkty odżywcze maratonu olimpijskiego serwowały wino.
Lata 70. - tygodnie, w których trenując, przebiegano 160 km, stały się popularne nawet wśród rekreacyjnych biegaczy. Wielu osiągnęło potem świetne czasy, ale jeszcze więcej odniosło kontuzje.
1972 - do programu igrzysk olimpijskich wprowadzono bieg na 1500 m kobiet. Wcześniej najdłuższym dystansem było 800 m, bo organizatorzy wierzyli, że dłuższy bieg byłby dla pań zbyt trudny.
1975 - zanim nastała era staników sportowych, Jacqueline Hansen, pierwsza kobieta, która złamała 2.40 w maratonie, musiała improwizować i podczas gorącego biegu w Honolulu zdjęła koszulkę, biegnąc w topie od różowego bikini.
1984 - podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles kobietom wreszcie pozwolono biegać tak daleko, jak mężczyznom. Pierwszy maraton dla pań z czasem 2.24:52 wygrała Amerykanka Joan Benoit.
RW