10 powodów, by biegać

Chcesz biegać, ale wciąż brakuje Ci motywacji, aby w końcu zrobić ten pierwszy krok? Ten artykuł Cię zmobilizuje - oto garść dobrych powodów, żeby założyć buty i ruszyć w trasę.
Anthony Harris 2008/shutterstock.com
fot. Anthony Harris 2008/shutterstock.com
 1.


Bieganie jest proste.
Żeby zacząć biegać, nie musisz się niczego uczyć. Wystarczy, że chcesz. A kiedy już załapiesz bakcyla i zapragniesz wnieść swoje bieganie na wyższy poziom, przyswojenie potrzebnej do tego wiedzy przyjdzie Ci z dziecinną łatwością.
 

 2.


Bieganie zapewnia szczupłą sylwetkę.
Jeśli biegasz w ciągu tygodnia około 30 kilometrów (to znacznie mniej, niż Ci się teraz wydaje!), spalisz tyle kalorii, że będziesz tracił na wadze bez żadnych zmian w Twoim jadłospisie.
 

 3.


Bieganie jest zdrowe. Wzmacnia serce i układ krwionośny oraz poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Serce to też mięsień i gdy zmuszasz je do wysiłku, staje się mocniejsze i zwiększa się jego objętość. Przyspieszone tętno i oddech podczas biegu sprawiają, że do wszystkich tkanek dopływa więcej natlenionej krwi, co sprawia, że są lepiej odżywione. Dzięki bieganiu obniżysz też ciśnienie i tętno spoczynkowe.

 4.


Bieganie pomaga budować mięśnie. Lepsza kondycja pomaga w ich regeneracji po treningu na siłowni, dzięki czemu szybciej są one gotowe do następnego wysiłku.
 

 5.


Bieganie zabija stres. Wstrzymuje produkcję katecholamin - substancji, które powodują napięcie nerwowe. Obniża również poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, i zwiększa produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia. To właśnie dlatego na twarzach biegaczy po skończeniu biegu mimo zmęczenia często widać uśmiech od ucha do ucha.
 

 6.


Bieganie poprawia pracę mózgu. Już po 20 minutach lekkiego truchtu łatwiej się skoncentrować i znaleźć lepsze rozwiązania zawodowych i osobistych problemów.
 

 7.


Bieganie pozytywnie wpływa na seks
- zarówno u pań, jak i panów. W rezultacie możecie nie tylko dłużej, ale i częściej. Dlatego warto do biegania namówić też swoją partnerkę lub partnera.
 

 8.


Bieganie jest tanie. Wystarczy para dobrych butów do biegania, która wytrzyma na pewno jakieś 1000 kilometrów, a kosztuje ok. 200-300 zł. Do tego jakiś T-shirt i spodenki lub dres, który na pewno znajdziesz w swojej szafie, i już możesz ruszać w trasę.
 

 9.


Bieganie jest dostępne dla każdego. Wystarczy, że wyjdziesz z domu. Choćby zaraz po skończeniu lektury tego artykułu. Nie musisz się z nikim umawiać, rezerwować sali, kupować żadnych karnetów, nie musisz czekać, aż przestanie padać deszcz czy wiać wiatr.
 

10.


Bieganie jest przyjemne. Daje radość - nie tylko wtedy, gdy biegniesz za przystojnym facetem albo zgrabną kobietą. Sprawdź sam.
 

RW 01/2007

Zobacz również:
REKLAMA
}