[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

3 filary Twojej formy

Nie trzeba być zawodnikiem, by mieć profesjonalny plan treningowy. Nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje. Oto prosty sposób na to, byś przestał tylko biegać, a zaczął trenować - podziel trening na części i biegaj coraz szybciej i dalej.

rys. David Plunkert

Czasem, analizując wszystkie elementy treningowe (biegi długie, tempówki, podbiegi, interwały, ćwiczenia siłowe itd.), może Ci się wydawać, że będziesz musiał ograniczyć pracę zarobkową, by porządnie trenować. Przecież gdyby je połączyć w całość i zrobić mieszankę o równych proporcjach, okaże się, że zajmują 20 godzin w tygodniu.

Ale z takiego ciasta placek nie wyrośnie. Trzeba odpowiednio dobrać proporcje, w dodatku w zależności od tego, w którym momencie przed zawodami właśnie jesteś. I tutaj wystarczy nadać treningowi tzw. charakter periodyczny.

Periodyzacja pozwala na osiągnięcie wyższego poziomu przemian w organizmie. Prawie każdy wytrenowany biegacz swoje treningi opiera na tej metodzie. Wyznacza się cykle trwające od 16 do 20 tygodni każdy. Liczbę, typ oraz długość cyklów można oczywiście modyfikować, ale każdy typowy zawiera trzy fazy: Bazę, Przygotowanie i Optimum. Każdy kolejny cykl budowany jest na poprzednim.

Opracuj swój własny plan treningowy

Podstawowa faza cyklu to Baza - rozwija wytrzymałość, daje podbudowę do każdego interwału biegowego. Druga faza to Przygotowanie - dodaje szybkości poprzez zastosowanie tempówek i długich powtórek. Elementy te rozciągają mięśnie, ścięgna oraz tkankę łączną - mające istotne znaczenie w przygotowaniu ciała do biegów szybkościowych. Faza trzecia, Optimum, charakteryzuje się krótszymi, ale szybszymi elementami treningowymi, symulującymi już same zawody. Wzmacniasz wtedy włókna mięśniowe, wydajność biegu rośnie (efektywne wykorzystanie tlenu przez organizm) oraz rośnie napięcie siłowe mięśni i tkanki łącznej.

Aby łatwiej osiągnąć szczyt formy, no i oczywiście mieć potem bogaty materiał do analiz, wszystkie biegi zaznaczaj w kalendarzu - dla lepszej samokontroli. Możesz użyć przykładowego instruktażu z następnej strony, by - wzorując się na nim - ułożyć swój własny program treningowy.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij