Finisz z zapasem sił to jedno z najprzyjemniejszych uczuć na zawodach. Nie chodzi o ostry sprint na ostatnich 100 metrach. Chodzi raczej o utrzymanie tempa w ostatniej 1/3 dystansu, gdy reszta zawodników zwalnia, co pozwoli Ci wskoczyć o wiele pozycji wyżej w klasyfikacji końcowej zawodów.
Są dwa rodzaje biegaczy: tacy, którzy za wcześnie wystrzelają się z energetycznej amunicji i przyspieszenia na ostatnich metrach to dla nich „mission impossible”, oraz tacy, którzy kończą bieg sprintem, co oznacza, że ewidentnie oszczędzali siły na ostatni odcinek biegu. W takim przypadku mogą zrobić postępy w swoich wynikach, zwiększając tempo trochę wcześniej w trakcie biegu.
Warto przeczytać: Jak biegać szybciej? Sposoby na podniesienie tempa biegu
Jak więc wybrać najlepszą opcję? Spróbuj rozpocząć bieg w szybkim tempie, tak żeby być w stanie utrzymać tę prędkość i zostawić sobie wystarczająco dużo sił na wyprzedzenie Twoich konkurentów w pobliżu mety. Oto kilka ćwiczeń, które pozwolą Ci na poprawienie wyczucie tempa i zwiększą odporność na zmęczenie w trakcie biegu.
Interwały na zmęczeniu
Zamiast swojej zwykłej 15-minutowej rozgrzewki przed długimi interwałami, biegnij przez 50-60 minut i dopiero wtedy przejdź do interwałów. Najwyraźniej będziesz czuł zmęczenie w nogach i Twoje interwałowe odcinki będą o 1-2 sekundy wolniejsze na każdym odcinku niż zwykle. Bieg podczas fizycznego zmęczenia zmusza Twoje ciało do używania tych włókien mięśniowych, które byłyby inaczej nieużywane i nieaktywizowane. Korzystaj z tego ćwiczenia podczas każdego trzeciego lub czwartego treningu interwałowego.