1. Nie unikaj upałów
Wyniki badań prowadzonych na University of Coventry sugerują, że trening w wysokich temperaturach może przynosić efekty podobne do biegania na sporych wysokościach. Jeżeli zatem nie masz czasu na obóz wysokogórski, wyskocz czasem na rundkę w upalne popołudnie. Tylko pamiętaj o nawadnianiu.
2. Wygraj z myślami
Każdy z nas ma czasami ochotę odpuścić trening. To normalne, ale nie znaczy to, że możesz poddać się lenistwu. Przydatne w takich sytuacjach bywa jedno: potraktuj bieganie jak pracę do wykonania, z której sam się rozliczysz i za którą otrzymasz wynagrodzenie - w postaci lepszej formy.
3. Nie obawiaj się ciężarów
Odpowiednio wykonywany trening siłowy, podobnie zresztą jak jednostki wytrzymałościowe, sprzyja obniżeniu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Postaw na podwójny efekt i połącz w ramach tygodnia jednostki siłowe oraz wydolnościowe, a będziesz się długo cieszyć zdrowiem.
4. Pobiegaj czasem na czczo
Trening z pustym żołądkiem nie musi być złym pomysłem, szczególnie jeśli chcesz trochę schudnąć. Pamiętaj tylko, by dzień wcześniej zjeść porządną kolację, a przed bieganiem wypić nieco wody.
5. Nie naciągaj – wyluzuj
Jeżeli uważasz, że to braki mobilności i rozciągnięcia ciała hamują Twoje treningowe postępy, nie rzucaj się na agresywne metody rozluźniania kojarzone z bólem i stresem. Dużo lepsze wyniki osiągniesz, zapisując się na relaksujące zajęcia jogi, które dodatkowo poprawią Twoją stabilizację. Wystarczy 10 tygodni, by poczuć znaczącą różnicę.
6. Prowadź dziennik treningowy
A jak już go założysz, to regularnie analizuj uzyskiwane wyniki. Widząc tendencje wzrostowe w tempach treningu, podbudujesz się przed nadchodzącymi zawodami. Wahania formy mogą z kolei wskazywać, że coś w Twoim planie jest nie tak lub musisz zastanowić się, czy pozatreningowe aktywności nie odbijają się na Twoich możliwościach podczas biegu. Pamiętaj również o podsumowującej zakończony sezon analizie dzienniczka treningowego - unikniesz powtarzania tych samych błędów i wyciągniesz wnioski, które pozwolą Ci wskoczyć na wyższy poziom.
7. Pomyśl o testach wydolności
Większość z nas trenuje w strefach treningowych wyznaczonych na podstawie prostych wzorów, które – krótko mówiąc – mogą być odległe od naszych realnych możliwości. Większą precyzję zapewnią nam w tym przypadku badania wydolnościowe, podczas których strefy treningowe wyznacza się na podstawie faktycznego wysiłku mierzonego na bieżni. Jeżeli masz możliwość wzięcia udziału w takich testach, nie zastanawiaj się długo. Taka inwestycja na pewno się zwróci.