Bieganie nie wymaga teoretycznych wstępów ani specjalnych kursów, ale jeżeli stawiasz na rozwój i chcesz, jak we wszystkim, być coraz lepsza, przyda Ci się kilka podstawowych informacji. Przed Tobą odrobina praktycznej wiedzy na temat treningu, odżywiania i zdrowia. Dzięki niej bieganie będzie przyjemniejsze, a wtedy dużo łatwiej osiągniesz cele, które chcesz zrealizować – nieważne, czy zależy Ci na sprawności, zrzuceniu wagi czy biciu rekordów życiowych. Czytając dalej, wkraczasz do strefy nie tylko dla kobiet, ale przede wszystkim dla nich.
1. Na legalnym dopingu
Dowiedziono, że kontrolowany wysiłek beztlenowy – interwały, podbiegi czy fartlek – wywołuje wzrost siły i szybkości zbliżony do tego, jaki powodują sterydy, ale bez ich skutków ubocznych (jak sylwetka siłacza i zarost). Intensywne wysiłki anaerobowe stymulują organizm do naturalnego zwiększenia produkcji hormonów wzrostu, czyli tych, które odpowiadają za przyrost mięśni i osiąganie lepszych wyników sportowych. Bez obaw, nie zaczniesz wyglądać jak kulturystka - Twoje mięśnie mogą nieznacznie zwiększyć swoją wielkość, ale przy okazji spalisz też trochę tłuszczu i Twoja sylwetka stanie się smuklejsza.
Zobacz także: Kobiety biegają: porady treningowe i zdrowotne dla biegaczek
2. Najpierw przyjemności
Potem obowiązki. Trening kosztuje kobiety nieco więcej czasu i zachodu niż mężczyzn, bo zazwyczaj mają dłuższe włosy (które nie schną tak błyskawicznie, jak krótki jeżyk), po prysznicu robią jeszcze makijaż i ubierają się w coś więcej niż spodnie i T-shirt. Dlatego, między innymi, dziewczynom łatwiej jest biegać rano przed wyjściem z domu. Innym argumentem za bieganiem po wschodzie, a nie po zachodzie słońca, jest bezpieczeństwo. Trzecim, ale nie najmniej ważnym powodem, by trenować przed pracą, jest fakt, że zyskasz dzięki temu energię i rozkręcisz metabolizm na cały dzień. Jeśli ciężko Ci stać się poranną biegaczką, przeczytaj artykuł Bieganie rano: 7 kroków do regularnego trenowania o świcie.