Jeśli nie robisz błędów, to prawdopodobnie nie robisz nic. Dlatego nie zamierzamy krytykować Twojego dotychczasowego systemu budowania formy, ale być może jest w nim parę rzeczy, które można zrobić lepiej. Oto lista 10 najczęstszych błędów biegaczy w budowaniu formy i proste sposoby na ich uniknięcie.
1. Brak nauki na błędach
Jako przedmowę do kolejnych 9 chcemy zaznaczyć, że robienie błędów przez biegaczy niekoniecznie jest rzeczą złą. Generalnie uczymy się w życiu na próbach i błędach. Twój najlepszy plan prawdopodobnie nie jest tym, który masz ściągnięty z sieci – będzie nim po Twoich koniecznych poprawkach i adaptacjach. Poszerzaj swoją wiedzę. Prowadź dzienniczek. Notuj w nim swoje treningi, ale także wszystko, co może mieć wpływ na Twoje wyniki, również styl życia. Analizuj niepowodzenia i dokonuj korekt.
2. Kopiowany trening
Tak łatwo skorzystać np. ze Stravy, poczytać blogi i wziąć dla siebie pełny zestaw treningowy, który sprawdził się u kogoś innego. Niestety, jest wiele czynników indywidualnych, które mają wpływ na efektywność planów treningowych: geny, przeszłość, styl życia etc. Bądź indywidualistą. Wbij sobie do głowy, że nie ma czegoś takiego jak „prawidłowy” trening. Jako biegacze zawsze podpatrujemy innych i korzystamy z ich doświadczeń, ale nigdy nie porzucaj tego, co sprawdza się u Ciebie.
3. Droga na skróty
W świecie krótkich informacji i natychmiastowych gratyfikacji łatwo wybrać najkrótszą drogę do zakładanego celu: minimalna ilość treningu, 4-minutowe treningi, plan „Od zera do maratonu”. W rzeczywistym świecie okazuje się, że w dłuższej perspektywie czasu takie skróty prowadzą do frustracji, stagnacji wyników, albo, co gorsza, do kontuzji. Buduj na trwałym fundamencie. Trening wytrzymałościowy wymaga cierpliwości.