3 zabawy biegowe, którymi zachęcisz do ruchu dzieci

Nie możesz namówić swoich pociech na uprawianie sportu, nie wspominając nawet o wspólnym bieganiu? Zrób z tego emocjonującą zabawę biegową, a dzieciaki momentalnie zapomną o innych atrakcjach. Oto trzy propozycje, którymi zmotywujesz do ruchu nawet największe leniuchy.

3 zabawy biegowe, którymi zachęcisz do ruchu dzieci Liderina/shutterstock.com
fot. Liderina/shutterstock.com

Nie wszystkie dzieciaki są idealne: niestety, co piąte w Polsce cierpi na nadwagę albo otyłość, a z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że już co drugie dziecko na naszej planecie boryka się z nadmierną masą ciała. Nie pozwól byśmy dogonili świata w tej niechlubnej statystyce - wykorzystaj oparte na bieganiu zabawy, by ruch na świeżym powietrzu stał się dla najmłodszych bardziej atrakcyjny niż niejedna gra na konsoli czy komputerze.

Piątkowa sztafeta

Zabawa w parach. Jedno dziecko idzie lub truchta wokół jakiejś pętli w jedną stronę, a drugie biegnie jak najszybciej w drugą. Kiedy się spotykają, przybijają piątki, zmieniają kierunki i role.

Bieg motyla

Wyznacz woreczkami (lub czymkolwiek, co masz pod ręką, choć niekoniecznie kamieniami) kształt skrzydeł motyla. Dzieciaki wybierają sobie skrzydła: po jednym idą, po drugim truchtają, ale na prostym odcinku łączącym skrzydła biegną sprintem.

Gra cieni

W parach jedno dziecko stara się nadepnąć cień drugiego, które oczywiście stara się temu zapobiec. Zachęcaj dzieciaki do częstej zmiany kierunków, by kształtowały zwinność. Zmieniaj role co 30 sekund, by każde z dzieci miało równy czas uciekania i „stemplowania” cienia.

Zobacz także:

RW 03-04/2019

REKLAMA
}